מפגינים פלסטינים במהלך צעדת השיבה, רויטרס

"צעדת השיבה": מניין ההרוגים בהפגנות עלה ל-16

משרד הבריאות בעזה הודיע כי מפגין שנפצע במהלך האירועים מת מפצעיו בביה"ח. הג'יהאד האסלאמי מסר כי מדובר באיש הזרוע הצבאית של הארגון. בסך הכול נהרגו 11 פעילי טרור

משרד הבריאות בעזה הודיע כי נקבע מותו של פלסטיני שנפצע במהלך "צעדת השיבה" בגבול עזה ביום שישי. בכך עלה מניין ההרוגים באירועים ל-16, על פי צה"ל 10 מהם הם פעילי הזרוע הצבאית של חמאס. הג'יהאד האסלאמי מסר כי ההרוג ה-16 הוא איש הזרוע הצבאית של הארגון. עוד הוסיף משרד הבריאות בעזה כי באירועי שישי נפצעו 1,080 בני אדם. "ישראל עשתה שימוש בכוח  מופרז כנגד אזרחים לא חמושים ומדובר בפשע מלחמה", נאמר בהכרזת המשרד.

במהלך ההפגנה ביום שישי הגיעו כ-40 אלף פלסטינים לשישה מוקדים לאורך הגדר. בחלק מהמקומות יודו אבנים ונזרקו בקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לעבר מסיתים מרכזיים. פרט להרוגים, על פי הפלסטינים כ-1,100 מהמפגינים נפצעו, רובם משאיפת גז מדמיע ועשרות מהם מירי.

בתוך כך, מנהיג הדרוזים בלבנון, ואליד ג'ונבלאט, הגיב על העימותים בין צה"ל והפלסטינים. "העם הפלסטיני בעזה נעזב לבדו מול מצור, הפגזות וצלפים", כתב בחשבון הטוויטר שלו, "הליגה הערבית לא קיימת, אין קהילה בינלאומית וגם לא מה שמכונה האו"ם". 

 חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה
 

חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה(דובר צה"ל)

 

המתיחות סביב הגדר המשיכה בימים שלאחר ההפגנה הגדולה, עם אירועים קטנים יותר. אמש נעצרו שלושה פלסטינים בעת שניסו לחצות את גדר הגבול בדרום רצועת עזה. לא נתפס עליהם נשק והם הועברו לחקירת כוחות הביטחון. המקרה מצטרף לניסיונות חדירה נוספים ולעימותים לאורך הגבול בימים האחרונים.

בצה"ל נערכים לתרחיש של חדירה המונית של פלסטינים לשטח ישראל, באחת מההפגנות הבאות שצפויות להתקיים בכל יום שישי. האירועים צפויים להגיע לשיא ביום הנכבה, שייערך ב-15 במאי. בין היתר הקימו כוחות הביטחון מכשולים ותלוליות עפר גבוהות בסמוך לגדר. אתמול הגיעו רק כמה מאות בודדות של מפגינים לאזור הגבול.

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה
 

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה (רויטרס)

 

בתוך כך, סוכנות "מען" הפלסטינית דיווחה כי הליגה הערבית תתכנס ביום שלישי הקרוב לדיון חירום בעניין האירועים האחרונים בעזה. הכינוס יתקיים בראשות סעודיה ובעקבות בקשה מהרשות הפלסטינית, שנתמכה ע"י המדינות כווית, מצרים וירדן.

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס איסמאעיל הנייה התייחס אתמול לאירועים האחרונים שהתרחשו באזור רצועת עזה. "אנחנו אומרים לעולם כי צעדת השיבה הייתה צעדה שקטה ותרבותית בה השתתפו נשים, צעירים ילדים וזקנים וההרג בו נהג האויב כלפי ילדינו וצעירנו הוא בכוונה תחילה", טען הנייה.

בהמשך הוסיף כי "על העולם החופשי מוטלת האחריות להביא את מפקדי הכיבוש לבתי הדין הבינלאומיים. צעדת השיבה היא האירוע הגדול ביותר, ויום מפואר בימיה של פלסטין וההתנגדות השקטה והתרבותית. עמנו לא יכול לעמוד בהמשך המצור על עזה וביום שישי שעבר עמדנו בגבול מסוים, בפעם הבאה אנחנו לא יודעים היכן יהיה הגבול הבא".

מפגין פלסטיני במהלך צעדת השיבה
 

מפגין פלסטיני במהלך צעדת השיבה (רויטרס)

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, פנה אתמול לתושבי רצועת עזה בעמוד הפייסבוק של משרדו, ואמר כי גופות המחבלים שירו לעבר חיילי צה"ל בשישי האחרון במהלך "צעדת השיבה", ומוחזקות בידי ישראל, לא יושבו עד שחמאס יחזיר את האזרחים וגופות החללים הנמצאים ברצועה.

"גופותיהם של מסעב סלול, פעיל חמאס מזוידה, ומוחמד רבאעיה - טרוריסטים חמושים ברובים ומטען שניסו לבצע פיגוע בישראל שלשום, התווספו ל-24 גופות אחרות הנמצאות בידי ישראל ממבצע 'צוק איתן' וממנהרת הג'יהאד האסלאמי שפוצצה בשטחנו באוקטובר 2017", נכתב. "לארגון הטרור חמאס השולט בעזה לא אכפת לא מהחיים ולא מהמתים, הוא מונע את קבורתם האסלאמית".