פוטין, ארדואן ורוחאני צפויים להכריע מחר בעתידה של סוריה

פוטין הגיע לבירה הטורקית, ולשם יגיע מחר גם נשיא איראן רוחאני. על סדר היום: חניכת כור גרעיני, מלחמת האזרחים בסוריה וצעדת השיבה בעזה • שליח חדשות עשר בדיווח מיוחד

נשיא רוסיה החל היום (שלישי) ביקור בן יומיים באנקרה, שסיבתו הרשמית היא חניכת מתקן גרעין אזרחי שנבנה בטורקיה בסיוע רוסי. אולם עיני העולם נשואות בעיקר לפסגה המשולשת שצפויה להתקיים מחר בין פוטין, עמיתו הטורקי רג'פ טייפ ארדואן ונשיא איראן חסן רוחאני, שינחת במדינה מחר. 

מדינת ישראל אמנם לא תהיה מיוצגת מחר בועידה, אך סביר להניח כי המודיעין הישראלי ירצה לדעת מה החליטו שלושת המנהיגים. בהיעדר גורם אמריקני, שלושתם צפויים להחליט מה יקרה בסוריה בסיום מלחמת האזרחים. הצדדים הם לכאורה אויבים במדינה המשוסעת – ארדואן תמך במורדים, בעוד פוטין ורוחאני תומכים באסד. עם זאת, על פי תמונת המצב הנוכחית בסוריה, נראה כי שרידותו של שלטון אסד כבר איננה מוטלת בספק, ופסגת שלושת הנשיאים באנקרה עשויה להיות בעלת חשיבות רבה בעיצוב היום שאחרי מלחמת האזרחים במדינה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

375 דקות של מנהיגות: מה עמד מאחורי הזיגזג של נתניהו

רצח באום אל-פחם: אימאם נורה סמוך למסגד

מוחא כפיים - ונורה: תיעוד פגיעת צלפים במפגין בח'אן יונס

פוטין וארדואן באנקרה
 

פוטין וארדואן בטקס קבלת הפנים באנקרה (רויטרס)

 

מוקדם יותר היום, השתתפו פוטין וארדואן בטקס הנחת אבן פינה לכור הגרעיני שנקנה מרוסיה. הנשיא הרוסי אמר כי "הכור יושק בשנת 2023". עוד הוסיף כי "בניית הכור הגרעיני היא רק תחילת הדרך והניחה את היסודות לתעשייה הגרעינית הטורקית כולה". מקבילו הטורקי אמר כי "לשתי המדינות כמה פרויקטים אסטרטגיים משותפים מלבד הכור, בהם מערכת הגנת הטילים האווירית ( .(S-400

"העובדה שביקורו הראשון של הנשיא פוטין לאחר שנבחר מחדש הוא בטורקיה היא סימן לשיפור ביחסים ההדדיים בינינו", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים משותפת עם פוטין באנקרה. הוא הוסיף כי ההשקעה בכור הגרעיני תגיע ל-20 מיליארד דולר. "אנחנו חולקים עם חברינו הרוסים דאגות רבות לגבי סוריה", המשיך ארדואן, "העתיד שלה חשוב יותר מלאפשר לקבוצות טרור כמו דאעש ו-YPG (המיליציות הכורדיות) לכבוש שטחים".

בתוך כך, נשיא ארצות הברית טראמפ התייחס לכוונתו להוצאת חיילי ארצות הברית משטחי סוריה במסיבת עיתונאים. "נעשה את זה בשיתוף פעולה עם השותפים האחרים כמו סעודיה, אחרי שניצחנו את דאעש", אמר טראמפ, "אני רוצה להחזיר את החיילים שלנו ולבנות שוב את האומה שלנו. לפעמים זה הזמן לחזור הביתה".

הוא הוסיף התייחסות ליחסיו עם הנשיא הרוסי. "אין מי שהיה קשוח מול רוסיה יותר ממני, אני חושב שיש לי מערכת יחסים נהדרת עם פוטין", אמר.