נשיא פולין ברוניסלב קמורובסקי, רויטרס

נשיא פולין לשעבר לחדשות עשר: "החוק הפולני - טעות פוליטית"

ברוניסלב קומורובסקי העביר ביקורת על החוק שאוסר להאשים את הפולנים בפשעי השואה: "ההגנה על שמה הטוב של פולין הפכה לבלתי אפשרי". בשבת: מסע בפולין בעקבות השפעת החוק

איך נראית ונשמעת פולין שאחרי הסערה סביב החוק השנוי במחלוקת שאוסר לקשר בין העם הפולני לפשעי השואה? מה שאירע לפני 76 שנים בכפר ידוובנה, שם נרצחו כל היהודים שגרו במקום, מלווה את יחסי ישראל ופולין גם אחרי עשרות שנים. גם אחרי כל העדויות שצפו ב-20 השנים האחרונות לגבי מה שהתנהל שם, עד היום בפולין מתעקשים שהטבח הברוטלי לא נעשה על ידי הפולנים אלא על ידי גרמנים. טענה שהוכחה כלא נכונה.

הפולנים רוצים שלא יקשרו את עמם לאירוע ההוא משום שדברים דומים התרחשו בכפרים נוספים, שם, מיד אחרי עזיבת הסובייטים את המקום, הפולנים פשוט טבחו בשכנים היהודים שלהם. אין ספור מקרי רצח ברוטלים של נשים וילדים וסיפורים על אונס ועל ושוד.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

ילדים סובלים מהתייבשות במדבר יהודה - יחידת חילוץ בדרכה למקום

האכיפה מתגברת: שלושה אתרי בנייה מסכני חיים נסגרו ל-30 יום

רומניה: מעל 20 תיירים ישראלים נפצעו בתאונת מיניבוס, רובם קל

הטבח המדובר התרחש ב-10 ביולי 1941. תושבי הכפר הפולני ידוובנה אספו את כל השכנים היהודים שלהם ועל פי עדויות שונות, כ-1,000 במספר, רוכזו במרכז הכפר. מהעדויות עולה כי לאחר מכן חלקם הוכו וחלק מהנשים נאנסו. בסופו של דבר היהודים הובלו לאסם בקצה הכפר, נדחפו פנימה והאסם הוצת. "אלה שעמדו קרוב לכניסה לאסם ניסו לברוח, אבל היו שם פולנים עם גרזנים", מספרת מקומית.

אנדזיי דודה, נשיא פולין
 

סיפור ידוובנה מתנגש עם הנרטיב של פולין החדשה.  אנדזיי דודה, נשיא פולין (רויטרס)

 

סיפורים אלה מתנגשים בנרטיב הפולני כפי שהוא מסופר כיום, בו הפולנים היו קורבן של המלחמה ממש כשם שהיו היהודים.  "הדרך לגיהינום רצופה בכוונות טובות", אומר לחדשות עשר נשיא פולין לשעבר ברוניסלב קומורובסקי, "זה תקף גם לחוק החדש, זה לא רק כישלון חוקתי, אלא טעות פוליטית. הוא מנוגד למטרות שלנו כאשר ההגנה על שמה הטוב של פולין הפכה להיות בלתי אפשרית. ההפך, החוק גרם לביקורת רבה כלפי פולין".

יש כאלה הטוענים שאמירות מסוג זה, כמו גם העובדה שהתנצל על הטבח בידוובנה, גרמו לכך שבסופו של דבר קומורובסקי הפסיד בבחירות. ביום שבת הקרוב ישודר ב"המגזין" פרויקט מיוחד, שכולל מסע בפולין בעקבות השפעת החוק השנוי במחלוקת והאנטישמיות החדשה-ישנה בפולין.