לאחר ביטול הסכם מבקשי המקלט: נתניהו מבקש לקדם חוק עוקף בג"ץ

ראש הממשלה מתכנן לפנות לכחלון בדרישה לחוקק מתווה חלופי, אליו התנגד עד כה שר האוצר, שכעת צפוי לתמוך בו: "אני בעד כל חוק שיסייע למצוקת תושבי דרום תל אביב"

לאחר ביטול הסכם מבקשי המקלט, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכנן לפנות בימים הקרובים לשר האוצר משה כחלון בדרישה לקדם את חקיקת פסקת ההתגברות - חוק עוקף בג"ץ, שיאפשר כליאת מסתננים בלתי חוקיים והוצאתם מישראל - בניגוד לעמדת בית המשפט.

השר כחלון, שהתנגד בעבר להצעות חוק הכוללות פסקת התגברות, הודיע כי יתמוך בהצעה זו בעניין מבקשי המקלט, גם אם תהיה חקיקה של סעיף זה. "הודעתי לרה"מ כבר לפני חצי שנה שאתמוך בכל חוק שיסייע למצוקת תושבי דרום תל אביב", אמר כחלון. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סקר חדשות עשר: למרות אי שביעות הרצון - נתניהו מתחזק

רצח בכפר סבא: חשוד דקר למוות את אמו, נמלט מהזירה - ונתפס

נתניהו: הקרן החדשה גרמה לרואנדה לסגת מההסכם; נקים ועדת חקירה

גם שר החינוך, נפתלי בנט, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "כפי שאמרנו פעמים רבות, אנחנו תומכים בחקיקה מחדש של החוק למניעת הסתננות עם פסקת התגברות על מנת למנוע שוב מבג״ץ לפסול אותו. כך יווצר תמריץ עבור המסתננים לעזוב את ישראל. אנו מגבים את ראש הממשלה גיבוי מלא בקידום פיסקת ההתגברות ומצפים להשלמה מהירה של החקיקה".

 ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב
 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב( רויטרס)

 

אתמול הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא הורה על פתיחת ועדת חקירה פרלמנטרית בנוגע לפעילותה של "הקרן החדשה לישראל", לאחר שטען כי הקרן היא "הגורם המרכזי שהפעיל לחץ אירופי על ממשלת רואנדה לסגת מההסכם להוצאת המסתננים מישראל". לדבריו, "ביקשתי מיו"ר הקואליציה דודי אמסלם להוביל את המהלך להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית על פעילות הקרן החדשה לישראל, שמסכנת את ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

"הקרן החדשה היא ארגון זר שמקבל מימון מממשלות זרות ומגורמים עוינים לישראל, כמו הקרנות של ג'ורג' סורוס", הוסיף נתניהו בהתייחסות לאיש העסקים והפילנתרופ ההונגרי-יהודי, שתרם בין היתר לקרן החדשה.

לטענת ראש הממשלה, "מטרת העל של הקרן היא מחיקת הציביון היהודי של ישראל והפיכתה למדינת כל אזרחיה, לצד מדינת לאום פלסטינית נקייה מיהודים בקווי 67 שבירתה ירושלים. מזה עשרות שנים הקרן מממנת ארגונים אנטי-ציוניים ופרו-פלסטיניים". 

"אני לא מכיר אף דמוקרטיה מערבית, ובמיוחד ארה"ב, שלאורך זמן הייתה מוכנה לסבול פעילות עוינת הממומנת על ידי מדינות זרות, כפי שקורה כאן בישראל עם הקרן מזה עשרות שנים", הוסיף נתניהו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו  עם תושבי דרום תל אביב
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם תושבי דרום תל אביב (חיים צח, לע"מ)

 

בתגובה לפוסט של נתניהו, מנכ"ל "הקרן החדשה", מיקי גיצין, אמר לחדשות עשר כי מדובר ב"שקר מוחלט". בתגובה רשמית שנמסרה בהמשך, נטען כי "ראש הממשלה עבר הערב כל קו אדום בהסתה נגד הקרן החדשה לישראל. אנו קוראים לכל הציבור שחרד מהאיום שביבי מטיל על הדמוקרטיה הישראלית להתייצב לצד הקרן החדשה לישראל ומצפים כך גם מכל ראשי המפלגות ומקולות ליברליים מתוך הליכוד". עוד הובהר כי "לגופו של עניין, לא היה לקרן כל מגעים עם ממשלת רואנדה. כל המידע על הפעילות של הקרן החדשה לישראל וארגוניה חשוף, שקוף ומדווח".

כאמור, לאחר פגישתו אתמול עם נציגי שכונות דרום תל אביב, נתניהו הכריז על ביטול המתווה של מבקשי המקלט עליו הסכימה ישראל עם נציבות האו"ם לפליטים. במסגרת המתווה, בוטל הגירוש של עשרות אלפי מבקשי מקלט. "מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל. מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש. ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם נציגי דרום תל אביב.

"למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים. ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. המנהלת תתחיל את פעולתה בזמן הקרוב, בשיתוף נציגי השכונות בדרום תל אביב", סיכם. אתמול, עם הכרזת המתווה, כינה נתניהו את מבקשי המקלט "מהגרים".