צוללת אמריקנית חודרת דרך ים קפוא, חדשות עשר

בסיסים צבאיים וספינות גרעיניות: רוסיה מתבססת בחוג הארקטי

ההתחממות הגלובלית הביאה להפשרת קרחונים בצפון כדור הארץ ולפתיחה של נתיב מסחר חדש שרוסיה מנסה להעמיק בו את אחיזתה. ארה"ב, היריבה מהמלחמה הקרה - נמצאת הרחק מאחור

רוסיה של שנת 2018 משקיעה יותר ויותר משאבים בהתבססות צבאית ותעשייתית באזור החוג הארקטי. בעקבות ההתחממות הגלובאלית, האזור הקפוא שבין הקוטב הצפוני לרוסיה מתחיל להפשיר והמשמעות היא הזדמנויות כלכליות וצבאיות חסרות תקדים עבור המעצמה של פוטין. כמובן שגם בארצות הברית לא נשארים אדישים לשינוי שבדרך.
 

ההתחממות הגלובאלית יוצרת אתגרים וקשיים שהעולם מנסה להתמודד איתם, אך גם מחוללת הזדמנויות לאזורים אחרים בגלובוס. כך למשל שינויי האקלים הביאו להתכווצות קרחונים בים הארקטי והתוצאה היא שכלי שיט יכולים להתחיל לנווט שם בקלות רבה יותר ולפתוח נתיב סחר חדש מהמזרח למערב.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:
כשקים מחא כפיים: משלחת דרום קוריאנית הופיעה בצפון
ילדים סובלים מהתייבשות במדבר יהודה - יחידת חילוץ בדרכה למקום
התנהגתם בגסות לנהג המונית? מהיום אפשר לדרג אתכם

 

צוללת אמריקנית חודרת דרך ים קפוא
 

צוללת אמריקנית חודרת דרך ים קפוא (חדשות עשר)

 


רוסיה, שמשקיעה נתח נכבד מהתוצר שלה התעצמות צבאית, החלה להקים באזור הארקטי "מסך פלדה" של בסיסים צבאיים ו-20 ספינות שוברות קרח בעלות הנעה גרעינית. ארצות הברית, שבתחום הזה נמצאת הרחק מאחור עם ספינה אחת שכזאת, על אף שגם מדינת אלסקה שבשטחה מצוייה בחוג הארקטי, יצאה בימים האחרונים עם מסר צבאי משלה, כאשר פרסמה סרטון ובו מוצג תרגיל של צוללות אמריקניות ששוברות את הקרח.


פוטין בכל אופן החליט להמר על התפתחות האזור הצפוני של רוסיה ולהשקיע בו עוד ועוד. למרות שישנה אפשרות שמעבר בנתיב הארקטי לא ישתלם למדינות אחרות מלבד רוסיה, הרוסים עדיין רוצים להאמין שפיתוח האזור ישתלם להם והם ירוויחו מכך כסף רב.