מפגינים פלסטינים במהלך צעדת השיבה, רויטרס

מוחא כפיים - ונורה: תיעוד פגיעת צלפים במפגין בח'אן יונס

בסרטון שהופץ ברשת מוצגים לכאורה רגעי הירי בתחריר אבו סבלה, שנפצע באורח קשה. תגובת דובר צה"ל: "משתמשים בירי חי כמוצא אחרון, ובאופן מדויק ומדוד"

בכלי תקשורת פלסטיניים פורסם אתמול (ראשון) סרטון ובו נורה מפגין בסמוך לגדר הגבול בעזה. לטענת מפיצי הסרטון, נראה בו המפגין תחריר אבו סבלה כשהוא נפצע קשה כתוצאה מירי צלפים אתמול בח'אן יונס.

בסרטון נראים מפגינים עזתים מבעירים צמיגים ומנסים להשליך צמיגים אחרים לעבר עמדה ובה חיילי צה"ל. בשלב מסוים אבו סבלה נמצא עם גבו לחיילים כשהוא מנופף בהתלהבות בידיו וכפי שנרמז מהצילומים, בנקודה זו הוא נורה ונותר שכוב על הרצפה. המוני מפגינים אחרים רצים לעברו ואז נושאים אותו לעבר האמבולנס, כשהוא ככל הנראה מחוסר הכרה.

>> עוד כתבות בחדשות 10:
מבקשי המקלט שיישארו בישראל יקבלו מעמד של תושבים ארעיים
צומת צאלים: בן 25 נהרג בתאונת דרכים בין אוטובוס לרכב פרטי
המשטרה ההודית פתחה בחיפושים אחר קוף שחטף והרג תינוק


כבר אתמול הגיע דיווח ראשוני על האירוע, שמאוחר יותר הופץ גם בוידאו:

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל פועל מול ארגוני טרור המנסים להפוך את אזור הגדר עם ישראל למרחב לחימה תת- ועל-קרקעי, כשבמרחק של 100 מטרים מהגדר, מצויים יישובים ישראליים. המשימה של צה"ל היא להגן על יישובים אלה ולמנוע חדירה לתוך ישראל".

"שבועות צה"ל מזהיר מהתקרבות לגדר וקורא לתושבי עזה שלא לציית להוראות חמאס ולהימנע מפעולות טרור ופעולות אלימות אחרות נגד ישראל", עוד נמסר. "למרות זאת, ביום שישי צה"ל התמודד עם אלפי אנשים שמתקרבים לגדר, הכול בהובלת חמאס. כוחות צה"ל מתמודדים עם ירי נגדם, ידוי בקבוקי תבערה ואבנים ומיסוך עשן למניעת פעולת חיילי צה"ל. בתגובה, כוחות צהל פועלים בהתאם להוראות ברורות המיועדות לתרחיש הנוכחי. הכלים שצה"ל משתמש בהם כוללים אזהרות, אמצעים לפיזור הפגנות, וכמוצא אחרון, ירי חי באופן מדויק ומדוד. צה"ל מחוייב למנוע חדירה לשטח ישראל ואיומים נגד כוחותיו ונגד אזרחי ישראל. השימוש של חמאס באזרחיו כאסטרטגיה לא חדש. חלק מהסרטונים השונים, המוצאים דרכם לתקשורת הישראלית והעולמית, ערוכים או שקריים. נציע שלא לקחת את תעמולת חמאס כעובדה".

 כוחות צה"ל מול משתתפי צעדת השיבה בגבול עזה
 

כוחות צה"ל מול משתתפי צעדת השיבה בגבול עזה (רויטרס)

 


 

בנוסף לתקרית המדוברת, אמש גם נעצרו שלושה פלסטינים לא חמושים בעת שניסו לחצות את גדר הגבול בדרום רצועת עזה. המקרה מצטרף לניסיונות חדירה נוספים ולעימותים לאורך הגבול בין ישראל לרצועת עזה, על רקע "צעדת השיבה" בהשתתפות עשרות אלפי פלסטינים ביום שישי האחרון. בצה"ל נערכים לתרחיש של חדירה המונית של פלסטינים לשטח ישראל, ובין היתר מקימים מכשולים ותלוליות עפר גבוהות בסמוך לגדר. עם זאת, אתמול רק כמה מאות בודדות של מפגינים הגיעו לאזור הגבול.