בלייר לחדשות עשר: "ביקורת על הציונות תוביל בקלות לאנטישמיות"

בריאיון מיוחד יוצא ראש ממשלת בריטניה לשעבר נגד יו"ר מפלגת הלייבור הנוכחי ומחליפו, ג'רמי קורבין: "אני עצוב וחרד מהאנטישמיות במפלגתי - חייבים לעקור אותה מתוכנו"

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, שנמצא בימים אלה בארץ בשורה של פגישות מדיניות, התראיין אמש (שני) לחדשות עשר, ותקף בחריפות את מחליפו ואת גילויי האנטישמיות במפלגתו. "אני עצוב וחרד מכך מאד. הלייבור חייב לעקור את האנטישמיות מתוכו", אמר.

לדבריו, "אם מאפשרים לאנטישמיות להשתרש במפלגה פוליטית יהיה קשה מאד לעקור אותה. זה מצב שלא יכולתי לדמיין כשהייתי יו"ר המפלגה. גורמים פרוגרסיביים בבריטניה חייבים להבין שביקורת על הציונות היא מסוכנת מאד כי הופכת מהר לאנטישמיות". עוד הוסיף בלייר כי הוא "חש מועקה בשמה של הקהילה היהודית וחושש שאכן יש כאן בעיה. בהנהגת המפלגה אמרו שהם ינקטו את הצעדים הדרושים, אבל הם באמת צריכים לעשות זאת".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ביטול גירוש מבקשי המקלט: ההסכם עם רואנדה קרס כבר לפני חודשים

סערת קובי מידן: השדרן התנצל על דבריו - והוחלט כי לא יודח

פרקליטת תמימי: התלוננו על הטרדה בחקירה - לא נעשה דבר

 טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר
 

טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר( חדשות עשר)

 

על מחליפו, קורבין, אמר כי "מפתיע" אותו שהוא מצליח כמנהיג, "הוא פופולרי בקרב מצביעי מפלגתו, וגם הסקרים הכלליים לא נראים רע מדי. מה זה אומר לנו על בריטניה ועל מצביעי הלייבור הבריטיים, שאדם המוכתם באנטישמיות הוא מנהיג מצליח למדי?".

"אני כלל לא סבור שהציבור הבריטי הרחב הוא אנטישמי, ואני חושב שעוצמת התגובה למה שקרה במפלגת הלייבור מראה זאת. אני חושב שהקושי הוא שבקרב הציבור יש היום כעס רב על המצב הנוכחי בכל הפוליטיקה המערבית, והדבר מוביל לכך שאנשים מחפשים דברים, מטרות או סוגיות, שאפשר להאשים. חשוב שמפלגת הלייבור תבהיר לציבור שהדעות האלה מנוגדות לכל מה שהמדינה שלנו מייצגת, ולכל מה שהקהילה שלנו מתגאה בה", סיכם בלייר.

עוד נגע בלייר בריאיון בסוגיית המצב ההומניטרי הקשה ברצועת עזה. כשליח הקוורטט, בלייר ניסה לגבש הסכם שישפר שם את המצב. מה שקורה בעזה, לדבריו, "הוא טרגדיה, והוא טרגי במיוחד כי ניתן למנוע אותו. חשוב למצוא פתרון ארוך טווח לעזה, שמורכב משני מרכיבים: הראשון הוא שיפורים ממשיים בשטח, שהקהילה הבינלאומית, כולל ישראל, מוכנה ליישם ולממן, והשני הוא פתרון כלשהו של הסוגיות הפלסטיניות הפנימיות שמקשות עלינו מאוד לנקוט את הפעולה הדרושה במהירות הנדרשת. עלינו להתייחס לאירועי הימים האחרונים כאזהרה מפני העומד לבוא, אם לא ניישם תוכנית ארוכת טווח, כזאת שבאמת תצליח".

 מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין
 

מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין( רויטרס)

 

אתמול נמחק חשבון הפייסבוק של יו"ר הלייבור הנוכחי קורבין, זאת ככל הנראה בגלל שהפוליטיקאי היה חבר ברשת החברתית בחמש קבוצות שהכילו תכנים אנטישמים. במקרה שבו מנסים כעת למצוא את חשבון הפייסבוק האישי של קורבין, מופיעות המילים "מצטערים, התוכן אינו זמין כרגע". באחת הקבוצות בהן היה חבר קורבין היו תכנים אנטישמים על משפחת רוטשילד, שכללו טענות כי יהודים שולטים בכלכלה העולמית.

טענות כבדות בנוגע לאנטישמיות מלוות את קורבין, שמגיע מתוך האגפים הקיצוניים והמרקסיסטיים של מפלגת הלייבור הבריטית. בעבר, שמם של קורבין ומפלגת הלייבור נקשר באנטישמיות. במאי 2017 דווח ב"סאנדיי טיימס" כי קורבין השתתף בטקס שנערך בטוניסיה לזכר מחבל פלסטיני, לו היה תפקיד מרכזי בתכנון טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972 ב-2014. לפני כשנתיים דווח ב"דיילי טלגרף" כי המפלגה השעתה בחשאי 50 מחבריה בשל התבטאויות אנטישמיות וגזעניות שהשמיעו.