בצל המחלוקת: נתניהו החליט להגיע לטקס המשואות

לאחר ההודעה כי נשיא הונדורס ישיא משואה בטקס הממלכתי בהר הרצל, ראש הממשלה קיבל את ההחלטה להפגין את נוכחותו במקום. טרם ידוע אם ינאם

סערת טקס המשואות: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להגיע לטקס הדלקת המשואות הממלכתי ביום העצמאות הקרוב, במסגרת חגיגות ה-70 למדינה, כך פורסם אתמול (חמישי). ההחלטה מגיעה על רקע החשיפה מוקדם יותר השבוע כי נתניהו לקח חלק, ואף נאם, בטקס המשואות של שנת היובל למדינה, לפני עשרים שנה.

מוקדם יותר אתמול, שרת התרבות והספורט מירי רגב, הודיעה כי נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדז, אישר את הגעתו לטקס. הוא יתלווה למדליקת המשואה מטעם המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בין-לאומי של משרד החוץ, ויהיה המנהיג הזר הראשון שנמנה עם מדליקי המשואות. 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: המעקב אחר המחבל שחוסל הלילה בגבול הרצועה

פלסטיני כבן 20 נעצר עם סכין ומברג בכניסה למערת המכפלה

המונים בהלוויית התינוק שטבע; קיצוניים חטפו גופתו מהאמבולנס

 חואן אורלנדו הרננדז, נשיא הונדורס
 

מנהיג זר בטקס המשואות. חואן אורלנדו הרננדז, נשיא הונדורס (רויטרס)

 

הרננדז הוא בוגר קורס של המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בין-לאומי במשרד החוץ, והראשון שסיים את הקורס והפך למנהיג מדינה. מירי רגב, שמשמשת גם כיו"ר ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים, מסרה: "ביאן ונידו פרזידנטה הרננדז! הגברת הטוב בעולם היא מטרתה של מדינתנו מדינת ישראל ואני שמחה שהמרכז ישיא משואה במלאת 70 שנים למדינת ישראל".

במסגרת ההכנות לטקס, התפתח עימות בין רגב ליושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, על רקע נסיונותיה של רגב לשלב בטקס נאום של ראש הממשלה נתניהו. אדלשטיין הודיע כי אם יוחלט על נאום נתניהו, הכנסת תחרים את האירוע. בינתיים שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם. אנשי משמר הכנסת אמנם משתתפים בחזרות בהר הרצל, אבל אדלשטיין יכול לבטל את השתתפותם בטקס עד הדקה האחרונה. עתה, הובהר כי ראש הממשלה יגיע לטקס, אך טרם ברור אם ינאם.

בווידאו: רה"מ נתניהו בטקס המשואות בשנת היובל

בחשיפה של "אורלי וגיא", תוכנית הבוקר של ערוץ עשר, נראה ראש הממשלה בשנת 1998, גם אז בנימין נתניהו, עולה לבמת הטקס ונשא דברים. תפקידו של נתניהו היה יחסית שולי והוא בעיקר ציטט מדברי בן גוריון תיעוד זה חיזק את הטענה של השרה רגב אל מול אדלשטיין, בה גרסה כי שילוב נאום של רה"מ אינו חדש ולא שובר שום טאבו. לדבריה, מטרתה היא לחבר שני טקסים לאחד.