השר ואיש המודיעין לשעבר, רפי איתן, הלך לעולמו בגיל 92

איתן נולד בקיבוץ עין חרוד, גדל ברמה"ש ונלחם בפלמ"ח במלחמת השחרור. לאחר מכן שירת במוסד והיה מפקד המבצע ללכידת אייכמן. היה לשר לענייני גמלאים בממשלת אולמרט

  • פורסם ב:
  • 06/04/2018 05:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/03/2019 00:14
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

השר לשעבר רפי איתן הלך לעולמו אתמול (שבת) בגיל 92. איתן שירת בפלמ"ח ולאחר מכן שירת במוסד, והיה בין היתר מפקד היחידה שלכדה את הנאצי אדולף אייכמן בארגנטינה והביאה אותו לעמוד למשפט בישראל. ב-2006 היה יו"ר מפלגת הגמלאים וכיהן כשר לענייני גמלאים בממשלת אולמרט. איתן הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים.

מהמרכז הרפואי איכילוב תל אביב נמסר כי איתן "נפטר בשיבה טובה בגיל 92. המשפחה מודה לבית החולים על הטיפול המסור. פרטים נוספים יימסרו על ידי המשפחה בהמשך".

איתן נולד ב-23 בנובמבר, 1926, בשם רפאל הנטמן בקיבוץ עין חרוד ליהודית ונח הנטמן, שעלו מרוסיה בעלייה השלישית. בגיל 3 עברה משפחתו לרמת השרון, שם גדל. לאחר מכן עבר לתיכון החקלאי בקיבוץ גבעת השלושה שם התגורר עם רחבעם זאבי, וקיבל שם את כינויו "רפי המסריח".

 רפי איתן בטקס לציון 55 שנים ללכידת אייכמן
 

רפי איתן בטקס לציון 55 שנים ללכידת אייכמן( רויטרס)

 

עם סיום לימודי התיכון התנדב איתן לפלמ"ח, שם היה ללוחם, ועבר קורס מפקד כיתה וקורס מפקד מחלקה. בין השאר השתתף במבצע לשחרור מעפילי עתלית, במבצע ליל הגשרים ובהתנקשות בשני טמפלרים בנובמבר 1946, במטרה להרתיע את חברי הקהילה מלשוב ארצה בתום המלחמה. באחת הפעולות לקליטת מעפילים התפוצץ מוקד בסמוך אליו, מה שגרם לו לחירשות כמעט מוחלטת ומאז השתמש במכשירי שמיעה.

במלחמת השחרור היה מ"מ בגדוד הראשון של חטיבת יפתח והשתתף בקרבות עם אנשיו של קאוקג'י במשמר העמק ובקרוב מלכיה. ב-15 במאי  נפצע קשה ברגליו והרסיסים נותרו בגופו עד ליום מותו. בהמשך שב להילחם במלחמה והשתתף ב"מצבע דני". כקצין מודיעין של חטיבת יפתח הגיע לדרום ותכנן את מערך ההגנה של אילת.

עם תום שירותו הצבאי התגייס לשב"כ ולאחר מכן עבר למוסד, שם שימש כמפקד היחידה המבצעית שהייתה שייכת באותה עת לשני הארגונים. 

מאוחר יותר עבר לתפקיד ראש אגף המבצעים של ארגון הביון, ושימש בין היתר כמפקד מבצע לכידת הנאצי אדולף אייכמן שהסתתר בארגנטינה בשנת 1960. עם תום מלחמת ששת הימים עמד בראש שלוחת אגף "צומת" של המוסד לאירופה.

 רפי איתן במפגש של חברי כנסת חדשים בשנת 2006
 

רפי איתן במפגש של חברי כנסת חדשים בשנת 2006( רויטרס)

 

בשנות ה-70 היה עוזרו של אריאל שרון, בעת שזה שימש כיועץ לענייני טרור לראש הממשלה יצחק רבין. איתן ייעץ לארגון הביון הבריטי MI6 במלחמתם במחתרת האירית, וייעץ לכוח דלתא בתחקור מבצע ציפורן הנשר. 

בשנת 1981 מונה על ידי שר הביטחון שרון לעמוד בראש הלשכה לקשרי מידע של משרד הביטחון, שהייתה גוף מודיעיני סודי שתפקידו היה להשיג טכנולוגיות מערביות עבור התעשיות הביטחוניות של ישראל. כראש הלק"ם, ניהל את אביאם סלע, שהפעיל את ג'ונתן פולארד במודיעין הצי האמריקני. פולארד העביר מידע לישראל ונתפס על ידי ה-FBI ב-1985. בעקבות החשיפה פרש איתן מקהילת המודיעין והלק"ם פורקה. פולארד ותומכיו האשימו את איתן בכך שהפקירו.

עם פרישתו היה לאיש עסקים, עד שבשנת 2006 הפך ליו"ר מפלגת הגמלאים שרצה לבחירות. המפלגה הגיעה להישג מפתיע וקיבלה שבעה מנדטים. איתן היה לח"כ מטעמה, לשר לענייני גמלאים ולממונה על ענייני ירושלים בממשלתו של אהוד אולמרט. בבחירות 2009 התמודדה שוב המפלגה, אך לא עברה את אחוז החסימה. מאוחר יותר הקים מפלגת גמלאים חדשה, "דור - מפלגת הגמלאים החברתית החדשה" והודיע שתרוץ לבחירות ב-2013.

 רפי איתן
 

רפי איתן בסרטון בו הוא מביע תמיכה ב"אלטרנטיבה לגרמניה"(פיסבוק )

 

בפברואר 2018 ספג ביקורת בעקבות סרטון שהעלתה מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" לעמוד הפייסבוק שלה, בו נראה איתן כשהוא משבח אותה. "נא הבינו שכולנו בישראל מעריכים את גישתכם ליהדות", אמר איתן בסרטון בהתייחסו להצהרת המפלגה ביום הזיכרון הבין-לאומי לשואה בנוגע למעמד היהדות בגרמניה ומוסיף: "אני בטוח שאם תעבדו בחוכמה, בחוזקה ובאופן ריאליסטי הרי שבמקום להיות אלטרנטיבה לגרמניה, תהיו אלטרנטיבה לאירופה". איתן, שכונה "אגדת השירותים החשאיים", אף התנצל שבשל מחלת השפעת נמנע ממנו להגיע לפגישת המפלגה. כמה ימים מאוחר יותר הביע איתן חרטה על כך.