שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, רויטרס

רוסיה לבריטניה באו"ם: "אתם משחקים באש - ותצטערו על כך"

הדברים של שגריר רוסיה באו"ם נאמרו בישיבת מועצת הביטחון בה שב והכחיש את מעורבות מדינתו בהרעלת המרגל סקריפול. השגרירה הבריטית: "לרוסיה יש ממה לחשוש"

  • פורסם ב:
  • 06/04/2018 03:18
  • |
  • כתבים:
  • רויטרס

במהלך נאום במועצת הביטחון של האו"ם, שגריר רוסיה באו"ם תקף אתמול (חמישי) בחריפות את בריטניה ואמר כי "הם משחקים באש ויצטערו על כך". המתקפה היא על רקע טענות בריטניה לפיהן רוסיה אשמה בהרעלת המרגל הרוסי, סרגיי סקריפול, לפני חודש.

זו הפעם השנייה בה התעמתו רוסיה ובריטניה באו"ם מאז מתקפת הגז הרעיל. רוסיה, שביקשה לקיים את הישיבה במועצת הביטחון, מכחישה כל מעורבות בתקרית.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בעקבות זעם ציבורי: מפלגת השלטון הפולנית תקצץ שכר חברי פרלמנט

בצל המחלוקת: נתניהו החליט להגיע לטקס המשואות

תיעוד: המעקב אחר המחבל שחוסל הלילה בגבול הרצועה

השגריר הרוסי, וסילי נבנזיה, אמר את הדברים בנאום בן 30 דקות בו ניסה לאתגר את האשמותיה של בריטניה כלפי הרוסים. "כל מי שצפה בסדרת פשע בטלוויזיה יודע שישנן מאות דרכים בהן ניתן להרוג אדם", אמר השגריר בניסיון להפריך את טענת הבריטים.

 שגרירת בריטניה באו"ם, קארן פירס
 

שגרירת בריטניה באו"ם, קארן פירס( רויטרס)

 

השגרירה הבריטית, קארן פירס, הגיבה ואמרה כי "אנו מאמינים שפעולותינו יעמדו בפני כל בדיקה. אין לנו מה להסתיר, אך אני חוששת שלרוסיה יש ממה לחשוש".

בתוך כך, שגרירות רוסיה בבריטניה הוציאה הודעה משונה בה העלתה את השאלה - מה קרה לחיות המחמד של המרגל לשעבר? "למר סקריפול היו שני חתולים ושני שרקנים, לא קיבלנו שום מידע מהבריטים בנוגע אליהם", אמרו. "גורל בעלי החיים חשוב לא רק מסיבות של זכויות בעלי חיים וזכויות הקניין של מר סקריפל, אלא גם בהקשר של החקירה המתמשכת. כדי להבין מה קרה לסקריפל ובתו, עלינו לדעת - האם בעלי החיים סבלו גם הם מהרעלה כימית?".

קרובת משפחה של המרגל הרוסי שהורעל, ויקטוריה סקריפל, אמרה אתמול כי היא שוחחה לראשונה מאז המקרה עם ביתו של המרגל שהורעלה גם היא, יוליה סקריפל. זאת לאחר שיוליה התעוררה מקומה מזה מספר שבועות. ויקטוריה שיתפה את הטלווזיה הרוסית, "יוליה אמרה שהכל בסדר, זה כל מה שאני הולכת לומר". כאשר קרובת המשפחה שאלה את יוליה על מצבו של אביה, סיפרה לטלווזיה הרוסית כי זו ענתה "הכל בסדר, הוא נח וישן". עוד הוסיפה קרובת המשפחה כי היא מתכננת להגיע לביקור בבריטניה בקרוב במטרה לנסות להחזיר את יוליה חזרה לרוסיה.

אתמול, ויקטוריה הגישה בקשה לויזה בריטית וסיפרה כי הביקור שלה מתואם עם שגריר רוסיה שבלונדון, אלכסנדר יאקובנקו. עוד הוסיפה כי היא מצפה שהשגריר ייפגש איתה כאשר תגיע. "בשלב הזה, יש לי רק מטרה אחת: לטוס לשלם ולהיפגש עם יוליה, אני מבינה כי המצב עם סרגיי יותר מורכב, אך אני מקווה שאפגש גם איתו", דיווחה ויקטוריה לטלוויזיה הרוסית.

סרגיי סקריפול בכלא
 

סרגיי סקריפול בכלא( TASS)

 

כזכור, המתיחות בין רוסיה לבריטניה על רקע הרעלת המרגל הרוסי ובתו גברה בשבוע האחרון. רוסיה הודיעה ביום שבת האחרון לבריטניה כי עליה להחזיר לשטחה יותר מ-50 דיפלומטים שנמצאים כעת ברוסיה. דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זקרובה אמרה לרויטרס שמשמעות ההודעה שבריטניה תחויב לקצץ מכוח האדם הדיפלומטי שלה.

זאת לאחר שמשרד החוץ הרוסי הודיע לדיפלומטים מ-23 מדינות על כוונת רוסיה לגרשם. בסך הכול גורשו 119 דיפלומטים - 60 מארה"ב ו-59 מהמדינות האחרות, בהם 23 מבריטניה. עוד נמסר כי רוסיה שומרת לעצמה הזכות לפעול נגד ארבע מדינות נוספות.