כחודש לאחר שהורעל: המרגל סקריפל יצא מסכנת חיים

מבית החולים הבריטי שבו סרגיי סקריפל מאושפז נמסר כי מצבו משתפר. אתמול מסרה קרובת משפחה כי בתו אמרה ש"הכול בסדר". חיות המחמד של סקריפל מתו, ככל הנראה, מחוסר טיפול

מצבו של סרגיי סקריפל, המרגל הרוסי לשעבר שהורעל יחד עם בתו בתחילת החודש שעבר, השתפר והוא אינו נמצא בסכנת חיים. כך נמסר היום (שישי) מבית החולים הבריטי שבו הוא מאושפז.

"סקריפל מגיב טוב לטיפול, מצבו משתפר במהירות", מסרה מנהלת בבית החולים והוסיפה כי הודעה זו נמסרת בשל הסיקור התקשורתי הנרחב ביממה האחרונה. בתוך כך, הרשויות בבריטניה דיווחו כי חתולו של סקריפל ושני שרקנים שגידל מתו, ככל הנראה, לאחר שלא זכו לטיפול בשבועות האחרונים. השרקנים, כך לפי הדיווח, מתו מהתייבשות ואילו החתול הורדם לאחר שנמצא במצב קריטי.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כרמי גילון: להחרים את נאום נתניהו בטקס המשואות

דיווח: אסד דחה הצעה רוסית להשתתף בפסגה המשולשת באנקרה

חתול שנתקע על עץ במשך שלושה ימים חולץ - וקפץ מיד על עץ אחר

אמש כזכור, שגרירות רוסיה בבריטניה הוציאה הודעה משונה בה העלתה את השאלה - מה קרה לחיות המחמד של המרגל לשעבר? "למר סקריפל היו שני חתולים ושני שרקנים, לא קיבלנו שום מידע מהבריטים בנוגע אליהם", אמרו. "גורל בעלי החיים חשוב לא רק מסיבות של זכויות בעלי חיים וזכויות הקניין של מר סקריפל, אלא גם בהקשר של החקירה המתמשכת. כדי להבין מה קרה לסקריפל ובתו, עלינו לדעת - האם בעלי החיים סבלו גם הם מהרעלה כימית?". עם זאת, גורלו של החתול השני עדיין לא ידוע.

 סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר
 

סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר (BBC)

 

אתמול אמרה ויקטוריה סקריפל, קרובת משפחה של השניים, כי היא שוחחה לראשונה מאז המקרה עם יוליה סקריפל, זאת לאחר שיוליה התעוררה מתרדמת שבה שהתה מספר שבועות. ויקטוריה שיתפה את הטלוויזיה הרוסית בשיחה, "יוליה אמרה שהכול בסדר, זה כל מה שאני הולכת לומר". כאשר קרובת המשפחה שאלה את יוליה על מצבו של אביה, זו ענתה "הכול בסדר, הוא נח וישן". עוד הוסיפה קרובת המשפחה כי היא מתכננת להגיע לביקור בבריטניה בקרוב במטרה לנסות להחזיר את יוליה חזרה לרוסיה.

במקביל, ויקטוריה הגישה בקשה לוויזה בריטית וסיפרה כי ביקורה מתואם עם שגריר רוסיה שבלונדון, אלכסנדר יאקובנקו. עוד הוסיפה כי היא מצפה שהשגריר ייפגש איתה כאשר תגיע. "בשלב הזה, יש לי רק מטרה אחת: לטוס לשלם ולהיפגש עם יוליה, אני מבינה כי המצב עם סרגיי יותר מורכב, אך אני מקווה שאיפגש גם איתו", דיווחה ויקטוריה לטלוויזיה הרוסית. ב-BBC דיווחו היום כי בקשתה לוויזה נדחתה.

נוסף לכך, שגריר רוסיה בבריטניה אמר היום כי רוסיה תקבל את תוצאת בדיקת העצבים של המרגל הרוסי, אך תבקש לדעת מי היו המומחים שניהלו את הבדיקות. עוד הוסיף השגריר כי רוסיה מעוניינת בנוכחות בינלאומית בחקירת המקרה. בד בבד, משטרת בריטניה מסרה הודעה מטעם יוליה סקריפל, בתו של המרגל. בהודעה, טוענת סקריפל שהיא מתחזקת מדי יום, ביקשה פרטיות והוסיפה שההרעלה הייתה חוויה "מורכבת".

 שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה
 

שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה ( רויטרס)

 

בהמשך, בדיון מיוחד שנערך במועצת הביטחון באו"ם, טען הנציג הרוסי: "אמרנו לעמיתינו הבריטים כי הם משחקים באש ויצטערו על כך". רוסיה, שביקשה לקיים את הישיבה במועצת הביטחון, מכחישה כל מעורבות בתקרית. השגריר הרוסי, וסילי נבנזיה, אמר את הדברים בנאום בן 30 דקות בו ניסה לאתגר את האשמותיה של בריטניה כלפי הרוסים. "כל מי שצפה בסדרת פשע בטלוויזיה יודע שישנן מאות דרכים בהן ניתן להרוג אדם", אמר השגריר בניסיון להפריך את טענת הבריטים.

השגרירה הבריטית, קארן פירס, הגיבה ואמרה כי "אנו מאמינים שפעולותינו יעמדו בפני כל בדיקה. אין לנו מה להסתיר, אך אני חוששת שלרוסיה יש ממה לחשוש".