"ערכתי מאזן מחודש": נתניהו הכריז על ביטול מתווה מבקשי המקלט

רה"מ מסר כי "מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש" ושינה את המינוח שבו השתמש - מ"מהגרים" ל"מסתננים". הבוקר נערכו הפגנות בעד קיום ההסכם

ביטול הביטול: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז היום (שלישי) על ביטול המתווה של מבקשי המקלט עליו הסכימה ישראל עם נציבות האו"ם לפליטים. במסגרת המתווה, בוטל הגירוש של עשרות אלפי מבקשי מקלט.

"מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל. מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש. ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם נציגי דרום תל אביב.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בגלל ששרו על אושוויץ: מועמדותם של צמד ראפרים לפרס תישקל מחדש

תל אביב: נעצר חשוד שדקר אדם עמו היה בסכסוך

תאונה או התאבדות: מדוע הידרדרה מצוק משפחה בת 8 נפשות?

"למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים. ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. המנהלת תתחיל את פעולתה בזמן הקרוב, בשיתוף נציגי השכונות בדרום תל אביב", סיכם. אתמול, עם הכרזת המתווה, כינה נתניהו את מבקשי המקלט "מהגרים".

בנציבות האו"ם לפליטים הגיבו להחלטה ואמרו כי הם מקווים שנתניהו ישנה את דעתו בנוגע לביטול ההסכם. "אנו ממשיכים לתמוך בהסכם שיטיב עם ישראל, הקהילה הבינלאומית ומבקשי המקלט ואנו מקווים שישראל תשקול מחדש את החלטתה".

שר החינוך, נפתלי בנט, שתקף את המתווה, הגיב לביטולו: "אני מברך את ראש הממשלה על ההחלטה הנבונה לבטל את הסכם קליטת המסתננים. נמנעה בכייה לדורות. כעת יש לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים". 

מארגוני זכויות האדם (המוקד לפליטים ולמהגרים, א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, רופאים לזכויות אדם, קו לעובד, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, האגודה לזכויות האזרח, המרכז לקידום פליטים אפריקאים) נמסר בעקבות החלטת נתניהו: "שוב ממשלת ישראל הוכיחה שאין היא רואה לנגד עיניה את טובתם של אזרחיה, תושבי השכונות, או מחויבויות מוסריות, משפטיות או בין-לאומיות כלשהן. האמת נחשפה אתמול - נתניהו ודרעי בעצמם הודו שאין הסכמים, ושאין גירוש בכפיה, ובינתיים נשללה חירותם של 280 מבקשי מקלט שעודם כלואים בסהרונים בגלל מתווה שבוטל, ללא שום הצדקה חוקית".

עוד אמרו מאותם ארגונים: "יש פתרונות צודקים והגיוניים. ישראל צריכה ויכולה לקלוט את 35,000 מבקשי המקלט שהתדפקו על דלתה, ליצור מדיניות הגירה הוגנת, מערכת מקלט מתפקדת, פיזור גיאוגרפי ושיקום שכונות דרום תל אביב. כבר נחתם הסכם, שהיה בו פתרון מיטיב הן עם הפליטים והן עם התושבים. אבל המשחק הפוליטי מתנהל על גבם של האוכלוסיות המוחלשות ביותר, והגיע הזמן לשים לזה סוף". בתוך כך, הבוקר הפגינו פעילי תנועת "עוצרים את הגירוש" יחד עם עשרות מבקשי מקלט, מול משרד רה"מ בירושלים ובתל אביב". 

ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים אריה דרעי במסיבת העיתונאים על הסכם הפליטים
 

ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים אריה דרעי במסיבת העיתונאים על הסכם הפליטים (רויטרס )

 

בהודעה של ארגון "דרום תל אביב נגד הגירוש" נכתב כי "ההחלטה האחרונה של ראש הממשלה לבטל את המתווה ההיסטורי, שאותו ראש ממשלה הציג אתמול, היא חד-משמעית בגידה בתושבי ותושבות דרום ת"א. ראש הממשלה בעצם ביטל את ההסכם, שכלל תכנית קליטה ופיזור של מבקשי המקלט וגם שיקום של דרום ת"א. הוא השאיר אותנו היום בלי תכנית קליטה ופיזור, בלי שיקום של השכונות, ובעצם - הנציח בכך את הקיפוח, המצוקה וההזנחה של עשרות שנים בשכונות דרום ת"א".

עוד הוסיפו כי "אתמול לתושבי דרום ת"א הייתה תקווה שהמצב יכול להשתפר. דובר על קליטה ופיזור של אלפים, והקלה מסיבית על שכונות דרום ת"א. בד בבד התכנית כללה שיקום השכונות שהיו מוזנחות עשרות שנים על-ידי ממשלות ישראל לדורותיהן. אבל היום - במקום לאפשר לאנשים קליטה במדינות אחרות וברחבי הארץ, מנציחים את המצב הקיים ומשאירים את תושבי דרום ת"א ואת מבקשי המקלט בלי פתרונות, וממשיכים לדון אותם לחיים של עוני".

אמש הודיע נתניהו, באמצעות פוסט בפייסבוק, כי הוא משהה את ההסכם, זאת בעקבות הביקורת שהופנתה נגדו. שרת התרבות, מירי רגב, בירכה הבוקר על הודעת נתניהו: "מברכת את ראש הממשלה שגילה מנהיגות והקשיב לקולו של ציבור רחב בישראל. כפי שאמרתי אתמול, מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, צריכה לדבוק במדיניות ההגירה שלה ולשמור בקפדנות על זהותה ועל המרקם החברתי שלה. מסתנני עבודה לא חוקיים צריכים לחזור לארצות מוצאם". שר החינוך, נפתלי בנט, הוסיף בהמשך: "ההסכם מול האו״ם על קליטת המסתננים הוא רע לישראל. לא די להשעותו; אני קורא לראש הממשלה לבטלו כליל. אישורו יהווה בכייה לדורות, ויקבע תקדים שישראל מעניקה תושבות למסתננים בלתי חוקיים במוצהר. ממשלת ישראל לא תצליח לשכנע בעתיד איש שההסתננות לישראל אינה כדאית".

מנגד, באיחוד האירופי לעגו בטוויטר לשינוי. "כנראה שזה אחד מהימים האלה. ב-20:57 אתה מברך את ישראל והפליטים על ההסכם, ב-21:46 אתה עושה לייק למשרד החוץ הישראלי על ההודעה, ב-22:50 ראש הממשלה משעה את ההסכם ומאשים, בין היתר, את האיחוד האירופי (המקום שבו נציבות האו"ם לפליטים ביקשה למקם חלק מהפליטים)".

גם השר אופיר אקוניס בירך על הקפאת ההסכם וכתב בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא "מברך את ראש הממשלה נתניהו שהחליט לקיים דיון מחודש במתווה המסתננים. אם חולדאי, יחימוביץ׳ והשמאל הקיצוני כל כך צהלו, כנראה שהמתווה היה שגוי מעיקרו".

יושבת ראש מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הגיבה גם היא לביטול ואמרה כי "נתניהו, במהלך פחדני, נכנע לקיצוניים ביותר שבימין, ועל מנת לעשות את זה הוא חוזר שוב למחוזות ההסתה נגד הקרן החדשה וארגוני החברה האזרחית. כל פעם שמדברים איתנו על ראש ממשלה 'קוסם' צריך לזכור שמדובר באדם לחיץ, כושל ופחדן שמנהל את מדינת ישראל לפי האינטרסים הפוליטיים שלו ובאפס שיקול דעת מדיני. מציעה לו להזמין את התושבים שהפגינו בסולדיריות עם מבקשי המקלט לביקורו מחר עם נציגי דרום תל אביב".

 הפגנה בתל אביב בעקבות השהיית הסכם מבקשי המקלט
 

הפגנה בתל אביב בעקבות השהיית הסכם מבקשי המקלט(ללא קרדיט )

 

אתמול פורסם לראשונה בחדשות עשר כי מתווה ההבנות כולל מתן אשרה כעובדים זרים לכ-16 אלף מבקשי המקלט שיפוזרו על ידי האו"ם בין מדינות המערב בתוך חמש שנים. כ-16 אלף מבקשי המקלט שיישארו במדינה יקבלו מעמד של תושבים ארעיים - מעמד המקנה זכויות בביטוח הלאומי ובקופות החולים.

כמו כן, הסכום שיוקצה לפיתוח שכונות דרום תל אביב במסגרת המתווה נאמד בכחצי מיליארד שקלים. הפליטים שיישארו בישראל יפוזרו גיאוגרפית במדינה, ככל הנראה באמצעות תמריצים כספיים לקליטתם ביישובים שונים.

על פי ההודעה הרשמית, במסגרת ההבנות, האו"ם יפעל ליציאת לפחות 16,250 מבקשי מקלט מישראל למדינות מערביות, באמצעות הסדרים עם אותן מדינות. המהגרים מאפריקה שישארו בארץ יקבלו מהמדינה מעמד מסודר, במסגרת מתווה שמחולק לשלושה שלבים וייתפרש על פני חמש שנים. 

לפי נתוני רשות האוכלוסים וההגירה, בישראל חיים כיום 35,300 מבקשי מקלט, אך בארגון "המוקד לפליטים ומהגרים נטען כי מספרם הוא 40 אלף. כך שלפי ההבנות החדשות יישארו בישראל בין 19 ל-24 אלף מבקשי מקלט מאפריקה. על פי ההודעה, ההסכם אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, עומד בתנאי הדין הבינלאומי ועולה בקנה אחד עם הפרקטיקה המקובלת.