רוחאני האשים ישראל בתמיכה בטרור, נתניהו: "אין גבול לאבסורד"

ראש הממשלה התייחס בחשבון הטוויטר של משרדו לדבריו של נשיא איראן בפסגה באנקרה. "אם הוא אינו בקי בפעולות 'כוח קודס', נוכל לעדכן אותו"

ישראל מול איראן: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב בטוויטר להאשמת נשיא איראן חסן רוחאני בפסגה באנקרה, כי ישראל הובילה להסתבכות המשבר בסוריה: "אין גבול לאבסורד, תמנון הטרור האיראני מאשים את ישראל בטרור".

עוד אמר נתניהו: "אם רוחאני אינו בקי בפעולות הטרור והחבלה ש'כוח קודס' האיראני מבצע מדי יום בסוריה, ישראל תוכל לעדכן אותו".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חשוד בגניבת רכב ניסה לדרוס שוטרים במחסום, נורה - ונפצע קשה

ארץ חדשה: שלמה ארצי ידליק משואה בטקס יום העצמאות

הפלס' מתכוננים לשישי: יבעירו צמיגים כדי לפגוע בראיית הצלפים

כאמור, רוחאני האשים את ישראל במעורבות במלחמת האזרחים בסוריה במהלך פגישתו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא טורקיה. נשיא איראן התייחס גם לארגון הטרור דאע"ש, כשאמר: "הארגון ודומיו משרתים אינטרסים של קבוצות עוצמה מסוימות, דוגמת ארצות הברית".

עוד הוסיף הנשיא האיראני כי "לסכסוך בסוריה אין פתרון צבאי וכי סיום המשבר במדינה עומד בראש סדר העדיפויות של איראן". לטענתו, "יש להעביר את השליטה במחוז עפרין לצבא הסורי". שלושת המנהיגים הודיעו כי "יגבירו את המאמצים כדי להבטיח את היציבות והשלום בסוריה ויפעלו כדי להגן על האזרחים הסורים. עוד נאמר בהודעתם המשותפת כי "צריך להבטיח שהפליטים הסורים יחזרו לבתיהם".

בתוך כך, דן קואטס, ראש המודיעין האמריקני, אמר היום כי הבית הלבן יודיע על החלטתו בנוגע לנוכחות האמריקנית הצבאית בסוריה "בקרוב". בכיר בממשל האמריקני אמר כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מסכים להאריך את שהות הצבא האמריקני במדינה במעט זמן אך הוסיף כי הוא נחוש שלא להישאר בסוריה לטווח ארוך.

פוטין, ארדואן ורוחאני
 

פוטין, ארדואן ורוחאני(רויטרס )

 

בד בבד, מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, שלח איגרת ליו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הניה: "אין ספק כי ההתנגדות היא הדרך היחידה להציל את פלסטין המקופחת ועמה. איראן רואה בהגנה על הסוגייה הפלסטינית חובה אנושית החורגת מענייני הפוליטיקה. החזרה לכבודה של האומה מתבטאת בעמידה איתנה מול היהירות ותוכניותיה המתועבות".

זו אינה הפעם הראשונה שמתנהלת התכתשות מילולית בין נתניהו ומקבילו האיראני. בתחילת השנה התייחס ראש הממשלה להפגנות נגד המשטר האיראני ולטענה לפיה ישראל וארה"ב עומדות מאחוריהן.

"המשטר האכזרי באיראן מוציא עשרות מיליארדי דולרים על הפצת שנאה. הכסף הזה יכול היה לשמש לבניית בתי ספר או בתי חולים. אין זה פלא שאבות ואמהות צועדים ברחובות. המשטר פוחד מהם, מעמו שלו. זאת הסיבה שהם כולאים סטודנטים. זאת הסיבה שהם אוסרים על רשתות חברתיות. אולם אני משוכנע שהפחד לא ינצח. כיוון שהעם האיראני הוא חכם, מתוחכם וגאה. היום, הוא מסכן הכול למען החופש", הוסיף אז ראש הממשלה נתניהו.

"שמעתי היום את טענתו של הנשיא רוחאני שישראל עומדת מאחורי ההפגנות באיראן. לא רק שזה שקר. זה נלעג. שלא כמו רוחאני, אני לא אעליב את העם האיראני. מגיע להם יותר. איראנים אמיצים נוהרים לרחובות. הם חותרים לחופש, לצדק, לחירויות הבסיסיות שנשללו מהם במשך עשרות שנים", אמר ראש הממשלה.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים שבה הציג את מתווה מבקשי המקלט
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (רויטרס)

 

מוקדם יותר בפסגה אמר פוטין כי דאע"ש הובס בסוריה. לצד זאת, הנשיא הרוסי טען כי המדינה האסלאמית משמרת את יכולותיה ההרסניות והיא מסוגלת לתקוף באזורים שונים ברחבי העולם. "הראיות מצביעות על כך שלמרות מצבאם הצבאי, ארגון הטרור משמר יכולת הרס משמעותית", אמר פוטין באנקרה. לדבריו, לדאע"ש יש את היכולת לשנות את האסטרטגיה שלו במהירות ולצאת למתקפה כנגד מדינות בעולם.

אתמול כאמור החל פוטין ביקור בן יומיים באנקרה, שסיבתו הרשמית היא חניכת מתקן גרעין אזרחי שנבנה בטורקיה בסיוע רוסי. אולם עיני העולם היו נשואות בעיקר לפסגה המשולשת שהתקיימה היום. שלושת המנהיגים היו צפויים להחליט מה יקרה בסוריה בסיום מלחמת האזרחים. הצדדים הם לכאורה אויבים במדינה המשוסעת – ארדואן תמך במורדים, בעוד פוטין ורוחאני תומכים באסד. עם זאת, על פי תמונת המצב הנוכחית בסוריה, נראה כי שרידותו של שלטון אסד כבר איננה מוטלת בספק, ופסגת שלושת הנשיאים באנקרה עשויה להיות בעלת חשיבות רבה בעיצוב היום שאחרי מלחמת האזרחים במדינה.

נוסף לכך, אתמול השתתפו פוטין וארדואן בטקס הנחת אבן פינה לכור הגרעיני שנקנה מרוסיה. הנשיא הרוסי אמר כי "הכור יושק בשנת 2023". עוד הוסיף כי "בניית הכור הגרעיני היא רק תחילת הדרך והניחה את היסודות לתעשייה הגרעינית הטורקית כולה". מקבילו הטורקי אמר כי "לשתי המדינות כמה פרויקטים אסטרטגיים משותפים מלבד הכור, בהם מערכת הגנת הטילים האווירית (S-400).

"העובדה שביקורו הראשון של הנשיא פוטין לאחר שנבחר מחדש הוא בטורקיה היא סימן לשיפור ביחסים ההדדיים בינינו", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים משותפת עם פוטין באנקרה. הוא הוסיף כי ההשקעה בכור הגרעיני תגיע ל-20 מיליארד דולר. "אנחנו חולקים עם חברינו הרוסים דאגות רבות לגבי סוריה", המשיך ארדואן, "העתיד שלה חשוב יותר מלאפשר לקבוצות טרור כמו דאעש ו-YPG (המיליציות הכורדיות) לכבוש שטחים".