פליטים יקבלו מעמד תושב ארעי; נתניהו: "המדינה השלישית קרסה"

פרסום ראשון: כ-16 אלף מבקשי המקלט שיועברו למדינות המערב יקבלו עד אז אשרת עבודה. דרעי: "נפזר את המסתננים - אלו שהתנדבו לקבלם יצטרכו כעת לעמוד במבחן"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא היום (שני) דברים במסיבת עיתונאים לכבוד הצגת מתווה ההבנות בין המדינה לנציבות האו"ם לפליטים, המייתר את גירוש מבקשי המקלט מישראל. לדבריו, "זהו יום חשוב. לפני שמונה שנים הגבול שלנו עם אפריקה היה פרוץ לחלוטין. לפי כל ההערכות היינו מגיעים לקצב כניסה של כמאה אלף מסתננים בלתי חוקיים בשנה. תוך עשור היינו מגיעים למיליון".

"מול הסכנה הגדולה הזאת", הוסיף נתניהו, "הורתי על בניית גדר וליוויתי את הקמתה, הייתי יורד כל 4-3 חודשים לשטח לוודא שהגדר הזאת מוקמת. זה נעשה תוך ביקורת וספקנות אדירה. המכשול אכן מנע את תרחיש האימים של מיליון איש. פליטים נוספים לא מנסים להיכנס וגם לא ניתן להיכנס". 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

צומת צאלים: בן 25 נהרג בתאונת דרכים בין אוטובוס לרכב פרטי

המשטרה ההודית פתחה בחיפושים אחר קוף שחטף והרג תינוק

ניסיון חדירה שני תוך יממה: שני פלסטינים נתפסו בדרום הרצועה

עוד אמר נתניהו כי "אני, יחד עם שר הפנים, אריה דרעי, עשינו סיור סמוי בלילות, וראינו את מלוא הבעיה ואמרנו שאנחנו חייבים להוציא את יתרת המסתננים שנמצאים שם. בית המשפט אסר עלינו להוציא אותם למדינה שאינה מוכנה לקבל אותם ללא הסכמתם. כדי להתגבר על הבעיה חיפשתי מדינה שתסכים לקבל את האנשים הללו בלי שהם יסכימו לעבור אליה. זאת הייתה פריצת דרך חשובה מאוד. אבל מהר מאוד התברר שהמדינה השלישית הזאת איננה עומדת בתנאים ובלחץ. לכן מהרגע שהתברר בשבועות האחרונים שהמדינה השלישית היא אופציה שאינה קיימת, למעשה נכנסנו למלכודת שאומרת שכולם היו נשארים".

 נתניהו נואם במסע"ת מיוחדת בעקבות מתווה המסתננים
 

נתניהו נואם במסע"ת מיוחדת בעקבות מתווה המסתננים(ללא קרדיט )

 

לבסוף ציין רה"מ, "לא ויתרנו ובזכות פעולה של מאיר בן שבת, ראש המ"לל, שפעל במהירות ובנחישות, הגענו להסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם שנוציא 16 אלף איש למדינות מתקדמות כמו קנדה, איטליה, בריטניה. זו ההתחייבות של נציבות הפליטים של האו"ם ואפילו התחייבו לממן את זה. הגענו להסכם שאומר על כל אחד שיוצא, אחד יישאר, נוציא 6,000 איש ב-18 החודשים הראשונים, שאותם נוציא מהשכונות".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס גם הוא למתווה ואמר כי הוא "מברך את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הפנים אריה דרעי ואת מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, שלמה מור יוסף, על המתווה האחראי והחשוב אשר סוכם עם נציבות האו"ם לפליטים וכן על הקמתה של המנהלת לשיקום דרום תל אביב בראשות אביגדור יצחקי. ההבנות החשובות יאפשרו למדינת ישראל להשיב את שגרת החיים הראויה לאזרחי דרום תל אביב, החיים במציאות בלתי מתקבלת על הדעת וזאת באמצעות העזיבה חסרת התקדים עליה סוכם במתווה. בד בבד יסדירו הבנות אלה את מעמדן של אוכלוסיות העונות להגדרות הבינלאומיות שמאפשרות את השתלבותן במדינת ישראל כמדינה איתנה, ערכית ובעלת עוצמות, אליה נושאת הקהילה הבינלאומית כולה עיניים".

השר דרעי נשא דברים גם הוא ואמר כי שוקדים על המתווה "ביחד עם רה"מ וגופים אחרים כבר הרבה מאוד שבועות בדיסקרטיות". לדבריו, "מתקן חולות עלה לנו יותר מ-250 מיליון שקל בשנה, כמעט ללא תועלת, והפך להיות בית הבראה די נחמד.ביהמ"ש העליון עצר את המהלך היציאה בכפייה למדינה שלישית. בנוסף, קיבלנו את הידיעה שהמדינה השלישית לא עמדה בלחצים. הם הבהירו לנו והתראיינו בתקשורת שהם לא מסכימים לקבל את מי שלא בא מרצון. למרות זאת המשכנו לשדר שאנחנו נחושים בדעתנו. זה הביא אלינו את נציבות הפליטים של האו"ם".

עוד הוסיף דרכי כי "לאו"ם יש מדיניות ברורה – בכל המדינות הדמוקרטיות בעולם הם לא מתערבים. אנחנו המדינה היחידה שהאו"ם החליט לבוא אליה, והתחילו איתי במו"מ. בגלל הנחישות שהם ראו מאיתנו, הם באו והציעו למאיר בן שבת, שניהל מו"מ מאוד מועיל והביא לנו את ההסכמה הזאת של אחד לאחד. ההסכם הזה היה מוכן כבר למעלה משבוע. התעקשנו על שתי נקודות הכי משמעותיות: תחילה, רצינו את התמיכה הבינלאומית של האו"ם שאוכל להפעיל את סמכותי על כל אלו שיוגדרו כתושב ארעי, ואחליט איפה הם יגורו ואיפה יעבדו, לפזר אותם בצורה רחבה בכל הארץ. האו"ם תמך בזה. המשמעות של זה היא שמחתימת ההסכם וביצועו בזמן הקרוב, בכל מקום שיש ריכוזים גדולים נתחיל לפנות ראשונים. אני מקווה שכל אותם ארגונים שבחודשים האחרונים יצאו והטיפו לנו, בצדק מבחינתם, על הגירוש, והתנדבו לקלוט אליהם פליטים - הקיבוצים, המושבים וצפון ת"א, כעת יעמדו למבחן".

השר אריה דרעי. ארכיון
 

דרעי נואם במסע"ת מיוחדת בעקבות מתווה המסתננים(ללא קרדיט)

 

ראש עיריית תל אביב- יפו רון חולדאי ברך על המתווה בנוגע למבקשי המקלט, אך הוסיף כי "שנים אנחנו דורשים שממשלת ישראל תנקוט אמצעים להקלת הבעיה שיצרה בעבר בעת ששלחה את רבבות הזרים לתל אביב יפו. גם תושבי השכונות שבעי הבטחות שלא מומשו. המתווה המוצע מבורך אך יביא הקלה אמיתית רק אם הממשלה תעמוד ביעדים שהציגה במספר הנקלטים במדינות המערב ויעדי פיזורם ברחבי הארץ. עיריית תל אביב-יפו תשמח לשתף פעולה ולעזור ככל הנדרש בקידום התכנית".

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, מתווה ההבנות כולל מתן אשרה כעובדים זרים לכ-16 אלף מבקשי המקלט שיפוזרו על ידי האו"ם בין מדינות המערב בתוך חמש שנים. כ-16 אלף מבקשי המקלט שיישארו במדינה יקבלו מעמד של תושבים ארעיים - מעמד המקנה זכויות בביטוח הלאומי ובקופות החולים.

כמו כן, הסכום שיוקצה לפיתוח שכונות דרום תל אביב במסגרת המתווה נאמד בכחצי מיליארד שקלים. הפליטים שיישארו בישראל יפוזרו גיאוגרפית במדינה, ככל הנראה באמצעות תמריצים כספיים לקליטתם ביישובים שונים.

על פי ההודעה הרשמית, במסגרת ההבנות, האו"ם יפעל ליציאת לפחות 16,250 מבקשי מקלט מישראל למדינות מערביות, באמצעות הסדרים עם אותן מדינות. המהגרים מאפריקה שישארו בארץ יקבלו מהמדינה מעמד מסודר, במסגרת מתווה שמחולק לשלושה שלבים וייתפרש על פני חמש שנים. 

מבקשי מקלט עוזבים את מתקן חולות
 

מבקשי מקלט עוזבים את מתקן חולות( רויטרס)

 

לפי נתוני רשות האוכלוסים וההגירה, בישראל חיים כיום 35,300 מבקשי מקלט, אך בארגון "המוקד לפליטים ומהגרים נטען כי מספרם הוא 40 אלף. כך שלפי ההבנות החדשות יישארו בישראל בין 19 ל-24 אלף מבקשי מקלט מאפריקה. על פי ההודעה, ההסכם אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, עומד בתנאי הדין הבינלאומי ועולה בקנה אחד עם הפרקטיקה המקובלת.

"ישראל הגיעה להבנות משותפות חסרות תקדים עם נציבות האו"ם לפליטים", כך בהודעה, "יוסדר מעמדם של אוכלוסיות מוגנות שמרביתן ממילא היו נשארות". לטענת לשכר רה"מ, הבנות אלו יאפשרו יציאת מספר גדול יותר של מהגרים מישראל מאשר במתווה הקודם, ובסיום חמש השנים ן תשתפר באופן משמעותי מציאות החיים בדרום ת"א ובשכונות.

"ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי פעלו לקיום המתווה הקודם", נכתב, "אך בשל אילוצים משפטיים וקשיים מדיניים מצד המדינות השלישיות היה צורך להגיע להבנות חדשות ומשופרות שיבטיחו המשך יציאת אלפי מהגרים מישראל ומתן טיפול מקיף לבעיה. לאור העובדה שמדינת ישראל ונציבות האו"ם לפליטים משלבות זרועות לשם מימוש מתווה זה, מתייתר הצורך להמשיך במדיניות הוצאה בכפייה למדינות שלישיות בתקופת יישום המתווה החדש".