ח"כ, מירי רגב במסע"ת על קמפיין חגיגות ה-70, ללא קרדיט

רגב נגד אדלשטיין: "הטקס לא שלו - יהיה מרגש גם אם לא יגיע"

שרת התרבות והספורט הגיבה לסערה שנוצרה בעקבות רצונה שרה"מ ינאם בטקס המשואות וסירובו של יו"ר הכנסת: "מאוכזבת מההתנהלות שלו - באמירותיו הוא פוגע בממלכתיות הממשלה"

נמשך מאבק הכוחות על רקע טקס המשואות: שרת התרבות והספורט, מירי רגב, נאמה היום (ראשון) במסיבת עיתונאים לכבוד חשיפת קמפיין אירועי ה-70 למדינת ישראל, ואמרה כי היא "מאוכזבת מההתנהלות של יו"ר הכנסת, שבאמירותיו פוגע בממלכתיות של הכנסת והממשלה".

לטענתה, "העובדות הן שמאז ומעולם זה טקס של הממשלה, מעולם לא היה טקס של הכנסת. מי שמנהל את הטקס זה ממשלת ישראל". עוד היא הוסיפה כי "הכנסת לא שותפה לטקס המשואות. הממשלה החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום. זה לא הופך את הטקס לשלו. מותר לקבל החלטה שאחת ל-10 שנים יופיעו גם נשיא המדינה וגם רה"מ. במה זה פוגע בממלכתיות, ריבונו של עולם, שעל במה אחת עומדים הנשיא, רה"מ ויו"ר הכנסת?".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

רמז לרוסיה? צוללת אמריקנית מבקעת את הקרח בים קפוא. צפו

אחרי הצעדה: חשש מהסלמה ומירי רקטות בשבועות הקרובים

כבש את מצרים: מיליון בוחרים הצביעו עבור כדורגלן ליברפול

ח"כ, מירי רגב במסע"ת על קמפיין חגיגות ה-70
 

ח"כ, מירי רגב במסע"ת על קמפיין חגיגות ה-70( ללא קרדיט)

 

לאחר מכן עקצה רגב את אדלשטיין ואמרה כי "הטקס יהיה מרגש גם אם יו"ר הכנסת יחליט שהוא לא מגיע", והאשימה אותו בכך ש"הסית" נגד החלטתה. לדבריה, "ממילא נתניהו נואם בטקס בקטע ווידאו, אז זה לא משנה. אני מציעה שכולנו נרד מהעץ, ולרגע נשים את כל מה שלא רלוונטי בצד". לבסוף אמרה רגב כי היא לא מתכוונת לפנות לנשיא באופן ישיר, מאחר וזו "החלטת ממשלה לכל דבר. החלטה אמיתית, נטולת אגו, ממלכתית, מכבדת ומכובדת".

בתגובה לדבריה של רגב, נמסר מטעמו של אדלשטיין כי "עמדתו של יו"ר הכנסת נשארה בעינה. היו"ר מאחל המשך חג שמח לכל עם ישראל".

מוקדם יותר, מפקדו המיתולוגי של טקס המשואות בהר הרצל, אל"מ במילואים דוד רוקני, התייחס למחלוקת בין יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתוכנית של דרור רפאל וספי עובדיה ברדיו 103FM, ואמר כי לטעמו אדלשטיין צודק.

לדבריו, "טקס המשואות הוא שנים טקסו של יו"ר הכנסת. נתניהו יכול לנאום בטלוויזיה כפי שעשה בעבר, למה להכניס אותו דווקא לטקס הזה?", שאל. "זה לא בסדר. יש טקסים אחרים בהם נתניהו יכול לנאום, למשל טקס הענקת פרס ישראל", הוסיף.

זמן קצר לאחר מכן התייחס אדלשטיין לריאיון עם רוקני וכתב בחשבון הטוויטר: "מה שרוקני אומר... אל"מ דוד רוקני, שכיהן 34 שנים כמפקד טקס הדלקת המשואות בהר הרצל ביום העצמאות: 'הטקס הוא של יו"ר הכנסת, למה להכניס, זה לא בסדר שמבקשים להכנס פנימה, שיחפשו את הדברים האחרים'".

יולי אדלשטיין ומירי רגב
 

יולי אדלשטיין ומירי רגב( דובר ועדת הכלכלה, דוברות הכנסת)

 

ביום חמישי האחרון הודיע אדלשטיין לשרה רגב, שאם תמשיך לדרוש את הכנסת נתניהו לרשימת הנואמים הוא יורה לכנסת ולכל נבחריה להחרים את האירוע.

במכתב ששלח אדלשטיין לחברי ועובדי הכנסת כתב: "במידה והכנסת לא תהיה המייצגת היחידה בטקס, לצערי הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק", כתב היו"ר בפנייה. "גלוי וידוע לפניכם שלא לכבודי אעשה ולא לכבוד בית אבא אעשה, אלא לכבוד הכנסת - כדי שלא ירבו מחלוקות בישראל. בכוונת מכוון מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית. הכנסת, בה מתאספים נציגיהם של כל איש ואישה בישראל, בה מיוצגת החברה הישראלית על כל מגזריה, עדותיה וגווניה, היא זו שבאופן מסורתי הובילה את הטקס המיוחד הזה - באחדות, בכבוד ובממלכתיות". חברי כנסת שונים - הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה - הביעו את תמיכתם ביו"ר הכנסת.