ציידי המנהרות: בחשכה, בעומק האדמה - עם לוחמי מנהרות הטרור

לוחמי יחידת יהל"ם חתומים על איתור והשמדה של שלוש מנהרות טרור על גבול רצועת עזה בחודשים האחרונים: "בסוף אתה יודע שהצלת אזרחים, הצלחת חיילים, זה הסיפוק האמיתי"

כשברקע הדיווחים על ההכנות לצעדות על הגדר, ירי השווא של כיפת ברזל והאזעקות באשקלון והחדירות מהרצועה, התלוונו ללוחמי יהל"ם, היחידה ההנדסית למשימות מיוחדות. הם אלה שמצאו את ארבע המנהרות האחרונות של החמאס והג'יהאד האסלמי. מדובר בחבורת צעירים עקשנית, מקצוענית, שחושבת, חולמת, אוכלת, מנהרות, בוקר צהריים וערב, עד לרגע גילוי המנהרה. "כל השירות הצבאי אתה מכין את עצמך לרגע הזה, ובסוף כשהוא מגיע זו תחושת גאווה והצלחה מטורפת", סיפר סא"ל א', מפקד פלגת "סמור" בחיל ההנדסה.

ב-1 בינואר 2019 אמור לסיים הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, את התפקיד. המשימה שהטיל על הצעירים האלה - לקחת לחמאס את כל המנהרות עד סוף השנה. ואם זה לא מספיק קשה ומורכב, לעשות את זה מבלי לדרדר את עזה למלחמה חדשה. "יש המון מערכות טכנולוגיות, המון אנשים שמתעסקים בזה. אנחנו הקצה המבצעי. בסוף מדובר בעבודה קשה", אמר רס"ל א', לוחם בפלגת "סמור", שהשתתף בכל מבצעי איתור והשמדת המנהרות.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ספורט אתגרי ובילוי בשלג החרמון: כ-80 אלף מטיילים בחג הפסח

רוסיה לבריטניה: עליך להחזיר לשטחך יותר מ-50 דיפלומטים

כלי טייס בלתי מאויש נפל בדרום לבנון כתוצאה מתקלה טכנית

 לוחם יחידת יהלום בתוך מנהרת טרור
 

לוחם יחידת יהל"ם בתוך מנהרת טרור( חדשות עשר)

 

הלוחמים האלה צריכים להיכנס ראשונים, לתוך פתחי המנהרות שמתגלים, מבלי לדעת אם מחכה להם שם מטען, או כוח של מחבלי נוח'בה, כוח המנהרות של חמאס. "פחד תמיד יש. מי שלא מפחד זה לא תקין. לא שפוי", סיפר סמ"ר ב', לוחם פלגת "סמור". כל האימונים האלה בסופו של דבר נועדו לתת ללוחמי המנהרות את התחושה האולטימטיבית: "להרגיש בבית במנהרה. להתגבר על הפחד", אמר רס"ל א'.

צה"ל מכיר את המנהרות של עזה עוד משנות ה-80. גם כשצה"ל היה בתוך הרצועה, לפני ההתנתקות, והוא חווה פיגועי מנהרות קשים, ואז באה חטיפת גלעד שליט ב-2006, דרך מנהרה בכרם שלום, והמנהרות שדרדרו את צה"ל לשלושה סבבים בעזה בשנים האחרונות, והשיא כמובן היה מבצע צוק איתן.

דוח האלוף יוסי בכר לאחר צוק איתן חשף שורת ליקויים – "המנהרות היו בחזקת נעלם לצה"ל", הוא קבע. אליו התווסף הדוח הקשה של מבקר המדינה השופט יוסף שפירא שקבע כי צה"ל לא היה מוכן למנהרות. "יש תהליך למידה מתמיד. אנחנו מיישמים את הידע שנצבר בצוק איתן. אני רואה גרף של עלייה ושיפור", סיפר רס"ן י'.

 לוחמי יחידת יהלם בכניסה למנהרה
 

לוחמי יחידת יהל"ם בכניסה למנהרה( חדשות עשר)

 

מה שהחל כ"צוות המנהרות" באינתיפאדה השנייה ב-2002 כדי להתמודד עם מנהרות הברחת הנשק בציר פילדלפי מרצועת עזה לסיני, הפך בשנת 2004 ליחידת סמו"ר, יחידת סליקים ומנהרות. כאשר התדרדרה מדינת ישראל למבצע צוק איתן, לוחמי סמור יצאו למבצע נגד המנהרות, השמדת 32 מנהרות של חמאס.

השבוע ,רגע לפני פסח, נבחר רב סמל א' להיות מצטיין הרמטכ"ל ליום העצמאות ה-70, לאחר שגילה בעצמו לא פחות מ-3 מנהרות בחודשים האחרונים. "בסוף אתה יודע שהצלת אזרחים, הצלחת חיילים, זה הסיפוק האמיתי. אין משהו שמשתווה להרגשה הזאת".