מתיחות לקראת ההפגנות בעזה; ארה"ב למפגינים: "אל תתקרבו לגדר"

נשמרת הדריכות לקראת חידוש המחאה ברצועה. במשרד להגנת הסביבה ובמערך הכבאות נערכים לזיהום האוויר הצפוי מהבערת הצמיגים. במקביל נמשכת השגרה ביישובי עוטף עזה

צעדת השיבה: כוננות מוגברת נרשמה אתמול (חמישי) בצה"ל לקראת חידוש צעדת תושבי הרצועה היום בצהריים לעבר הגבול עם ישראל. גם במהלך היום הזה קיימת דריכות רבה במערכת הביטחונית ובקרבם של תושבי עוטף עזה.

יחד עם זאת מבחינת התושבים השגרה מלאה, ולא רק בגלל ההנחיות שמורות לשמור על שגרה. האירועים שהתרחשו בשבוע שעבר, והעוצמה שצה"ל הפגין כלפי מי שהגיע לגדר, או חצה אותו, הם סיבה נוספת לשגרה של תושבי הדרום.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בצל המחלוקת: נתניהו החליט להגיע לטקס המשואות

תיעוד: המעקב אחר המחבל שחוסל הלילה בגבול הרצועה

אלימות כלפי מתנגדים וקירבה לקרטל סמים: הכירו את מדליק המשואה

 חיילים משקיפים על הגדר
 

חיילים משקיפים על הגדר (דובר צה"ל)

 

גם השבוע, הצבא צפוי לסגור את הדלת באופן מוחלט לכל מי שינסה להגיע לישובים בעוטף עזה. גם מי שיצליח לעבור את גדר הגבול, ולחדור לישראל, בצה"ל מכינים מעטפת נוספת שהמסתנן יצטרך לעבור, לפני שיגיע לישובים.

במשרד להגנת הסביבה ובמערך הכבאות נערכים לזיהום האוויר הצפוי מהבערת הצמיגים בסמוך לגדר. תושבי אשכול קיבלו ביממה האחרונה הנחייה שבמידה ורמת הזיהום תהיה גבוהה, יועברו הנחיות לתושבים. לצד זאת, בשלב זה אין שינויים והשגרה נשמרת. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה הודיע כי העלה כוננות בבתי החולים ובנקודות הטיפול הרפואי לקראת העצרת הצפויה מחר בגבול הרצועה. בתוך כך, שגרירי מדינות ערביות באו"ם הפצירו במזכ"ל גוטרש לפתוח בחקירה עצמאית בנוגע לאירועי יום שישי שעבר. נציג הרשות הפלסטינית לאומות המאוחדות אמר בתום פגישה עם גוטרש כי תגובת המזכ"ל הייתה "חיובית".

במקביל, שר החוץ הטורקי אמר הערב בכינוס בבאקו שבאזרבייג'ן: "ישראל פוגעת בתקוות לשלום ובכל המזרח התיכון. זוהי חובתנו להזכיר לישראל שמה שהיא עושה בלתי מקובל, לא אנושי ולא לגיטימי". נוסף לכך, תקף את ארה"ב והכרתה בירושלים בירת ישראל.

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון, הודיע אמש כי ארה"ב קוראת למנהיגי המחאה להבהיר למפגינים שעל המחאה להיות שלווה ולהימנע מכל גילויי אלימות. עוד הוסיף גרינבלט, כי על המפגינים לא להתקרב לגדר בכל דרך שהיא. "אנו מגנים מנהיגים ומפגינים שקוראים לאלימות, או שולחים מפגינים - ביניהם ילדים - לגדר בידיעה שייפצעו או ייהרגו".

 הכנות אחרונות לצעדת השיבה
 

ההכנות לצעדת השיבה, בשבוע שעבר בעזה (סאפא)

 

מוקדם יותר אתמול הודיע ארגון חמאס כי יעניק כספי פיצויים לפלסטינים שיהרגו או ייפצעו במהלך ההפגנות ההמוניות על הגדר, שצפויות להתחדש בעוצמה מחר. במסגרת ההכנות לקראתן, הפלסטינים ערכו אתמול ניסוי הבערת צמיגים. המפגינים מתכוונים לערפל את שדה הראייה של צלפי צה"ל באמצעות העשן. בחמאס מעוניינים לנייד להפגנה עשרות אלפי אנשים, כפי שהיה בשבוע שעבר. בתוך כך, הפלסטינים טוענים כי צה"ל עושה שימוש בנשק אסור. במסע"ת שקיים "הוועד הפלסטיני לפשעי מלחמה" ברצועת עזה נטען כי ישראל עשתה שימוש בגז הגורם לתופעות של היסטריה ושיבושים במערכת העצבים. כמו כן האשים הוועד את ישראל בירי מכוון כלפי מפגינים ואף כלפי עיתונאים. הוועד קרא לקהילה הבין-לאומית ולארגוני זכויות האדם בעולם להתערב ולקיים חקירה במה שהגדיר "פשעי המלחמה שמבצעת ישראל".

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס היום בשיחה עם כתבים צבאיים להפגנת הצמיגים שמתוכננת להיערך מחר בגבול הרצועה. "גם עשן מעשרת אלפים צמיגים לא ישנו את התמונה. אנחנו בהיערכות ייעודית למול עשן ושריפה מצמיגים. זה גימיק יפה. הם יעשו עשר דקות עשן", אמר. "אנו רואים בחמאס אחראי. חמאס משחק באש. אין לנו כוונה לאפשר את הארועים האלה על בסיס שבועי. התגובה שלנו לא תוגבל למרחב הגדר. אין לנו עניין בהפגנות בתוך עזה. רק בהפגנות על הגדר", הוסיף. לדברי מנליס, חמאס ניסה להוציא לפועל פיגועים בחסות התהלוכות ביום שישי שעבר.

אמש הגיעו מספר פלסטינים והשחיתו את גדר המערכת בעזה במטרה לחדור לתוך שטח ישראל. הכוחות זיהו שאחד מהם הוא פעיל טרור של החזית העממית וירו בו. מותו נקבע מאוחר יותר ברצועת עזה. תושבי עוטף עזה שמים מבטחם בצה"ל לקראת העימותים הצפויים, ומבחינת צה"ל נשמרה דריכות השיא כמו בשבוע שעבר.

מפגין פלסטיני במהלך צעדת השיבה
 

במשרד להגנת הסביבה ובמכבי האש נערכים להצתות הצמיגים (רויטרס)

 

ארגון זכויות האדם "בצלם" יצא בקמפיין לקראת האירועים הצפויים בו הוא קורא לחיילי צה"ל לסרב לירות במפגינים. הקמפיין, שיישא את הכותרת "מצטער המפקד, אני לא יורה", יכלול מודעות בעיתונות המפצירות בחיילים לסרב לירות במפגינים הלא חמושים.

"במקום לנסות לצמצם את מספר הנפגעים הבהירו גורמים רשמיים, מראש, כי חיילים יירו אש חיה במפגינים שיהיו במרחק של מאות מטרים מהגדר", אמרו בארגון. "ירי במפגינים לא חמושים הוא בלתי חוקי וכי פקודות לבצע ירי כזה הן בלתי חוקיות בעליל".

בתוך כך, כלי טיס של חיל האוויר תקף הלילה באמצעות טיל פלסטיני חמוש, שהתקרב לגדר המערכת בעזה באזור נחל עוז. על פי הערכת צה"ל, מדובר במחבל שהיה בדרכו לבצע פיגוע ירי על הגדר, והוא נהרג בתקיפה. משרד הבריאות בעזה אישר כי נהרג פלסטיני מתקיפת צה"ל במזרח העיר עזה, אך לא מסר את פרטיו.