שלג באפריקה: חלומה של קניה להשתתף באולימפיאדת החורף

על משטח ההחלקה היחידי בקניה מתאמנת בשנה האחרונה קבוצה קטנה להוקי קרח - ובתמיכה מענקית הקניות "עלי באבא", היעד שלה הוא אולימפיאדת החורף ב-2022

קניה ידועה כמעצמת ספורט שגידלה לא מעט אלופי עולם ומדליסטים אולימפיים בעיקר בתחומי המרתון והריצות הארוכות. עכשיו יש מי שחולם להביא את המדינה האפריקנית שרבים מאזרחיה לא ראו שלג מעולם דווקא לצמרת ספורט החורף העולמי. בשנים האחרונות קבוצת אנשים החלה להפוך את החזון, שנשמע כמו אזוטריה למציאות, ולהביא את נבחרת קניה בהוקי למשחקי החורף האולימפיים. "הכל תלוי בזמן ובמאמץ שאתה משקיע בספורט הזה", אמר אבדי סלאח, אחד משחקני הנבחרת.

הנבחרת, שמתאמנת במרתף של מלון, התחילה משלושה שחקנים בלבד. "לא מצאנו עדיין שם לקבוצה, אז אנחנו קוראים לה בינתיים 'קבוצת ההוקי של קניה'", סיפר ברנרד אזגרה, קפטן הנבחרת. "החלטתי לשחק הוקי קרח רק כי רציתי לעשות משהו שונה. בקניה, רבים מהאנשים מתחרים בספורט מילדות, כמו כדורגל ואתלטיקה. רק רציתי לעשות משהו בולט, ייחודי", סיפר אזגרה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

כחודש לאחר שהורעל: המרגל סקריפל יצא מסכנת חיים

כרמי גילון: להחרים את נאום נתניהו בטקס המשואות

זה לא הגיל, זה התרגיל: נסיקתה המדהימה של מפלגת הגימלאים

המרחק הוא גדול, הוא מתחיל בתשתיות הפיזיות. לקניה יש רק זירת החלקה אחת, לא אולימפית, ומעטים התושבים שבכלל יודעים להחליק. לדבריו של אזגרה, "אין כסף בתחום בקניה. בניגוד לאירופה, שבה יש ליגות וקבוצות יכולות לקנות שחקנים ולשלם היטב, כאן בקניה הענף רק בחיתוליו".

 נבחרת הוקי הקרח של קניה
 

נבחרת הוקי הקרח של קניה( חדשות עשר)

 

כשהמיזם יצא לדרך הבעיות היו לארגן מספיק שחקנים לשתי קבוצות לצורך אימון. אחר כך הגיע הקושי להשיג את הציוד הדרוש, והיעדר מגנים גרם לפציעות רבות. "לא מזמן עליתי לשחק ולא היו לי כפפות הוקי. בחלק מהן היו חורים. בדקתי כמה עולות כפפות, וראיתי שחלקן עולות 90 דולר. זה דיכא אותי מאוד", סיפר אחד משחקני הנבחרת.

המקור להשראה של נבחרת ההוקי הוא המסע של נבחרת המזחלות של ג'מייקה, שהחל ב-1988, והתחיל גם הוא בשממה. אז, הסיפור הסתיים בהעפלה למשחקי החורף בקלגרי ולפרס הלא רשמי – חביבת הקהל. בסיפור הקנייתי השתנו הזמנים, והתפנית הגיעה מרשת האינטרנט. מכיוון שמשחקי החורף של 2022 יתקיימו בבייג'ינג, הענקית הסינית "עלי באבא" רוצה נוכחות גדולה בטורניר והיא החליטה לקחת תחת חסותה את הנבחרת הקנייתית. "אני מאמין שהמייסד של החברה לקח אותנו תחת חסותו בגלל שהיו לו קשיים בחיים ובהקמת החברה, קשיים שהם דומים לאלו שלנו".

מאז ש"עלי באבא" נכנסה לתמונה, האימונים של הנבחרת נהיו סדירים, עם ציוד מלא. בפברואר משלחת מנבחרת ההוקי הוצאה למשחקי החורף בפיונגצ'אנג כדי לקבל השראה, ולחוש בפעם הראשונה מה זה שלג. "זה היה מדהים. חשבתי שזה מסובך וקשה מאוד לשמור על יציבות ושיווי משקל על הקרח", תיאר אחד השחקנים. "הכל אפשרי, כל חלום תקף. זה החלום שלנו. היינו קבוצה של שלושה אנשים ועכשיו אנחנו הרבה יותר", הוסיף.