נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים, רויטרס

"מתיחות בשיחה בין טראמפ לנתניהו על רקע הרצון לצאת מסוריה"

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי בשיחה שקיימו רה"מ והנשיא השבוע, הביע נתניהו חשש מנסיגה של ארה"ב מהמדינה השסועה, מה שישאיר את השטח להתבססות אויבי ישראל בשטח

בווידאו: פגישה משולשת באנקרה בין ארדואן, פוטין ורוחאני

"שיחה מתוחה": לאחר שבבית הלבן הודיעו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחחו בטלפון מוקדם יותר השבוע על המצב במזרח התיכון, אתמול (חמישי) מדווחים בסוכנות הידיעות AP כי השיחה הפכה למתוחה סביב הנושא הסורי. לאחרונה דווח כי טראמפ מתכוון להסיג את כוחותיו מהמדינה.

לפי הדיווח, מפי שני מקורות אמריקנים, נתניהו הביע את דאגתו מיציאה אמריקנית מהלחימה בסוריה, מה שיוביל לטענתו להתבססות של אויבי ישראל בתוך גבולות השכנה מצפון, כך לפי הדיווח. בהודעה שפרסם הבית הלבן אתמול נכתב כי השניים שוחחו על ההתפתחויות, אך לא נמסרו פרטים נוספים. ההרחבה היחידה אליה נכנסה ההודעה של הבית הלבן הוא הנושא האיראני. "טראמפ הדגיש את מחויבות ארה"ב לביטחון ישראל ושני המנהיגים הסכימו להמשיך בתיאום הקרוב נגד ההשפעה הזדונית של איראן ופעולותיה הגורמות לחוסר יציבות", מסרו מהבית הלבן.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

גרמניה: נשיא קטלוניה לשעבר קרלס פוג'דמון ישוחרר בערבות

בצל המחלוקת: נתניהו החליט להגיע לטקס המשואות

תיעוד: המעקב אחר המחבל שחוסל הלילה בגבול הרצועה

נתניהו וטראמפ
 

"שיחה מתוחה". נתניהו וטראמפ (חיים צח/ לע"מ)

 

בהודעה שפרסמה לשכתו של נתניהו נמסר כי השיחה התמקדה בהתפתחויות במזרח התיכון ובאיראן. נתניהו "הודה לנשיא טראמפ על התחייבותו לביטחונה של ישראל, וכן על תמיכתה של ארה"ב בישראל באו"ם". על פי ההודעה, "שני המנהיגים סיכמו להמשיך את התיאום ההדוק של שתי המדינות, כדי להדוף את התוקפנות של איראן וניסיונותיה לערעור היציבות באזור".

מוקדם יותר השבוע אמר הנשיא האמריקני כי הוא מצפה להחליט "בקרוב מאוד" אם להוציא את הכוחות הצבאיים מסוריה, הוא ציין כי המשימה הראשית הייתה להביס את דאעש, "וכמעט השלמנו אותה". במסיבת עיתונאים, טראמפ הדגיש כי המהלך יתבצע בתיאום עם "גורמים אחרים באזור".

הנשיא האמריקני הסביר כי המשימה בסוריה "עולה הרבה למדינה שלנו ועוזרת הרבה יותר למדינות אחרות. אני רוצה להחזיר את החיילים שלנו הביתה". לאחר הודעתו, טראמפ נפגש עם הצוות לביטחון לאומי בבית הלבן, בעניין סוריה. החלטה לנסיגה תתנגש עם עמדותיהם של רבים מיועציו הבכירים, וכן של בכירים בצבא האמריקני.

דונלד טראמפ
 

רוצה להסיג את הכוחות מסוריה. דונלד טראמפ (רויטרס)

 

בכיר בפנטגון הבהיר היום כי המדיניות הצבאית של ארה"ב במלחמה בדעא"ש בסוריה נותרה בעינה ולא השתנתה. זאת, בהמשך לשיחות שקיימו בצבא עם הנשיא טראמפ השבוע. "נתאים את רמת נוכחותנו שם, כך שבאופן זה דבר לא השתנה", אמר הבכיר. אתמול אמר דן קואטס, ראש המודיעין האמריקני, כי הבית הלבן יודיע על החלטתו בנוגע לנוכחות האמריקנית הצבאית בסוריה "בקרוב". בכיר בממשל האמריקני אמר כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מסכים להאריך את שהות הצבא האמריקני במדינה במעט זמן אך הוסיף כי הוא נחוש שלא להישאר בסוריה לטווח ארוך.

על רקע כוונתו של טראמפ, אתמול התקיימה פסגה המשולשת באנקרה בין נשיא טורקיה, ארדואן, נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השלושה דנו בעתידה של סוריה. ביום שאחרי מלחמת האזרחים, נשיאי רוסיה ואיראן מעוניינים שמשטר אסד יישאר במקומו, אך הנשיא הטורקי מתנגד לכך.

נושא נוסף שעלה לדיון הוא מזרח סוריה. אזור שבו ישנו כוח של 4,000 אמריקנים, ולצדם כוחות כורדיים כשבשאר המדינה איראנים טורקים וכוחות המשטר הסורי. לכשתצא משם ארה"ב, תהיה מחלוקת לגבי מי יתפוס את מקומה - איראן או אסד. מזרח סוריה הוא לא נושא שמעניין את הטורקים שכן הם רוצים לבסס אחיזתם במחוז עפרין הכורדי בצפון סוריה.

ההסכמה בין הצדדים הייתה בנוגע לישראל. רוחאני וארדואן אמרו לפוטין שאסור לאפשר לישראל חופש פעולה בסוריה, דבר שמעורר דאגה בירושלים.

פוטין, ארדואן ורוחאני
 

פוטין, ארדואן ורוחאני(רויטרס )

 

במהלך הפסגה, נשיא איראן האשים את ישראל במעורבות במלחמת האזרחים בסוריה במהלך פגישתו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן: "התמיכה היומית של הישות הציונית בטרוריסטים בסוריה, תוך הפרת הריבונות הסורית, הוסיפה להסתבכות המשבר בסוריה". רוחאני התייחס גם לארגון הטרור דאע"ש, כשאמר: "הארגון ודומיו משרתים אינטרסים של קבוצות עוצמה מסוימות, דוגמת ארצות הברית".

עוד הוסיף הנשיא האיראני כי "לסכסוך בסוריה אין פתרון צבאי וכי סיום המשבר במדינה עומד בראש סדר העדיפויות של איראן". לטענתו, "יש להעביר את השליטה במחוז עפרין לצבא הסורי". שלושת המנהיגים הודיעו כי "יגבירו את המאמצים כדי להבטיח את היציבות והשלום בסוריה ויפעלו כדי להגן על האזרחים הסורים. עוד נאמר בהודעתם המשותפת כי "צריך להבטיח שהפליטים הסורים יחזרו לבתיהם".

קודם לכן אמר פוטין כי דאע"ש הובס בסוריה. לצד זאת, הנשיא הרוסי טען כי המדינה האסלאמית משמרת את יכולותיה ההרסניות והיא מסוגלת לתקוף באזורים שונים ברחבי העולם. "הראיות מצביעות על כך שלמרות מצבאם הצבאי, ארגון הטרור משמר יכולת הרס משמעותית", אמר פוטין באנקרה. לדבריו, לדאע"ש יש את היכולת לשנות את האסטרטגיה שלו במהירות ולצאת למתקפה כנגד מדינות בעולם.