הותר לפרסום: סוכל פיגוע נגד ספינת חיל הים בעזה • תיעוד המעצר

עשרה נעצרו בחודש שעבר בסירה ונגד אחד מהם הוגש כתב אישום. המתקפה תוכננה באמצעות 3 כלי שייט: הראשון יטעה, השני יירה טיל ומהשלישי יחטפו חיילים לשם חילופי שבויים

הותר לפרסום: כוחות הביטחון סיכלו פיגוע נגד ספינות חיל הים ברצועת עזה, לפני כשלושה שבועות. בהודעה משותפת שמפרסמים הבוקר (רביעי) שב"כ וצה"ל נמסר כי עשרה פלסטינים, תושבי רפיח, נעצרו בחודש שעבר כשהם על גבי כלי שייט שחרג מאזור הדייג ברצועה בעודם חשודים בתכנון פיגוע נגד ספינת חיל הים ואיסוף מודיעין. נגד אחד מהם, פעיל הג'יהאד האסלאמי בשם אמין ג'מעה, הוגש כתב אישום. התשעה האחרים שוחררו בתום חקירה והושבו לרצועה.

מהחקירה עולה כי ג'מעה, דייג בן 24 מרפיח, הוא פעיל טרור בג'יהאד האסלאמי ברצועה, שבהנחיית מפקדי הארגון לקח חלק בתכנון פיגוע כנגד כלי שיט של חיל הים, תוך שימוש במספר סירות. מחקירתו של ג'מעה בשב"כ עלה כי תוכנית הפיגוע הייתה שסירה אחת תשמש לצרכי הטעיה, כך שבשעה שספינת חיל הים תפנה לעברה, הסירה השנייה תתקוף את הספינה ותשגר לעברה בה בעת טיל מסוג קורנט, במטרה לגרום לפציעה והרג של החיילים שעל סיפונה. הסירה השלישית תתקרב בשלב זה לספינת חיל הים במטרה לחטוף את החיילים שעליה לטובת חילופי שבויים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: פועל פורץ לדירה בבניין ששיפץ - ויוצא ממנה עם מזוודות

מכות בבית המלון: המשפחה שתועדה תוקפת מציל הורחקה מאילת

רוסיה: ישראלי בן 27 נרצח; נבדק רקע אנטישמי

  אמין ג'מעה, החשוד בנסיון הפיגוע
 

אמין ג'מעה, החשוד בנסיון הפיגוע (תקשורת שבכ)

עוד עלה מהחקירה כי במסגרת ההכנות לפיגוע ערך אמין ג'מעה מספר תצפיות על ספינות חיל הים ואסף מידע באשר למיקום ספינות חיל הים, מספר החיילים שעל סיפונן וכן אודות אמצעי הלחימה בספינות.

סא"ל בוריס שוסטר, מפקד פלגה 916 של חיל הים, שביצעה את המעצר, סיפר על שאירע: "בתאריך ה-12 במארס בוצע נוהל מעצר חשוד לכלי שיט פלסטיני אשר חרג מהתחום המותר לדיג בגבול רצועת עזה. כוחות פלגה 916 בשיתוף כוחות חיל הים הנוספים עצרו במהלך האירוע עשרה פעילי טרור. זוהי דוגמה נוספת לניצול ציני של ארגוני טרור להקלות הניתנות ע"י ישראל לאוכלוסייה הפלסטינית, והפעם, בתחום הדיג".

 מעצר פעילי טרור בזירה הימית הדרומית
 

מעצר פעילי טרור בזירה הימית הדרומית ( דוברות צה"ל)

 

מכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז דרום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, עולה כי העבירות שמיוחסות לג'מעה אינן רק בגין תכנון ניסיון הפיגוע בחודש שעבר. לפי האישום, בשנת 2012 או 2013, הבריח ג'מעה בסירה 300 ק"ג של חומר נפץ ממצרים לרצועת עזה.

עוד עולה מהאישום כי באוגוסט 2017, בעקבות פיצוץ מנהרה של הג'יהאד האסלאמי ע"י צה"ל, פיצוץ שבו נהרגו מספר פעילי הארגון, פנה בכיר בארגון לנאשם והציע לו להשתתף יחד עם אחרים בפיגוע נגד ספינת חיל הים של צה"ל על מנת לחטוף חיילי צה"ל במטרה להחליף את החיילים החטופים באסירים פלסטינים הנמצאים בבתי הכלא בישראל. בתמורה, הוצע לג'מעה תשלום של 5,000 דולר. ג'מעה הסכים ובארבעה מקרים שונים במהלך החודשים פברואר ומארס 2018 צילם את ספינות החיל באמצעות הטלפון הנייד שלו.

תיעוד ממעצר הפלסטינים באמצעות ספינת חיל הים
 

תיעוד ממעצר הפלסטינים באמצעות ספינת חיל הים (דובר צה"ל)