משפחת מנגיסטו הקימה מאהל מחאה מול בית רה"מ: "עזרו לנו"

אביו של הנעדר אברה מנגיסטו פנה לנתניהו בבקשה להשיב את בנו משבי חמאס: "למה הוא לא מדבר אף פעם? למה חברי הכנסת לא מדברים? מאחל שאזכה לראות את עיניו של בני"

משפחתו של הנעדר אברה מנגיסטו, תושב אשקלון שחצה בספטמבר 2014 את הגבול לכיוון רצועת עזה, ומאז הוא מוחזק על ידי חמאס, הקימה היום (ראשון) מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירושלים.

אביו של אברה, איילין מנגיסטו, פרסם סרטון בו הוא קורא לכל תושבי ישראל להצטרף למאהל המחאה, וכן מבקש מנתניהו להשיב את בנו. "בני עמי, עברו מזה שלוש שנים וחצי. הלילות והימים חשוכים לנו. לא חמאס ולא ממשלת ישראל אומרים לנו אם הוא נמצא או לא. הכל סגור וחשוך מכל הכיוונים", אמר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

רמז לרוסיה? צוללת אמריקנית מבקעת את הקרח בים קפוא. צפו

אחרי הצעדה: חשש מהסלמה ומירי רקטות בשבועות הקרובים

כבש את מצרים: מיליון בוחרים הצביעו עבור כדורגלן ליברפול

עוד הוא הוסיף ואמר: "בני עמי באשר הם, ביום ראשון נהיה בירושלים, מול ביתו של ראש הממשלה, אנחנו מקימים אוהל מחאה. אני אשהה שם ואתפלל. מבקש מכל מי שיכול להגיע, לבוא להיות לצדנו ולתמוך בנו. בנימין נתניהו עושה רבות למען מדינת ישראל. למה הוא לא מדבר אף פעם? לא שומעים שהוא מבקש? למה כל שאר מוסדות המדינה לא מדברים? חברי כנסת, בית המשפט. אני רק מבקש שיעזרו לי, לא מעבר לכך. שאלוקי ישראל יעשה שהחג יעבור עלינו בשלום ושאזכה לראות את עיניו של בני", קרא מנגיסטו.

 איילין מנגיסטו, אביו של אברה בקריאה
 

איילין מנגיסטו, אביו של אברה בקריאה( ללא קרדיט)

 

"לצערי, אנחנו עדיין חיים במצב של חוסר וודאות", אמר השבוע אחיו של מנגיסטו, אילן, לחדשות עשר. "אנחנו רק יודעים שהוא נכנס לרצועת עזה כאשר הוא היה בחיים ומערכת הביטחון עדכנה אותנו שהוא מוחזק בידי חמאס, אבל נכון לעכשיו, אנחנו לא יודעים אם הוא חיי. לא יודעים אם הוא בריא או חולה. התקווה הולכת ונחלשת ככל שהזמן חולף", הוסיף.  

על פי הערכות, אברה חצה את הגבול בגלל מצב נפשי רעוע. יונית מנגיסטו, מנהלת המטה להשבת אברה מנגיסטו וקרובת משפחה, הוסיפה כי "המקרה של אברה הוא מקרה הומניטרי קלאסי. למדינה יש גם אחריות מוסרית להחזיר את הבן שלה הביתה. אם קורה משהו לאזרח ישראלי שמטייל בחו"ל, אז רואים את ההתגייסות למענו כי מדובר באזרח של המדינה". אחיו של מנגיסטו מוסיך כי "אין שום הצדקה להחזיק אותו שם. אין לו כוונה לפגוע באף אחד. כל מדינה צריכה לקחת אחריות על האזרחים שלה".   

משפחת מנגיסטו מנהלת מאבק לשחרורו של אברה ומנסה להשאיר את סיפורו במרכז התודעה הציבורית. "כבר יותר משלוש וחצי שנים שאנחנו מנהלים את המאבק לשחרורו של אברה", אומרת יונית, "זה התחיל מקומץ של פעילים והצטרפו בהמשך אנשים בדרגים גבוהים יותר. כאשר אתה רואה אנשים כמו יובל דיסקין ותמי ארד מצטרפים למאבק, אתה מבין שהסיפור נוגע בעוד שכבות שיש להם מעמד וקשרים שניתן להיעזר בהם".

משפחת מנגיסטו
 

משפחת מנגיסטו ( ללא קרדיט)

 

אילן מוסיף כי "ביחד עם הפעילים אנחנו מבצעים הרבה מחאות והסברה. אנחנו גם נפגשים בחו"ל עם ארגוני זכויות אדם שיכולים לעזור. אמרו לנו בהתחלה שהחשאיות בנוגע למה שארע עם אברה, תעזור לו ולכן שתקנו וקיבלנו את זה שבמשך עשרה חודשים היה צו איסור פרסום על הפרשה. היום אנחנו מבינים שזו הייתה אחת הטעויות הגדולות ביותר שעשינו. במקרה שהפרשה הייתה צפה בזמן שהוא חצה את הגבול, היה פה שיח אחר לגמרי. המשפחה לא מתכוונת לשתוק עד שהוא ישוחרר".

במשפחת מנגיסטו דווקא מפנים אצבע מאשימה כלפי השלטון. "הממשלה לא מבינה את הכוח שיש לזירה הבינלאומית. בכל מה שקשור לסוגיה ההומניטרית במקרה של אברה, הממשלה צריכה להפעיל לחץ על ארגוני זכויות אדם. צריך לדרוש הדדיות. אם לא מאפשרים שהצלב האדום יבקר את אברה, אז לא לאפשר ביקורים אצל אסירים ביטחוניים".  

 אברה מנגיסטו
 

אברה מנגיסטו( ללא קרדיט)

 

בכל מה שקשור לסיפורו של אברה, במשפחתו לא שוללים כי לעובדה שהוא בן העדה האתיופית, ישנה השפעה על האופן שבו מתייחסים למקרה שלו. "אברה שייך לכמה קבוצות, הוא גם משכונת מצוקה מאשקלון, גם לוקה בנפשו וגם בן העדה האתיופית", אומרת יונית, "אתה מרגיש שזה משפיע על היחס ותגובות שאתה מקבל מאנשים. אומרים לנו לפנות לחבר הכנסת האתיופי שלנו. כאילו הוא קודם שחור ורק אחר כך ישראלי. אם המשפחה לא הייתה משפחת מנגיסטו, אלא משפחה מצפון תל אביב, היחס היה אחר ולא היו מאיימים עליהם לשתוק".

במשפחת מנגיסטו מקווים שיותר אזרחים יעזרו להם במאבקם לשחרורו של אברה. "אנחנו לא מרגישים התגייסות מהציבור כמו שהיינו רוצים. האוכלוסיה שאנחנו מגיעים ממנה היא חלשה ולהעמיד קמפיין לשחרורו זה דבר קשה עבורנו, אין לנו הרבה אמצעים. אני מצפה שאזרחי ישראל יראו קצת ערבות הדדית. שהערך של חיי אדם יהיה מקודש".