,

פרס בראיון לחדשות 10: "לא מצפה לקבל תשובה בעניין פולארד"

רגע לפני שיקבל מידיו של נשיא ארצות הברית את מדליית החירות הנשיאותית בטקס חגיגי בבית הלבן, סיפר נשיא המדינה על התחושות ועל הפגישה הצפויה עם אובמה, בה יעלה את סוגיית שחרורו של ג'ונתן פולארד. "אני לא רוצה לקשור את עניין פולארד לפוליטיקה". הבית הלבן: "עמדתנו בנושא לא השתנתה"

140 אורחים יתכנסו הלילה להעניק כבוד לנשיא המדינה, שמעון פרס, בעת שיקבל את מדליית החירות הנשיאותית מידיו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. אבל עוד קודם לכן הוא צפוי להיפגש עם אובמה בארבע עיניים לשיחה מדינית, במהלכה גם תעלה סוגיית שחרורו של המרגל ג'ונתן פולארד. בראיון שהעניק היום (רביעי) לחדשות 10, אמר פרס כי הוא לא מצפה מאובמה לתת לו במהלה תשובה בנושא.

 

"אני לא מצפה שהנשיא יספר לי מה השיקולים שלו, וגם אני אף פעם לא אספר למישהו אחר מה השיקולים שיש לי. אלה שיקולים אישיים, מאוד עדינים ואני רק יכול להציג את זה באור שאני חושב שהוא הנכון ביותר וזה האור האנושי", אמר פרס. "אני לא רוצה לקשור את עניין פולארד לא לפוליטיקה ולא לתהליכים משפטיים, אלא לרגשות אנושיים".

 

ואכן, דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, התייחס הערב לנושא ורמז שלפרס אין סיבה לצפות לחזור לישראל עם הסכמה אמריקנית לשחרורו של פולארד. "המדיניות שלנו לא השתנתה ולא תשתנה היום, ברצוני להזכיר שהפשעים בהם הואשם ג'ונתן פולארד הם מאוד חמורים", אמר קרני.

 

אחרי הפגישה ימשיכו השניים לטקס החגיגי בבית הלבן שלאחריו תתקיים ארוחה לכבודו של הנשיא הישראלי. לאור זאת, פרס יודע שהוא יצטרך לתכנן היטב את פגישתם. "אני יושב ומתכונן היות וזאת לא יכולה להיות פגישה ארוכה. צריך לזכור שהנשיא מקדיש חצי יום במערכת הבחירות לצרמוניה הזאת. זה לא דבר פשוט", סיפר פרס. 

 

נבוך ונרגש מהמעמד המצופה, ממשיך נשיא המדינה, במקביל לפגישותיו עם גורמים שונים בממשל האמריקני, גם בהכנות לקראת הכבוד הגדול ביותר שיכול להעניק נשיא אמריקני לאדם שאינו אזרח ארצות הברית. "התחלתי מנאום של 4,000 מילים, ירדתי ל-2,000, ירדתי ל-1,500. זה עדיין ארוך", הוא צחק. "אני נאבק על כל מילה וכל ביטוי".

 

למרות זאת, הוא מסרב להתרגש מהמעמד, אליו יגיעו נשיאי ארצות הברית בעבר ובכירי הממשל האמריקני בעבר ובהווה. "יש פסוק חכם 'יהללך זר ולא פיך'", הוא ציין. "אני לא באתי בשביל להתרגש. באתי כנציג של מדינה שהיא מאוד יקרה וחשובה לי בתקופה שהעולם איבד את שיווי משקלו".