שגריר הרש"פ באו"ם: "להגן על תושבי עזה, ישראל יורה כדי להרוג"

ריאד מנסור פנה במכתב למועצת הביטחון, בעקבות אירועי "צעדת השיבה". הוא האשים את ישראל בהפרת החוק הבין-לאומי, ותמך בקריאתו של גוטרש לחקירת מותם של המפגינים

  • פורסם ב:
  • 04/04/2018 05:40
  • |
  • כתבים:
  • AP

שגריר הרשות הפלסטינית באו"ם, ריאד מנסור, פנה הלילה (רביעי) במכתב למועצת הביטחון של האו"ם בעקבות אירועי "צעדת השיבה" בגבול בין עזה לישראל, שבהם נהרגו 17 מפגינים מירי כוחות צה"ל.

מנסור ביקש הגנה בין-לאומית מיידית לאזרחי הרש"פ, במיוחד בעזה, וטען כי ישראל אימצה מדיניות של "לירות כדי להרוג" במהלך "המחאות השקטות". בנוסף השגריר הפלסטיני גיבה את קריאתו של מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, לחקירת מותם של המפגינים ביום שיש האחרון.

לטענתו, יותר מ-1,500 פלסטינים נפצעו בהפגנות. הוא האשים את ישראל בהפרת החוק הבין-לאומי והפרת מחויבותה להגן על אזרחים באופן "מכוון, מוגזם ושיטתי".

 ריאד אבו מנסור, הנציג הפלסטיני לאו"ם
 

ריאד אבו מנסור, הנציג הפלסטיני לאו"ם(חדשות עשר )

 

אתמול התחדשו העימותים על גדר המערכת ובמהלכם נהרג אחמד עומר ערפה, תושב דיר אל-בלח כבן 25, כך על פי משרד הבריאות הפלסטיני ברצועת עזה. על פי הדיווח, ערפה נורה בחזהו ממזרח לאל-בוריג' שבדרום הרצועה, וכעבור זמן קצר מת מפצעיו. בכך, הפך להרוג ה-17 מאז תחילת האירועים בעזה.

מאות פלסטינים התקבצו אתמול סמוך לגדר במה שכונה "עיר אוהלים". פעיל הצעדה, יחיא חלס, מסר ל"מען" כי נאספו קרוב ל-10,000 צמיגים אותם מתכננים להבעיר באזורי ההפגנות בשישי ולהשאירם בוערים למשך שעות. חלס הוסיף כי משתתפי הצעדה ישתמשו גם במראות ואורות לייזר כדי להקשות על חיילי צה"ל בגדר הגבול.

מדובר צה"ל נמסר כי כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לעבר חשודים שהיו מעורבים בפגיעה בגדר המערכת. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעל מול מחבלים המעורבים בכך. אנו שבים ומזהירים מפני התקרבות לגדר", נמסר. בתיעוד שפורסם הערב, ניתן לראות מקרה של פגיעה בגדר, שבתגובה אליו הגיב כוח צה"ל בירי. 

 פלסטינים מפגינים במהלך צעדת השיבה
 

פלסטינים מפגינים במהלך "צעדת השיבה" (רויטרס)

 

אתמול גם הגיע שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לפגישה עם ראשי הרשויות והתושבים בעוטף עזה. "צריך להבין שרוב ההרוגים הם מחבלים שאנחנו מכירים אותם היטב, פעילים בזרוע הצבאית של חמאס והג'יהאד האסלאמי. לא אזרחים תמימים שבאו במסגרת מחאה אזרחית", אמר, "זאת הייתה פרובוקציה מאורגנת היטב על ידי הזרוע הצבאית של חמאס וניסיון לפגוע בריבונות שלנו, להפר שגרת חיים ולהפריע לאזרחים לחגוג את ליל הסדר. אנחנו לא עושים שום פרובוקציה נגד התושבים בעזה, אלא מגנים על האזרחים שלנו".

נוסף לכך, שר הביטחון הזהיר את העזתים מפני חזרה לגדר: "אני חושב שגם הצד השני מבין שלא כדאי לו להמשיך ואני מזהיר אותם מהמשך הפרובוקציה. קבענו כללי משחק ברורים ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותם. כל אחד שיתקרב לגדר, יסכן את חייו, אני מציע לתושבי עזה להשקיע את המאמץ לא במחאות נגד ישראל אלא בהחלפת הנהגה בתוך הרצועה, אותה הנהגה שבמקום להתמקד בפיתוח תשתיות חשמל מים וחינוך משקיעה 260 מיליון דולר בתשתיות טרור, מנהור וייצור רקטות. ברגע שתושבי עזה יוותרו על הרעיון להשמיד את מדינת ישראל, ברגע שיתמקדו בכלכלה הם לא ימצאו פרטנר יותר טוב ממדינת ישראל. שיקום תמורת פירוז, זאת הנוסחה שלנו והיא מונחת על השולחן".

תיק עם בקבוקי תבערה על גדר המערכת בעזה

בהתייחסו ליום שישי הקרוב, אמר ליברמן: "אנחנו ערוכים לכל תרחיש. אנחנו לא מחפשים מלחמה. אף אחד לא רוצה מלחמה, אנחנו מעדיפים להתמקד בבניית יחידות דיור, בחקלאות ובתיירות. יש פה פריחה ונקווה שגם הצד השני יבין שעדיף להתמקד בתיירות כלכלה וחקלאות ולא במנהור ברקטות ובשנאת ישראל. אגב, עברתי על כל הנאומים מאז ההתנתקות ועד היום של הנהגת חמאס. מעולם לא שמעתי קריאה לשלום, דו קיום או שיתוף הפעולה, כולל העצרת ביום שישי. כולם דיברו על השמדת ישראל, שנאת ישראל והחזרת הפליטים לצפת, לחיפה ולעכו".