הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, הלך לעולמו בגיל 66

בתום מאבק במחלה קשה מת מי שכיהן גם כראש הישיבה בהתנחלות איתמר והדריך נערי רחוב מטעם עיריית י-ם. נתניהו: "היה לוחם ותלמיד חכם, שאהב את עם ישראל ואת ארץ ישראל"

אביחי (אבי) ניסן רונצקי, הרב הצבאי הראשי לשעבר, הלך היום (ראשון) לעולמו בגיל 66, לאחר מאבק במחלה קשה. הלוויתו תיערך בשעה 17:00 בבית העלמין באיתמר. הוא הותיר אחריו אישה ושישה ילדים.

הוא בוגר ישיבת מרכז הרב והמכון להכשרת מורים ליהדות, היה שותף להקמת ישיבת אלון מורה ושימש כרב מורה בישיבת עטרת כהנים בירושלים. הוא היה ממקימי ההתנחלות איתמר וכיהן כראש הישיבה הגבוהה בישוב. רונצקי כיהן בתפקיד הצבאי, בדרגת תת-אלוף, בין השנים 2010-2006.


לאחר שיחרורו מצה"ל שובץ לשירות מילואים כמנהל לחימה באוגדת עזה, תפקיד ממנו הודח בעקבות טענות על כך שהעביר ליו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מידע מסווג במהלך מבצע צוק איתן. בשנת 2012 הוא הקים יחד עם בנט ואיילת שקד את מפלגת "ישראלים" שהצטרפה לבית היהודי, ונבחר למקום ה-13 ברשימת המפלגה לכנסת.

 נפתלי בנט והרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי
 

נפתלי בנט והרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי(חדשות עשר )

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "בשם כל אזרחי ישראל אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו ולתלמידיו של הרב תא״ל (במיל׳) אביחי רונצקי ז״ל. הרב רונצקי שירת כרב הצבאי הראשי וכראש הישיבה באיתמר. הוא היה לוחם ותלמיד חכם, שאהב את עם ישראל ואת ארץ ישראל. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר כי "תא״ל במיל׳ הרב אבי רונצקי, ממיישבי הארץ וממקימי הישוב איתמר, היה איש של חינוך וערכים. ברגישות ובזכות אישיותו המיוחדת, הוביל הרב רונצקי את איחוי השברים בצה"ל ובחברה הישראלית לאחר ההתנתקות ויזכר כאחד מחשובי הרבנים הצבאיים. בייחוד בימים אלה, קולו ייחסר לי במיוחד. יהי זכרו ברוך".

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, התייחס גם הוא למותו של הרב אביחי רונצקי ואמר כי הוא היה "שילוב מובהק של ספרא וסייפא, למדן ולוחם, רב ומפקד שצעד והסתער בראש חייליו ופקודיו. התנהלותו הממלכתית המרשימה ליוותה את פועלו כל השנים, בכל תפקידיו, מתוך כבוד למדינת ישראל, אמונה עמוקה ומחויבות למען כלל ישראל. זכורה לי במיוחד אצילותו ורגישותו כרב היישוב איתמר ברגעים הקשים והנוראיים שעברו על היישוב. תנחומי העמוקים למשפחתו, לתלמידיו ולבית איתמר כולו".

שר החקלאות אורי אריאל מסר לאחר מותו של רונצקי: "היה לוחם וחולם. אנחנו תלמידיו ונמשיך את דרכו". ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הוסיף:‏ "דמות שגילמה יותר מכל את השילוב של ספרא וסייפא בשלמות. בן חורין אמיתי. איש תורה חזון ומעש, אמיץ ופורץ דרך במסילות ראשית צמיחת גאולתנו. השאיר מאות ואלפי תלמידים שימשיכו ללכת בדרכו ולהפיץ את אורו. יהי זכרו ברוך".

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, כתב: "אני מבכה את לכתו של הרב רונצקי שהיה איש אמיץ ופורץ דרך בכל תפקיד שביצע. הרב היה אדם חסד שנלחם בגבורה במחלה, המשיך ללמד ולעשות חסד עד שגופו אמר די. דמותו והמורשת שהנחיל לאלפי תלמידיו ימשיכו ללוות אותנו ולהפיץ את תורתו. חבל על דאבדין, יהיה זכרו ברוך!".

שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, כתב: "את תת אלוף אביחי רונצקי הכרתי כמפקד, לפני היותו רב. בכל אשר עשה ראה שליחות למען מדינת ישראל ועם ישראל. חבל על דאבדין ואין משתכחין".

 הרב אביחי רונצקי
 

הרב אביחי רונצקי (באדיבות המשפחה)

רונצקי נולד בשנת 1951 למשפחה חילונית ולמד בפנמייה צבאית שלידבית הספר הריאלי בחיפה. הוא השלים קורס מ"כים וקורס קציני חי"ר בחטיבת הצנחנים. במלחמת יום הכיפורים שירת כמפקד פלוגה בסיירת שקד ולחם בחזית סיני. במהלך שירותו החל בתהליך חזרה בתשובה יחד עם אישתו רונית, אותה הכיר כפקידה פלוגתית בסיירת.

במקביל לעיסוקו כרב הישיבה באיתמר, שירת במילואים והתקדם בסולם הדרגות לתפקיד ראש מטה חטיבה מרחבית בשומרון, וכן שימש כראש מנהלת השילוב הראוי בצה"ל. בשנת 2006 הועלה לדרגת תת-אלוף והחל לכהן כרב הצבאי הראשי.

במהלך כהונתו הרחיב את תחום "תודעה יהודית" בצה"ל. בהוראתו, במהלך מבצע עופרת יצוקה ליוו אנשי הרבנות הצבאית את הלוחמים, העבירו להם הרצאות ושיעורים וחילקו להם דפי מסרים.  פעילות זו גררה ביקורת על החדרת מסרים דתיים ופוליטיים לחיילי צה"ל. בשנת 2013 מונה רונצקי לראש "מנהלת הזהות היהודית" במשרד לשירותי דת, גוף שמטרתו להנחיל ערכים יהודיים לציבור.