יורש העצר הסעודי ממשיך בקו הפייסני: לישראל הזכות לחיות בשלום

מוחמד בן סלמאן סיפר בריאיון ל"אטלנטיק" כי לי-ם ולריאד אינטרסים משותפים. בהתייחסו לאיראן אמר הנסיך כי מנהיגה העליון של המדינה, חמינאי, "גורם להיטלר להיראות טוב"

בווידאו: פגישת יורש העצר הסעודי והנשיא טראמפ

הקו הפייסני מכיוון ריאד נמשך: "יש לנו ולישראל אינטרסים משותפים רבים" – כך אמר יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בריאיון שפורסם אמש (שני) בכתב העת "אטלנטיק". לדברי בן סלמאן, "אם יהיה שלום יהיו אינטרסים (יחסים, ח"ס) בין ישראל לבין מדינות המפרץ ומדינות כמו מצרים וירדן".

לדבריו, "אני מאמין שלכל עם, בכל מקום, יש את הזכות לחיות בשלום. אני מאמין שלפלסטינים ולישראלים יש זכות לאדמתם. אולם אנחנו חייבים הסכם שלום, על מנת להבטיח יציבות לכולם וכדי לאפשר יחסים נורמליים". בתשובה לשאלת המראיין ג'פרי גולדברג אם אין ליורש העצר התנגדות דתית לקיומה של ישראל, השיב בן סלמאן: "יש לנו חששות לגבי המסגד הקדוש בירושלים ולגבי זכויותיו של העם הפלסטיני. זה כן, אבל אין לנו שום התנגדות לאף עם אחר".  

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אחרי הביקורת: נתניהו משהה את יישום הסכם מבקשי המקלט

תאונה או התאבדות: מדוע הידרדרה מצוק משפחה בת 8 נפשות?

סערת קובי מידן: השדרן התנצל על דבריו - והוחלט כי לא יודח

 יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן
 

ממשיך בקו הפייסני. יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן (רויטרס)

 

"חמינאי – ההיטלר של המזרח התיכון"

יורש העצר התייחס בריאיון גם לנושא האיראני והשמיע אמירות קשות נגד מנהיגה העליון של המדינה, עלי חמינאי. "אני מאמין שהוא גורם להיטלר להיראות טוב", אמר בן סלמאן. "היטלר ניסה להשתלט על אירופה. זה רע, אבל המנהיג העליון של איראן מנסה להשתלט על העולם. הוא מאמין שהעולם בבעלות. הוא ההיטלר של המזרח התיכון", קבע.

לטענתו של הנסיך הסעודי, המהפכה באיראן שאירעה ב-1979 יצרה משטר המבוסס על תפיסת עולם של "רוע טהור", בלשונו. בן סלמאן סיפר בריאיון לגולדברג על "משולש הרשע" שהוא רואה בעולם המוסלמי, שהצלע הראשון שלו היא איראן, הצלע השני הוא ארגון "האחים המוסלמים" והשלישי הם ארגוני הטרור – אל-קעידה ודעא"ש. המשולש, הוא טוען, מקדם רעיון שהאלוהים והאסלאם לא מחפשים להכיל: "הרעיון שלהם הוא מנוגד לחלוטין לעקרונות של האומות המאוחדות, ולרעיון שלאומות שונות יהיו חוקים שייצגו את צורכיהן", סיכם יורש העצר.

בתוך כך, בחודש שעבר מקורות פלסטינים בכירים מסרו לעיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי שתי מדינות ערביות, ששמן לא הוזכר במפורש, הפעילו לחצים כבדים על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועל מלך ירדן עבדאללה השני, כדי שהשניים יסכימו לקבל את "עסקת המאה" – יוזמת השלום שצפוי להציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. גורמים פלסטיניים מסרו לחדשות עשר כי המדינות המדוברות הן מצרים וסעודיה. הפלסטינים, יש לציין, דוחים על הסף באופן עקבי את התוכנית האמריקנית המוצעת, שלטענתם היא מוטה לטובת ישראל.

עוד דווח בחודש שעבר, לפי אתר החדשות "אל-ערבי אל-ג'דיד", כי בן סלמאן הסכים במהלך פגישות ישירות עם בכירים ישראלים רמי דרג על אופן ההסדר של תוכנית השלום של הנשיא האמריקני - והוסיפו כי יישומה של העסקה תיארך שנים רבות ויכולה להימשך מספר עשורים, ולא שנה או שנתיים. אתר החדשות הביא את הדברים מפי מקורות דיפלומטים במצרים.

 טראמפ ובן סלמאן בפגישה בבית הלבן
 

טראמפ ובן סלמאן בפגישה בבית הלבן (רויטרס)

 

בחודש ינואר האחרון דיווח העיתון השווייצרי באסלר צייטונג כי "ישראל וסעודיה מקיימות ברית סודית שמטרתה להתמודד עם מעורבות איראן באזור". העיתון השווייצרי חשף פרטים מהברית לכאורה בין י-ם לריאד, במסגרתה סעודיה שוקלת לקנות מערכות נשק מישראל. מהדיווח, שהתבסס על מקור מהבירה הסעודית, עולה כי "אף על פי שאין מערכת יחסים רשמית בין סעודיה לישראל, ישנו שיתוף פעולה אינטנסיבי בתחום הצבאי בין הצדדים על מנת לעצור את התוכנית של איראן להגביר את האחיזה שלה באזור".

עוד עולה מהדיווח כי "סעודיה שוקלת את האפשרות לרכוש נשק ישראלי והראתה התעניינות ברכישת מערכות הגנה של טנקים, כמו גם את מערכת 'כיפת ברזל', זאת במטרה להתמודד עם טילים המשוגרים אליה מכיוון תימן.

עוד דווח כי מספר בכירים סעודים וישראלים נפגשו במסגרת שיתוף הפעולה. "במהלך אוקטובר האחרון שני בכירים לשעבר במודיעין הישראלי והסעודי נפגשו על מנת לדון בנוגע למדיניות האמריקנית באזור", הוסיפו בדיווח, "ראש המודיעין הסעודי, הנסיך טורקי אל-פייסל, אף היה מוכן להשתתף ביחד עם מקבילו הישראלי בכנס שנערך במרכז הקהילה היהודית בניו יורק".