סערת טקס המשואות: "רגב טועה - אסור למשרד התרבות לקבוע תכנים"

ההיסטוריון ד"ר פלדשטיין הסביר כי עוד מימיה הראשונים של המדינה ידעו ראשי הממשלה כי אין לערב פוליטיקה בטקס שאמור לייצג את כל העם. "אל תקלקלו לנו את יום העצמאות"

על רקע התעקשותה של שרת התרבות מירי רגב לשלב בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, הסביר ד"ר אריאל פלדשטיין, היסטוריון מאוניברסיטת בן גוריון, שהשרה טועה וכי אסור לה לשנות את הנהלים הנהוגים בטקס.

ד"ר פלדשטיין הסביר כי הדלקת המשואות היא מסורת ששאובה מן הדת היהודית. "בשנתיים הראשונות יו"ר הכנסת היה מגיע ומדליק מדורה, כשלפי המנהג המדורה עוברת מהר להר בארץ וכל הארץ אורות", הסביר. "לאחר מכן הכנסת קיבלה את חוק יום והתחיל מנהג הדלקת המשואות, 12 משואות לפי 12 השבטים".

 ד"ר אריאל פלדשטיין
 

ד"ר אריאל פלדשטיין(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד: ניסיונות חילוץ של רכב שנתקע בבולען באזור ים המלח

התחזית: מזג האוויר ממשיך להיות חם ונוח לטיולים

בסיסים צבאיים וספינות גרעיניות: רוסיה מתבססת בחוג הארקטי

דוד בן גוריון הבין שהטקס נועד לייצג את כל העם וכי אסור להכניס אליו פוליטיקה, ולכן הבין שלא יהיה בטקס וכלל לא ביקש לקחת בו חלק. "כל ראשי הממשלה הבינו שהטקס מאחד את שבטי ישראל שהם עם ישראל ולכן הם לא צריכים לבוא", אמר.

ד"ר פלדשטיין סבור שהשרה רגב טועה לחלוטין כשהיא דורשת לשלב בטקס את ראש הממשלה. "הייתי מצפה ממנה ומעוזריה ללכת לקרוא את הפרוטוקולים של הכנסת  ולראות שהיא המבצעת. משרד התרבות קיבל את המנדט לאחר שנים שניהל את הטקס משרד ההסברה", הסביר. "היא רק מבצעת, לא קובעת את התכנים ולא מתערבת במי ישיא את המשואות וכדומה".

לסיכום אמר ההיסטוריון: "אל תקלקלו לנו את יום העצמאות, תשאירו לנו את הטקס רק לנו העם".

ח"כ מירי רגב
 

ח"כ מירי רגב (ללא קרדיט )