הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בכיכר רבין, דוברות משטרת תל אביב

"מאבק אזרחי שהצליח": במערכת הפוליטית מברכים על הסכם הפליטים

חברי כנסת ממרצ שיבחו: "המילה 'מסתננים' יצא מהלקסיקון". לעומתם, השר בנט התנגד: "זוהי כניעה - ישראל תהפוך לגן עדן למסתננים". רגב: "התוצאה הסופית מדאיגה מאוד"

פוליטיקאים רבים בירכו היום (שני) את החתימה על מתווה ההבנות בין המדינה לנציבות האו"ם לפליטים, המייתר את גירוש מבקשי המקלט מישראל ומסדיר את מעמדם של הנותרים. 

חברי הכנסת מיכל רוזין ומוסי רז (מרצ) פרסמו הודעה משותפת, בה נכתב כי הם "מברכים על עצירת תכנית הגירוש בכפייה של מבקשי המקלט מישראל, מתן מעמד לחלקם ושיקום דרום תל אביב. זו שעתה היפה וההצלחה הבלתי מעורערת של קהילת מבקשי המקלט והחברה הישראלית, שיצאו למחאה נגד הרוע שבגירוש". עוד הח"כים רוזין ורז הביעו אכזבה מממשלת ישראל "שסירבה להשתתף במאמץ העולמי לקליטת פליטים. עתה עלינו לוודא שאיש לא יצא מהמדינה בניגוד לרצונו ושיובטחו להם כל הזכויות הרפואיות, הסוציאליות והזכות לחינוך ילדים. משמח גם שהמשאבים שנועדו לגירוש ילכו לשיקום דרום תל אביב כפי שקראנו לעשות במהלך כל השנים הללו", מסרו.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מבקשי המקלט שיישארו בישראל יקבלו מעמד של תושבים ארעיים

צומת צאלים: בן 25 נהרג בתאונת דרכים בין אוטובוס לרכב פרטי

ניסיון חדירה שני תוך יממה: שני פלסטינים נתפסו בדרום הרצועה

לדבריהם, "הגיע הזמן לברך על כך שהמילה 'מסתננים' יצאה מהלקסיקון. סוף סוף ממשלת ישראל הפנימה את הצורך לקלוט פליטים. משבר הפליטים העולמי הוא משבר אמיתי וחריף והתעמולנים שניסו לצייר אותו באופן אחר צריכים היום להתנצל".

חברת הכנסת מיכל רוזין
 

"המילה 'מסתננים' יצאה מהלקסיקון". חברת הכנסת מיכל רוזין(ללא קרדיט)

 

מספר ארגונים זכויות אדם בירכו גם הם את המתווה. הודעה משותפת יצאה מהמוקד לפליטים ולמהגרים, א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, רופאים לזכויות אדם, קו לעובד, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, האגודה לזכויות האזרח והמרכז לקידום פליטים אפריקאים: "זה סמלי שבחג הפסח, חג החירות, אנו מתבשרים כי מדינת ישראל הורידה מסדר היום את תכנית הגירוש ותאפשר למבקשי המקלט להגיע למקום מבטחים במדינות בטוחות. אנחנו נעקוב בדריכות אחר ההסכם שנחתם כדי לוודא שכל מבקשי המקלט יקבלו מעמד, זכויות וביטחון, הן בישראל והן במדינות האחרות". 

גם הארגונים הללו ייחסו את ההבנות שסוכמו למאבק האזרחי ואמרו כי "זה לא היה יכול לקרות ללא ההתגייסות החשובה והמרגשת של הציבור הישראלי, עשרות אלפי האנשים, ונציבות האו"ם לפליטים, שהשמיעו את קולם בחודשים האחרונים כנגד הגירוש ולמען פתרונות חכמים וצודקים, הן למבקשי המקלט, והן לתושבי השכונות. רק בזכות המאבק המתמיד של כולנו הצלחנו לעצור את הגירוש".

תנועת "עוצרים את הגירוש" מסרה גם היא כי "זהו הישג חסר תקדים שעומדים מאחוריו מאות אלפי ישראלים שיצאו בחודשים האחרונים בקריאה שלא להשלים עם גירוש מבקשי המקלט לעתיד לא נודע. ההסכם שנחתם לא היה קורה ללא עשרות הארגונים והתרומה של אזרחים רבים. ישנה הזדמנות אמתית למדינת ישראל לעשות תיקון,ליצור מדינויות אחראית של פיזור וקליטה , לבחון ברצינות את בקשותיהם של מבקשי המקלט שישארו בישראל ולשקם את שכונות דרום העיר ת"א."

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם
 

"ויתור מהיר על עקרונות היסוד". ח"כ מירי רגב (רויטרס)

 

מיושב ראש המחנה הציוני, אבי גבאי, נמסר כי הוא "מברך את הפעילים שנלחמו, נאבקו ולא ויתרו ואת חברי הכנסת של המחנה הציוני, בראשם חברת הכנסת מירב מיכאלי וניצב בדימוס וחבר הכנסת לשעבר, משה מזרחי". לדבריו, "אחרי שנים של התעלמות מהבעיה, סוף סוף מסתמן מתווה שגם מכיר במעמד מבקשי המקלט, גם מניח פתרון לשיקום השכונות של דרום תל אביב וגם קובע מדיניות מוסדרת למהגרי העבודה. המבחן - בביצוע".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הגיב גם הוא ואמר כי "גירוש כפוי ומסוכן אל עתיד לא נודע היה מותיר קלון מביש על מצחה של מדינת ישראל וטוב שבלחץ המחאה הממשלה החליטה לחזור בה. היום ברור כי העובדות שהניחה הממשלה בפני הציבור ובפני בג"ץ היו מסולפות בלשון המעטה". כמו פוליטיקאים רבים, גם הוא ייחס את מתווה ההבנות למאבק האזרחי נגד הגירוש ואמר כי "אין כל ספק שללא המחאה האזרחית שהובילו הארגונים ואזרחים רבים וטובים הדבר לא היינו מצליחים בכך. מעכשיו יש צורך לאמץ את הצעת המחנ"צ ולהביא לפיזור, קליטה והכשרה של האוכלוסייה הנותרת וכמובן שיקום של ממש של שכונות דרום תל אביב".

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, התייחס למתווה ואמר כי המהלך "חשוב וראוי ברמה הלאומית והבינלאומית. הוא מגיע באיחור, אחרי שנים של עיכובים והתחמקות והרבה רטוריקה ארסית ומזיקה, אבל יש לברך עליו. את הפליטים שייקלטו בישראל צריך לפזר ברחבי הארץ ולדאוג שייקלטו כמו שישראל יודעת לקלוט בני אדם. והדגש העיקרי עכשיו צריך להיות על שכונות דרום ת״א - יש לממש מייד תוכנית חירום לשיקום שכונות, כדי להחזיר לתושביהן את תנאי החיים שהם זכאים להם".

לא רק באופוזיציה בירכו, גם שר התקשורת איוב קרא כתב בטוויטר כי "המתווה לפתרון בעיית מהגרי העבודה בישראל מוכיח שוב איזו ממשלה טובה ויעילה יש בישראל  -מדובר במתווה הוגן, נכון ומוסרי, שנתמך ע"י המוסדות הבינלאומיים, ודואג גם לפתור את מצוקת תושבי דרום ת"א. יותר נוח להפגין, להשמיץ ולהעביר ביקורתאבל יש גם כאלה שעושים. כשרה"מ מבטיח - הוא גם מקיים".

 הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בכיכר רבין
 

הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בכיכר רבין( ללא קרדיט)

 

"לא מאמינים יותר לשום הסכם ולשום הבטחה"

למרות הברכות במערכת הפוליטית, נשמעו גם קולות מהצד השני המתנגדים למתווה המסתמן. השרה מירי רגב, שהביעה בעבר דברים קשים בגנות מבקשי המקלט, מסרה הערב כי "ההחלטה שפורסמה היום דרמטית ואני בהחלט מודאגת מהוויתור המהיר על פניו, על עקרונות היסוד של מדיניות ההגירה של הממשלה". לדבריה, "לא מדובר בפליטים אלא באנשים שהסתננו באופן לא חוקי. לכן ההתדיינות עם נציבות האו"ם לפליטים לטעמי היא לא במקום".

"גם התוצאה הסופית על פיה עשרות אלפי מסתננים יישארו בישראל מדאיגה מאוד מבחינת הזהות של המדינה והמרקם החברתי שלה", הוסיפה רגב, "הם הרי לא יגורו בשיכון ל', רמת אביב או כפר שמריהו אלא בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל ויסבו לה נזקים רבים כפי שקורה עד היום בדרום תל אביב".

עוד הוסיף בנט כי "בחתימה על הסכם זה אנו מעבירים מסר מסוכן לכל העולם: מי שיצליח להסתנן לישראל באופן בלתי חוקי, זוכה בפרס של תושבות כאן או במדינה מערבית. זוהי קריאת כיוון למיליוני מהגרי עבודה פוטנציאליים להגיע לישראל. האמינות של ממשלת ישראל עומדת כאן על הכף, לצד חובתנו המוסרית כלפי תושבי דרום תל אביב החיים כ״מדינה בתוך מדינה. אני קורא לראש הממשלה להביא את ההסכם שגובש עם האו"ם לאישור הממשלה כבר בישיבתה הקרובה".

ח"כ אורן חזן (ליכוד) התנגד גם הוא וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "השמאלנים שוב ניצחו! ה‏סוף היה ידוע מראש - המסתננים קיבלו הכשר בחסות החוק! הממשלה מנסה כעת למרוח את ההתקפלות שלה בעניין המסתננים במילים יפות שאין להן שום משמעות מעשית. בשורה התחתונה: קצת לחץ ציבורי והממשלה "החזקה" הזו פשוט התקפלה. זה באמת היה יכול להיות מצחיק אם לא היה מדובר בנושא כל כך רציני וכאוב".

גם לטענת שפי פז, ממובילות המאבק לגירוש מבקשי המקלט, "ההסכם הוא ביזיון למדינת ישראל ותוצאה ישירה של כישלון מוחלט של מדיניות רשלנית לכל אורך השנים. ההצעה הזו הוגשה לנו כעובדה מוגמרת והוצגה כ׳ניצחון׳ תוך ציפייה שאנחנו ניתן לה את ההכשר המיוחל. אנחנו לא מאמינים יותר לשום הסכם ולשום הבטחה. תושבי דרום תל אביב ימשיכו את המאבק עד ליציאת המסתנן האחרון מהשכונות. רוצים פיזור? בבקשה. אצל מי שהתנגד לגירוש".

גם שלמה מסלאוי, יו"ר ועד שכונת התקווה וחבר מועצת העיר, אמר כי הפתרון המוצע על ידי ממשלת ישראל הוא "בכיה לדורות ונזק בלתי הפיך למדינה. ממשלת ישראל ביצעה מחטף, שבוצע מתחת לאפם של תושבי דרום תל אביב. ממשלת ישראל הבטיחה כל הזמן כי יהיה שיתוף של תושבי דרום תל אביב - וזה פשוט לא קרה. הזלזול בתושבים פשוט זועק לשמיים. אנחנו מצפים שאותו פתרון שנמצא לכ-16,000 מסתננים, יימצא גם לשאר המסתננים. כל הדיבורים על הסדרת מעמדם, על פיזור שלהם ברחבי הארץ ועל תוכנית לשיקום דרום תל אביב הם דיבורים ריקים. עד שלא יגורשו כל המסתננים, לא תהיה שום תקווה לשכונות דרום תל אביב, לא תהיה שלווה ולא יהיה ביטחון לתושבי דרום תל אביב".

הפגנה נגד גירוש הפליטים בכיכר רבין
 

הפגנה נגד גירוש הפליטים בכיכר רבין( ללא קרדיט)

 

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, מתווה ההבנות בין המדינה לנציבות האו"ם לפליטים כולל מתן אשרה כעובדים זרים לכ-16 אלף מבקשי המקלט שיפוזרו על ידי האו"ם בין מדינות המערב בתוך חמש שנים. כ-16 אלף מבקשי המקלט שיישארו במדינה יקבלו מעמד של תושבים ארעיים - מעמד המקנה זכויות בביטוח הלאומי ובקופות החולים. כמו כן, הסכום שיוקצה לפיתוח שכונות דרום תל אביב במסגרת המתווה נאמד בכחצי מיליארד שקלים. הפליטים שיישארו בישראל יפוזרו גיאוגרפית במדינה, ככל הנראה באמצעות תמריצים כספיים לקליטתם ביישובים שונים.

על פי ההודעה הרשמית, במסגרת ההבנות, האו"ם יפעל ליציאת לפחות 16,250 מבקשי מקלט מישראל למדינות מערביות, באמצעות הסדרים עם אותן מדינות. המהגרים מאפריקה שישארו בארץ יקבלו מהמדינה מעמד מסודר, במסגרת מתווה שמחולק לשלושה שלבים וייתפרש על פני חמש שנים. 

לפי נתוני רשות האוכלוסים וההגירה, בישראל חיים כיום 35,300 מבקשי מקלט, אך בארגון "המוקד לפליטים ומהגרים נטען כי מספרם הוא 40 אלף. כך שלפי ההבנות החדשות יישארו בישראל בין 19 ל-24 אלף מבקשי מקלט מאפריקה. על פי ההודעה, ההסכם אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, עומד בתנאי הדין הבינלאומי ועולה בקנה אחד עם הפרקטיקה המקובלת.

"ישראל הגיעה להבנות משותפות חסרות תקדים עם נציבות האו"ם לפליטים", כך בהודעה, "יוסדר מעמדם של אוכלוסיות מוגנות שמרביתן ממילא היו נשארות". לטענת לשכר רה"מ, הבנות אלו יאפשרו יציאת מספר גדול יותר של מהגרים מישראל מאשר במתווה הקודם, ובסיום חמש השנים ן תשתפר באופן משמעותי מציאות החיים בדרום ת"א ובשכונות.

"ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי פעלו לקיום המתווה הקודם", נכתב, "אך בשל אילוצים משפטיים וקשיים מדיניים מצד המדינות השלישיות היה צורך להגיע להבנות חדשות ומשופרות שיבטיחו המשך יציאת אלפי מהגרים מישראל ומתן טיפול מקיף לבעיה. לאור העובדה שמדינת ישראל ונציבות האו"ם לפליטים משלבות זרועות לשם מימוש מתווה זה, מתייתר הצורך להמשיך במדיניות הוצאה בכפייה למדינות שלישיות בתקופת יישום המתווה החדש".