עתיד סוריה במחלוקת: רוסיה ואיראן בעד הישארות אסד, טורקיה נגד

בפסגת המנהיגים המשולשת דנו בין היתר על מזרח סוריה, כשהמחלוקת היא מי יתפוס את מקום ארה"ב - איראן או אסד. רוחאני וארדואן אמרו לפוטין: אסור לאפשר לישראל חופש פעולה

עתיד סוריה במחלוקת: בפסגה המשולשת באנקרה בין נשיא טורקיה, ארדואן, נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, דנו בעתידה של סוריה לאור הצהרת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לפיה מדינתו תוציא כוחותיה מסוריה.

ביום שאחרי מלחמת האזרחים, נשיאי רוסיה ואיראן מעוניינים שמשטר אסד יישאר במקומו, אך הנשיא הטורקי מתנגד לכך.

 מפת השליטה בסוריה
 

מפת השליטה בסוריה(google earth )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נפצע במלחמת העצמאות ובגיל 92 דואג להעביר את מורשת הקרב

פרסום ראשון: טיסות ישירות מישראל לברזיל - החל מדצמבר

אותר הילד שנעדר לפני שבוע; תיעוד: מעצר האב החשוד בחטיפתו

נושא נוסף שעלה לדיון הוא מזרח סוריה. אזור שבו ישנו כוח של 4,000 אמריקנים, ולצדם כוחות כורדיים כשבשאר המדינה איראנים טורקים וכוחות המשטר הסורי. לכשתצא משם ארה"ב, תהיה מחלוקת לגבי מי יתפוס את מקומה - איראן או אסד. מזרח סוריה הוא לא נושא שמעניין את הטורקים שכן הם רוצים לבסס אחיזתם במחוז עפרין הכורדי בצפון סוריה.

ההסכמה בין הצדדים הייתה בנוגע לישראל. רוחאני וארדואן אמרו לפוטין שאסור לאפשר לישראל חופש פעולה בסוריה, דבר שמעורר דאגה בירושלים.

מוקדם יותר, נשיא איראן האשים את ישראל במעורבות במלחמת האזרחים בסוריה במהלך פגישתו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן: "התמיכה היומית של הישות הציונית בטרוריסטים בסוריה, תוך הפרת הריבונות הסורית, הוסיפה להסתבכות המשבר בסוריה". רוחאני התייחס גם לארגון הטרור דאע"ש, כשאמר: "הארגון ודומיו משרתים אינטרסים של קבוצות עוצמה מסוימות, דוגמת ארצות הברית".

פוטין, ארדואן ורוחאני
 

פוטין, ארדואן ורוחאני(רויטרס )

 

עוד הוסיף הנשיא האיראני כי "לסכסוך בסוריה אין פתרון צבאי וכי סיום המשבר במדינה עומד בראש סדר העדיפויות של איראן". לטענתו, "יש להעביר את השליטה במחוז עפרין לצבא הסורי". שלושת המנהיגים הודיעו כי "יגבירו את המאמצים כדי להבטיח את היציבות והשלום בסוריה ויפעלו כדי להגן על האזרחים הסורים. עוד נאמר בהודעתם המשותפת כי "צריך להבטיח שהפליטים הסורים יחזרו לבתיהם".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב בטוויטר להאשמת רוחאני בפסגה באנקרה: "אין גבול לאבסורד, תמנון הטרור האיראני מאשים את ישראל בטרור". עוד אמר נתניהו: "אם רוחאני אינו בקי בפעולות הטרור והחבלה ש'כוח קודס' האיראני מבצע מדי יום בסוריה, ישראל תוכל לעדכן אותו".

בתוך כך, דן קואטס, ראש המודיעין האמריקני, אמר היום כי הבית הלבן יודיע על החלטתו בנוגע לנוכחות האמריקנית הצבאית בסוריה "בקרוב". בכיר בממשל האמריקני אמר כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מסכים להאריך את שהות הצבא האמריקני במדינה במעט זמן אך הוסיף כי הוא נחוש שלא להישאר בסוריה לטווח ארוך.

קודם לכן אמר פוטין כי דאע"ש הובס בסוריה. לצד זאת, הנשיא הרוסי טען כי המדינה האסלאמית משמרת את יכולותיה ההרסניות והיא מסוגלת לתקוף באזורים שונים ברחבי העולם. "הראיות מצביעות על כך שלמרות מצבאם הצבאי, ארגון הטרור משמר יכולת הרס משמעותית", אמר פוטין באנקרה. לדבריו, לדאע"ש יש את היכולת לשנות את האסטרטגיה שלו במהירות ולצאת למתקפה כנגד מדינות בעולם.

אתמול החל פוטין ביקור בן יומיים באנקרה, שסיבתו הרשמית היא חניכת מתקן גרעין אזרחי שנבנה בטורקיה בסיוע רוסי. אולם עיני העולם היו נשואות בעיקר לפסגה המשולשת שהתקיימה היום. שלושת המנהיגים היו צפויים להחליט מה יקרה בסוריה בסיום מלחמת האזרחים. הצדדים הם לכאורה אויבים במדינה המשוסעת – ארדואן תמך במורדים, בעוד פוטין ורוחאני תומכים באסד. עם זאת, על פי תמונת המצב הנוכחית בסוריה, נראה כי שרידותו של שלטון אסד כבר איננה מוטלת בספק, ופסגת שלושת הנשיאים באנקרה עשויה להיות בעלת חשיבות רבה בעיצוב היום שאחרי מלחמת האזרחים במדינה.