מפגינים פלסטינים במהלך צעדת השיבה, רויטרס

3,000 דולר להרוג: חמאס מציע פיצויים לנפגעים בהפגנות על הגדר

ארגון הטרור הודיע כי משפחותיהם של הרוגים באירועי "צעדת השיבה" יקבלו תשלום "בשל המצב הכלכלי הקשה". דיווח: נקבע מותו של פלסטיני נוסף שנפצע ב"צעדת השיבה" ביום שישי

"צעדת השיבה" בעזה: ארגון חמאס הודיע היום (חמישי) כי יעניק כספי פיצויים לפלסטינים שיהרגו או ייפצעו במהלך ההפגנות ההמוניות על הגדר, שצפויות להתחדש בעוצמה מחר.

"בשל המצב הכלכלי הקשה, חמאס מעניק סיוע כספי למשפחות השהידים ההרוגים והפצועים בצעדת השיבה", מסר דובר חמאס בעזה. לפי ההודעה, משפחתו של כל הרוג תקבל 3,000 דולר, פצוע קשה ומשפחתו יקבלו 500 דולר ופצוע בינוני יקבל 200 דולר.

בתוך כך, כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים כי מת היום מפצעיו תושב עזה בן 34 שנפצע במהלך הפגנות "צעדת השיבה" ביום שישי האחרון. בכך עלה מספר ההרוגים כתוצאה מעימות בי המפגינים לכוחות צה"ל ל-18. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים בצהריים הערכת מצב עם הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. השר ליברמן הנחה להמשיך ולפעול למניעת כל פגיעה בריבונות הישראלית ובאזרחים ישראלים, בהתאם למדיניות שנקבעה.

 אוספים צמיגים להפגנה בעזה
 

אוספים צמיגים להפגנה בעזה (ללא קרדיט)

 

הלילה חוסל פלסטיני חמוש על ידי כלי טיס של חיל האוויר, לטענת צה"ל מדובר במחבל שהיה בדרכו לבצע פיגוע ירי על גדר הרצועה. על פי הודעת דובר צה"ל, החשוד התקרב לגדר באזור נחל עוז. גם היום המשיכו ההפגנות, אך בעצימות נמוכה. 

לקראת ההפגנות הצפויות מחר, הפלסטינים ערכו אתמול ניסוי הבערת צמיגים. המפגינים מתכוונים לערפל את שדה הראייה של צלפי צה"ל באמצעות העשן. בחמאס מעוניינים לנייד להפגנה עשרות אלפי אנשים, כפי שהיה בשבוע שעבר. אמנם ישנה היענות לקראת ההפגנה, אך מוקדם לדעת מה תהיה כמות המפגינים, כאשר בצה"ל מעריכים כי הכמות תהיה קטנה יותר מבשבוע שעבר.

השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, ביקש מהצדדים להפגין איפוק במהלך אירועי יום השישי המתקרב. "אני עוקב בדאגה אחר ההכנות והרטוריקה לקראת 'צעדת השיבה'", אמר השליח. הוא הוסיף כי "על הכוחות הישראלים להפגין איפוק מרבי" ומנגד "על הפלסטינים להימנע מחיכוך על הגדר".

במקביל, ארגון זכויות האדם "בצלם" יצא בקמפיין הקורא לחיילי צה"ל לסרב לירות במפגינים. הקמפיין, שיישא את הכותרת "מצטער המפקד, אני לא יורה", יכלול מודעות בעיתונות המפצירות בחיילים לסרב לירות במפגינים הלא חמושים. "במקום לנסות לצמצם את מספר הנפגעים הבהירו גורמים רשמיים, מראש, כי חיילים יירו אש חיה במפגינים שיהיו במרחק של מאות מטרים מהגדר", אמרו בארגון. "ירי במפגינים לא חמושים הוא בלתי חוקי וכי פקודות לבצע ירי כזה הן בלתי חוקיות בעליל".