58 מבקשי מקלט ישוחררו מסהרונים, רואנדה ואוגנדה תקפו את ישראל

שרים במדינות הכחישו את הטענות של נתניהו, לפיהן היו אמורות לשמש כ"מדינה שלישית" במסגרת הסכם מבקשי המקלט. המדינה לבג"ץ: שליח טס למדינה עמה נחתם הסכם גירוש

  • פורסם ב:
  • 04/04/2018 14:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/04/2018 18:20
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ביטול הסכם מבקשי המקלט: המדינה השיבה היום (רביעי) לבג"ץ בנוגע לבקשה לשחרור מבקשי המקלט הכלואים במתקן "סהרונים" ואמרה שבמידה ואוגנדה תסרב לגירוש, הכלואים ישוחררו: "הבוקר יצא שליח מיוחד האחראי על הקשר עם המדינה השלישית השניה (אוגנדה) כדי לקבל שם את תמונת המצב המלאה העובדתית. לכשימסור פרטים משם היום, לכל המאוחר, עד מחר בשעה 12, יחליט היועץ המשפטי על שחרור מבקשי המקלט מסהרונים בהתאם. עוד נמסר, כי לא לכל הכלואים הוצעו שתי המדינות כמדינות יעד ולכן ישלימו את ההליך כעת". בהמשך נמסר כי 58 מבקשי מקלט שרק רואנדה הוצעה להם כיעד במעמד השימוע ישוחררו מסהרונים כבר הערב.

מוקדם יותר, אוגנדה ורואנדה תקפו את ישראל, לאחר שרה"מ נתניהו טען כי שתי המדינות היו אמורות לקלוט את מבקשי המקלט בהסכם. השר הרואנדי, אוליביה נדוהונגיראה, אמר בריאיון ל-EastAfrican כי: "מעולם לא הייתה עסקה עם ישראל. כל מדינה צריכה להתמודד עם ענייניה הפנימיים מבלי לחפש שעירים לעזאזל". בהתייחסות לטענותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיהן המדינה השלישית "נכנעה ללחצים", אמר נדוהונגיראה כי "אנחנו לא יכולים 'למלא את הדרישות' או 'להיכנע ללחץ בינלאומי' בנוגע לעסקה שמעולם לא הייתה". 

שר החוץ האוגנדי, הנרי אוקלו אורים, אמר מוקדם יותר לסוכנות הידיעות AP כי "אין לנו הסכם עם ישראל, רשמי או לא רשמי, שיאפשר לה לזרוק את הפליטים שלה פה". הוא הוסיף ואמר כי אם מבקשי מקלט יועברו מישראל, "נתעקש שחברות התעופה ישיבו אותם למדינה שממנה באו". 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

המחאה על נתיחת גופת התינוק: רכבו של סגן השר פרוש הותקף

מורן מזוז מציגה מהפך מדהים: כך ירדתי 40 קילו ונכנסתי לכושר

Opisrael: כל מה שצריך לדעת על מתקפת ההאקרים הפלסטינים הצפויה

 ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה (חיים צח)

 

מוקדם יותר השבוע הודיע רה"מ נתניהו על מתווה הבנות חדש שנחתם עם האו"ם. המתווה כולל מתן אשרה כעובדים זרים לכ-16 אלף מבקשי המקלט שיפוזרו על ידי האו"ם בין מדינות המערב בתוך חמש שנים. כ-16 אלף מבקשי המקלט שיישארו במדינה יקבלו מעמד של תושבים ארעיים - מעמד המקנה זכויות בביטוח הלאומי ובקופות החולים. אך, יממה לאחר מכן, הודיע נתניהו על ביטול ההסכם בעקבות לחץ ציבורי של גורמים בקואליציה ובמחנה הימין.

אתמול נתניהו הסביר מה גרם לו לחתום על הסכם עם האו"ם, וטען שרואנדה, שהייתה אמורה לשמש כמדינה שלישית שתקלוט מבקשי מקלט מישראל, החליטה לסגת מהסיכום המוקדם עם ישראל בעקבות פנייה של "הקרן החדשה לישראל". נתניהו אף הכריז על פתיחת ועדת חקירה פרלמנטרית בנוגע לפעילותה של הקרן, לאחר שטען כי הקרן היא "הגורם המרכזי שהפעיל לחץ אירופי על ממשלת רואנדה לסגת מההסכם להוצאת המסתננים מישראל". לדבריו, "ביקשתי מיו"ר הקואליציה דודי אמסלם להוביל את המהלך להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית על פעילות הקרן החדשה לישראל, שמסכנת את ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".