איסמאעיל הנייה, ללא

הנייה: "ישראל ירתה בילדים בכוונה"; 5 פלסטינים נפצעו היום

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס תקף את ישראל על רקע האירועים באזור רצועת עזה: "העולם החופשי אחראי להביא את מפקיד הכיבוש לדין". משעל: "הבכנו את ישראל"

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס איסמאעיל הנייה התייחס היום (ראשון) לאירועים האחרונים שהתרחשו באזור רצועת עזה. "אנחנו אומרים לעולם כי צעדת השיבה הייתה צעדה שקטה ותרבותית בה השתתפו נשים, צעירים ילדים וזקנים וההרג בו נהג האויב כלפי ילדינו וצעירנו הוא בכוונה תחילה", טען הנייה.

בהמשך הוסיף כי "על העולם החופשי מוטלת האחריות להביא את מפקדי הכיבוש לבתי הדין הבינלאומיים. צעדת השיבה היא האירוע הגדול ביותר, ויום מפואר בימיה של פלסטין וההתנגדות השקטה והתרבותית. עמנו לא יכול לעמוד בהמשך המצור על עזה וביום שישי שעבר עמדנו בגבול מסוים, בפעם הבאה אנחנו לא יודעים היכן יהיה הגבול הבא".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

רומניה: 25 תיירים ישראלים נפצעו בתאונת מיניבוס, רובם קל

הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, הלך לעולמו בגיל 66

תיעוד: נכד של עבריין מוכר וחברו דורסים למוות גבר - ונמלטים

ח'אלד משעל, מבכירי ארגון הטרור, התייחס גם הוא לאירועים האחרונים במהלך נאום בטורקיה לרגל 90 שנים להיווסדו של ארגון "האחים המוסלמים". "נפלו 17 שהידים, אבל שידעו כי באמתחתם של תושבי רצועת עזה ותושבי ירושלים והאומה כולה הרבה הפתעות", אמר, "הרצון הלאומי של רצועת עזה הביא לפיצוץ דרך הפגנות בדרכי שלום שהפתיע את העולם והביך את ישראל". בתוך כך, חמישה פלסטינים נפצעו מירי ועל פי דיווחים, חלקם חשודים בהנחת מטענים בדרום רצועת עזה.

 איסמאעיל הנייה
 

תקף את ישראל. איסמאעיל הנייה( ללא קרדיט)

 


 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, פנה מוקדם יותר לתושבי רצועת עזה בעמוד הפייסבוק של משרדו, ואמר כי גופות המחבלים שירו לעבר חיילי צה"ל בשישי האחרון במהלך "צעדת השיבה", ומוחזקות בידי ישראל, לא יושבו עד שחמאס יחזיר את האזרחים וגופות החללים הנמצאים ברצועה.

"גופותיהם של מסעב סלול, פעיל חמאס מזוידה, ומוחמד רבאעיה - טרוריסטים חמושים ברובים ומטען שניסו לבצע פיגוע בישראל שלשום, התווספו ל-24 גופות אחרות הנמצאות בידי ישראל ממבצע "צוק איתן" וממנהרת הג'יהאד האסלאמי שפוצצה בשטחנו באוקטובר 2017", נכתב. "לארגון הטרור חמאס השולט בעזה לא אכפת לא מהחיים ולא מהמתים, הוא מונע את קבורתם האסלאמית".

"ערך משותף ביהדות ובאסלאם להביא לקבורה חללים", הוסיף מרדכי. "ישראל לא תשקוט ותושבי עזה לא ידעו שלווה עד שיוחזרו הישראלים מהרצועה ויובאו חיילינו לקבורה בישראל. תושבי עזה - חמאס גוזל מכם גם את הזכות להתפלל על בניכם".

 פלסטינים בהפגנות יום האדמה בצפון רצועת עזה
 

"הגופות לא יוחזרו". פלסטינים בהפגנות יום האדמה בצפון רצועת עזה( רויטרס)

 

שר החוץ הירדני איימן א-ספדי אמר במהלך מסיבת עיתונאים עם מקבילו המצרי סאמח שוקרי, כי "מה שקרה בעזה הוא הסלמה בלתי מקובלת נגד אנשים שבאו לממש את זכותם להפגין הפגנות שקטות. אנחנו מתנגדים לכל אלימות המופעלת נגד פלסטינים הדורשים את זכויותיהם. פתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד לסכסוך, ואחנו מתנגדים גם לכל הכרה בירושלים כבירתה של ישראל".

משפחתו של קצין צה"ל סגן הדר גולדין פנתה לממשלה ולמערכת הביטחון בדרישה כי יפעלו על פי החלטות הקבינט ולא ישיבו גופות של מחבלים הנמצאות בידי ישראל מאירועי יום שישי בגבול עזה. פרופסור שמחה גולדין שוחח הבוקר בנושא עם מתאם פעולות הממשלה בנושא השבויים והנעדרים, ירון בלום, וכן עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי. "ישראל חייבת להשתמש בגופות כקלף מיקוח מול חמאס ולהחזיק בהן עד למציאת פתרון והשבת החיילים. מכיוון שהחלטות הקבינט לא מיושמות במלואן אנו חשים חובה להבהיר לממשלה את עמדתנו הנחרצת בנושא זה", אמר פרופ' גולדין.

במקביל, משפחתו של הנעדר אברה מנגיסטו, תושב אשקלון שחצה בספטמבר 2014 את הגבול לכיוון רצועת עזה, ומאז הוא מוחזק על ידי חמאס, הקימה היום מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירושלים. אביו של אברה, איילין מנגיסטו, פרסם סרטון בו הוא קורא לכל תושבי ישראל להצטרף למאהל המחאה, וכן מבקש מנתניהו להשיב את בנו. "בני עמי, עברו מזה שלוש שנים וחצי. הלילות והימים חשוכים לנו. לא חמאס ולא ממשלת ישראל אומרים לנו אם הוא נמצא או לא. הכל סגור וחשוך מכל הכיוונים", אמר.

שעבאן א-סייד, אביו של הישאם א-סייד, שמוחזק על ידי חמאס מאפריל 2015, הביע שביעות רצון מהחלטת צה"ל. "כל הכבוד ליואב פולי מרדכי על החלטתו וכל הכבוד לצה"ל", אמר לחדשות עשר.