נתניהו בטקס המשואות בשנת 1998, חדשות עשר

תיעוד: רה"מ בטקס הדלקת המשואות ב-1998 • סקר: מה חושב הציבור?

הקרב על הטקס מקבל תפנית, כשהתגלה כי כבר לפני 20 שנה נתניהו, שגם אז כיהן כראש ממשלה, עלה לבמת הטקס ונשא דברים. בכך, השרה רגב מקבלת חיזוק לטענותיה

העימות בין שרת התרבות והספורט, מירי רגב, לבין יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, על טקס הדלקת המשואות קיבל אתמול (שלישי) תפנית, כאשר מתגלה שכבר בשנת 1998 ראש הממשלה, גם אז בנימין נתניהו, עלה לבמת הטקס ונשא דברים. כך נחשף היום בתוכנית הבוקר של ערוץ עשר, "אורלי וגיא". 

בטקס של שנת 1998, נתניהו עלה על הבמה, אמנם בתפקיד דיי שולי, ובעיקר ציטט מדברי בן גוריון, אבל הוא אכן כבר השתתף בו בעבר. תיעוד זה מחזק את הטענה של השרה רגב אל מול אדלשטיין, מאחר והיא אומרת כי שילוב נאום של רה"מ אינו חדש ולא שובר שום טאבו. לדבריה, מטרתה היא לחבר שני טקסים לאחד. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סקר חדשות עשר: למרות חוסר שביעות הרצון - נתניהו מתחזק

חשד: גבר דקר את אמו בכפר סבא ונמלט מהמקום

נתניהו: הקרן החדשה גרמה לרואנדה לסגת מההסכם; נקים ועדת חקירה

בינתיים שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם. אנשי משמר הכנסת אמנם משתתפים בחזרות בהר הרצל, אבל אדלשטיין יכול לבטל את השתתפותם בטקס עד הדקה האחרונה.

 סקר חדשות עשר על נאום נתניהו
 

סקר חדשות עשר על נאום נתניהו( חדשות עשר)

 

בסקר חדשות עשר בנושא, נבדקה מה עמדת הציבור והממשתפים נשאלו – "האם אתה בעד דרישתה של השרה רגב לאפשר לרה"מ לנאום בטקס המשואות? 46% מהמשיבים ענו כי הם נגד, 35% בעד ו-19% ענו כי אינם יודעים.

השרה רגב התייחסה לפרסום ואמרה כי הוא "מכניס את כל הכותרות סביב טקס המשואות לפרופורציות. האמירה ש'יש לשמור על המסורת כיוון שזה לא היה מעולם', מתבררת הערב כלא נכונה – הנה זה קרה בחגיגות היובל לעצמאותנו. בוודאי מה שנכון לממלכתיות של אירועי שנת ה-50, נכון גם לממלכתיות של שנת ה-70. מה שלא הפריע ליו"ר הכנסת אז, דן תיכון, בוודאי לא צריך להפריע ליו"ר הנוכחי יולי אדלשטיין. אני מקווה שבסופו של דבר יגיעו לנאום בטקס המשואות לציון 70 שנה לעצמאותה של מדינת ישראל, גם נשיא המדינה וגם ראש הממשלה וגם יו"ר הכנסת. זה נכון למדינה. זה נכון לממלכתיות וזה נכון לציבור הישראלי".

ביום ראשון תקפה חברת הכנסת סתיו שפיר את רגב, זאת לאחר שהאחרונה כינתה אותה "ילדה קטנה וילדותית". שפיר כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "רגב משתמשת בחגיגות ה-70 על מנת להכפיש ולהסית ובמקום לחזק את ישראל היא עסוקה בלזרוע שנאה". עוד הוסיפה שפיר כי "אני מאחלת לעם ישראל ולחיילים שמעבירים את החג בהגנה על המדינה, שבקרוב נחליף את הממשלה הרעה הזו בממשלה שאכפת לה מהאזרחים. נעשה הכל כדי שאת חגיגות ה-71 ינהלו מנהיגים שאוהבים את המדינה ולא רק את עצמם".

ח"כ מירי רגב
 

ח"כ מירי רגב (ללא קרדיט )

 

מוקדם יותר ערכה שרת התרבות מסיבת עיתונאים לכבוד חשיפת קמפיין אירועי ה-70 למדינת ישראל, ואמרה כי היא "מאוכזבת מההתנהלות של יו"ר הכנסת, שבאמירותיו פוגע בממלכתיות של הכנסת והממשלה".


לטענתה, "העובדות הן שמאז ומעולם זה טקס של הממשלה, מעולם לא היה טקס של הכנסת. מי שמנהל את הטקס זה ממשלת ישראל". עוד היא הוסיפה כי "הכנסת לא שותפה לטקס המשואות. הממשלה החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום. זה לא הופך את הטקס לשלו. מותר לקבל החלטה שאחת ל-10 שנים יופיעו גם נשיא המדינה וגם רה"מ. במה זה פוגע בממלכתיות, ריבונו של עולם, שעל במה אחת עומדים הנשיא, רה"מ ויו"ר הכנסת?"


לאחר מכן עקצה רגב את אדלשטיין ואמרה כי "הטקס יהיה מרגש גם אם יו"ר הכנסת יחליט שהוא לא מגיע", והאשימה אותו בכך ש"הסית" נגד החלטתה. לדבריה, "ממילא נתניהו נואם בטקס בקטע ווידאו, אז זה לא משנה. אני מציעה שכולנו נרד מהעץ, ולרגע נשים את כל מה שלא רלוונטי בצד". לבסוף אמרה רגב כי היא לא מתכוונת לפנות לנשיא באופן ישיר, מאחר וזו החלטת ממשלה לכל דבר. החלטה אמיתית, נטולת אגו, ממלכתית, מכבדת ומכובדת".

בתגובה לדבריה של רגב, נמסר מטעמו של אדלשטיין כי "עמדתו של יו"ר הכנסת נשארה בעינה. היו"ר מאחל המשך חג שמח לכל עם ישראל".