חמשת פעילי חמאס שנהרגו בעימותים, ללא קרדיט

צה"ל: לפחות 10 מההרוגים ברצועה - מחבלים עם רקע בפעילות טרור

בחמאס אמרו כי 5 מההרוגים בעימותים הם אנשי הזרוע הצבאית. כ-1000 איש השתתפו בתהלוכה לציון יום האדמה באום אל פאחם. בצה״ל בודקים אם בחסות ההפגנה הוטמנו מטעני חבלה

"צעדת השיבה". בצה"ל הבהירו אמש (שבת) כי לאחר בדיקה, לפחות 10 מההרוגים באירועים על גדר הרצועה ביממה האחרונה היו מחבלים בעלי רקע בפעילות טרור. מוקדם יותר הודיע חמאס כי חמישה מתוך 16 ההרוגים בעימותים אתמול סמוך לגדר המערכת, הם אנשי הזרוע הצבאית של ארגון הטרור.

על פי צה"ל, בין ההרוגים גם מצעב סלול, תושב זואידה בן 23, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, שביצע פיגוע ירי לעבר כוחות צה"ל יחד עם מחבל נוסף בצפון הרצועה. הרוג נוסף הוא גהאד פרינה תושב שיח רדואן בן 35, מפקד פלוגה בזרוע הצבאית של החמאס.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

רוסיה לבריטניה: עליך להחזיר לשטחך יותר מ-50 דיפלומטים

כלי טייס בלתי מאויש נפל בדרום לבנון כתוצאה מתקלה טכנית

חשד לרצח בטייבה: בן 29 נורה למוות

בתוך כך, עשרות פלסטינים הפגינו אתמול ליד גדר המערכת כאשר על פי דיווחים מקומיים נפצעו 15 בני אדם. בתוך כך כ-1000 איש משתתפים בתהלוכה לציון יום האדמה סמוך לאום אל פאחם. המשתתפים הניפו את דגלי פלסטין וקראו קריאות הזדהות עם תושבי עזה: "עזה אל תרעדי, כולך כבוד וגאווה, עזה לא תכנע, לא לטנק ולא לתת מקלע". בצה"ל נבדק אם בחסות ההפגנות על הגדר בעזה אתמול הוטמנו מטענים על הגדר, בדומה ל"מטען דגל פלסטין" שפצע ארבעה חיילי צה"ל לפני כמה שבועות.

יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, אמר היום בעזה למשפחות ההרוגים בעימותים עם צה"ל: "אתם הקרבתם את יקיריכם למען השיבה בדרך לשחרור ולמען אל-אקצא וירושלים. הצעדה אתמול פתחה את הדלת לשיבה אל כל פלסטין. כל השהידים של אתמול קבעו את גבולות העתיד".

במקביל להפגנות בעזה, כמה עשרות הפגינו בשער שכם במחאה על ההרוגים הפלסטינים בצעדת השיבה. המשטרה פיזרה אותם ועצרה כמה משתתפים.

על פי דיווחים שפורסמו מוקדם יותר בעזה, ישראל מחזיקה בשתי גופות של מחבלים שניסו לבצע פיגוע במהלך העימותים אתמול. על פי צה"ל, שתי הגופות הם המחבלים שניסו לבצע פיגוע ירי על הגדר אמש. לוחמי יחידת אגוז הרגו את המחבלים והביאו את גופותיהם לישראל.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לאירועים בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "חיילי צה"ל הדפו את פעילי הזרוע הצבאית של החמאס בנחישות ובמקצועיות, בדיוק כפי שציפינו מהם. אני מגבה אותם באופן מלא. בזכותם חגגנו את ליל הסדר בביטחון. אינני מבין את מקהלת הצבועים שרוצה ועדת חקירה. הם התבלבלו וחשבו שהחמאס אירגן אתמול את פסטיבל וודסטוק ואנחנו צריכים לחלק להם פרחים."

מוקדם יותר פלסטינים פרסמו תיעוד שמראה לטענתם ירי של כוחות צה"ל לעבר עבד אל-פתאח אלנבי, בן 18, שלקח חלק בהפגנות צמוד לגדר המערכת. בד בבד, הפלסטינים דיווחו על גל תקיפות של צה"ל ברצועת עזה. לפי הדיווחים, חיל האוויר ביצע מספר תקיפות אוויריות ברצועה ונוסף לכך, בוצע ירי אריטילרי לעבר מטרות.

חברת הכנסת תמר זנדברג התייחסה לאירועים בעזה בחשבון הטוויטר שלה וכתבה כי "דרושה חקירה ישראלית עצמאית של האירועים בעזה. זוהי קודם כל חובה ישראלית וזהו גם אינטרס ישראלי למנוע ההדרדרות לסבב אלים נוסף. אסור שמדיניות יד קלה על ההדק תביא לאובדן חיי חפים מפשע ולהסלמה נוספת".

תמונת 15 הרוגים בעזה
 

חלק מההרוגים בעזה. ( ללא קרדיט)

הדיווחים על התקיפות הישראליות הגיעו במקביל לדיון מיוחד שנערך במועצת הביטחון בנוגע לאירועי "צעדת השיבה". הדיון היה אמור להיות מאחורי דלתיים סגורות, אולם לאחר שהתברר כי חברות המועצה לא יוכלו להגיע להסכמה בנוגע להצהרה משותפת, הוחלט לערוך דיון פתוח. פקיד בכיר באו"ם אמר בפתח הדיון כי הארגון חושש שהמצב בעזה עלול להידרדר בימים הקרובים וקרא להימנע מפגיעה באזרחים ובמיוחד בילדים. עוד הוסיף כי השימוש בכוח קטלני הוא מוצא אחרון וכי כל מקרה מוות צריך להיחקר על ידי הרשויות.

בהמשך, מזכ"ל האו"ם גוטרש קרא לחקירה עצמאית ושקופה של מקרי המוות שהתרחשו במהלך האירועים ברצועת עזה. נוסף לכך, גוטרש קרא לכל הצדדים להימנע מפעולות שיכולות לגרום להרוגים נוספים ובעיקר מנקיטת אמצעים שעלולים לגרום לפגיעה באזרחים.

שגריר כווית לאו"ם אמר בדיון כי מדינתו מגנה את התנהלות ישראל. "היום התנהלה מחאה שקטה שבמסגרתה אזרחים הפכו למטרות", אמר. "מי שביצע את הפשעים חייב להיות מובא לדין. ישראל היא הכוח הכובש והיא חייבת לעמוד בהתחייבויות של אמנת ז'נבה. הפלסטינים צריכים לזכות להגנה בין-לאומית". עוד הוסיף כי חלק מהמפגינים היו פליטים שנפגעו מקיצוץ המימון של אונר"א. מנגד, נציג ארה"ב בדיון הדגיש כי ישראל לא הייתה מסוגלת להשתתף בדיון בשל חג הפסח וכי היה צורך למצוא מועד אחר לדיון על מנת לשמור על איזון. בד בבד, הוסיף נציג ארה"ב כי שימוש בהפגנות ככיסוי להסתה לאלימות מסכן חיי חפים מפשע. 

 חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה
 

חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה(דובר צה"ל )

 

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר נאוארט, התייחסה בטוויטר לאירועים. "אנו עצובים מאובדן החיים בעזה. אנו מפצירים בכל המעורבים לפעול למען הפחתת המתיחות", כתבה, "הקהילה הבין-לאומית ממוקדת בנקיטת צעדים שישפרו את חיי הפלסטינים ועובדת על תוכנית שלום. אלימות איננה מקדמת יעדים אלה".

נשיא טורקיה, ארדואן, הגיב אף הוא לאירועים ברצועת עזה: "אני מגנה את ממשלת ישראל על המתקפה הלא אנושית" אמר בבנאום שנשא באיסטנבול. שר החוץ האיראני זריף התייחס בטוויטר לאירועים. "בערב חג הפסח, שבו מציינים כיצד האל שחרר את הנביא משה ועמו מעריצות, הרודנים הציונים רוצחים מפגינים פלסטינים שלווים - שאת אדמתם גנבו - בזמן שהם צועדים כדי להימלט מהאפרטהייד הלא אנושי והאכזרי שנכפה עליהם", כתב.

בטרם החל דיון מועצת הביטחון, פנה ריאד מנסור, הנציג הפלסטיני לאו"ם, לתקשורת והאשים את ישראל בטבח אזרחים. "השנה הוחלט שמחאת 'יום האדמה' תהיה מסיבית אך תתנהל בדרכי שלום. הוחלט שכל החלקים הכבושים ייקחו חלק בפעילויות מחאה שקטות על מנת לזכור את יום האדמה", אמר מנסור.