רוסיה לבריטניה: עליך להחזיר לשטחך יותר מ-50 דיפלומטים

ברקע למתיחות בעקבות פרשת הרעלת המרגל הרוסי ובתו, הודיעו במשרד החוץ הרוסי כי על בריטניה לצמצם את כוח האדם הדיפלומטי שלה, זאת בנוסף ל-23 דיפלומטים שכבר גורשו

  • פורסם ב:
  • 31/03/2018 12:28
  • |
  • כתבים:
  • רויטרס

המתיחות בין רוסיה לבריטניה על רקע הרעלת המרגל הרוסי ובתו גוברת. רוסיה הודיעה היום (שבת) לבריטניה כי עליה להחזיר לשטחה יותר מ-50 דיפלומטים שנמצאים כעת ברוסיה. דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זקרובה אמרה לרויטרס שמשמעות ההודעה שבריטניה תחויב לקצץ מכוח האדם הדיפלומטי שלה.

משרד החוץ הרוסי הודיע אתמול לדיפלומטים מ-23 מדינות על כוונת רוסיה לגרשם. בסך הכול גורשו 119 דיפלומטים - 60 מארה"ב ו-59 מהמדינות האחרות, בהם 23 מבריטניה. עוד נמסר כי רוסיה שומרת לעצמה הזכות לפעול נגד ארבע מדינות נוספות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

כלי טייס בלתי מאויש נפל בדרום לבנון כתוצאה מתקלה טכנית

מועצת הביטחון דנה באירועים בעזה; גוטרש קרא לחקירה עצמאית

חשד לרצח בטייבה: בן 29 נורה למוות

המהלך הזה מגיע יום אחד בלבד אחרי הודעתה של רוסיה כי תסגור את הקונסוליה האמריקנית בסנט פטרבורג. משרד החוץ האמריקני הגיב אתמול להתפתחויות וטען כי "רוסיה אינה הקורבן" וכי הן מעידות על הידרדרות ביחסים בין המדינות.

 סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר
 

המתיחות נמשכת. סרגיי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר, שהורעל ( BBC)

 

אתמול נמסר כי מצבה של יוליה סקריפל, בתו של המרגל סרגיי סקריפל, שהורעלה יחד עם אביה בתחילת החודש בבריטניה, השתפר והיא אינה נמצאת בסכנת חיים. במקביל, נמסר כי מצבו של אביה קריטי אך יציב.

בתוך כך, משרד החוץ הרוסי טען אתמול כי בריטניה מזלזלת בחוק הבין-לאומי בכך שהיא מסרבת לספק מידע על יוליה סקריפל. ביום רביעי הודיעה משטרת בריטניה כי על פי הממצאים הראשונים של החקירה, ייתכן שסרגיי סקריפל ובתו יוליה הורעלו בפתח בביתם. זאת, לאחר שבדלת הכניסה נמצא הריכוז הגבוה ביותר של גז העצבים.

 "בשלב זה של החקירה, אנחנו מאמינים כי המגע הראשוני של השניים עם גז העצבים הגיע מהדלת הקדמית", אמר דין הידון, העומד בראש המשטרה המקומית, "לכן, אנחנו מרכזים את מאמצי החקירה בתוך הבית ובסביבתו". המשטרה הבריטית הודיעה כי נעשות בדיקות בשכונת מגוריהם, לצורך חיפוש שאריות גז העצבים, אך ככל הנראה לא נשקפת סכנה לתושבי האזור.

מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי
 

בריטניה תאלץ להחזיר דיפלומטים. מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי( רויטרס)

 

כזכור, ביום שני הודיעו, כמעט במקביל, ארה"ב, קנדה, גרמניה, צרפת, אוקראינה, אוסטרליה ולמעלה מעשר מדינות נוספות רבות מכל קצוות אירופה, על גירושם של עשרות דיפלומטים רוסים משטחן. זאת, בעקבות ניסיון החיסול של המרגל הרוסי ובתו בבריטניה לפני מספר שבועות והפנייה הבריטית אל מועצת הביטחון של האו"ם לאחר האירוע.

 ארצות הברית תגרש לא פחות מ-60 דיפלומטים רוסים בעקבות הפרשה, 12 מתוכם מכהנים בתפקידים שונים במשרדי האו"ם שבניו יורק. נוסף על כך, הקונסוליה הרוסית בסיאטל תיסגר, כך הכריע הנשיא טראמפ. השגריר הרוסי בארצות הברית הגיב למהלך. "ארה"ב מחרבת את המעט שנשאר מיחסיה איתנו ומבינה רק כוח", מסר השגריר בתגובתו החריפה. גורם בפרלמנט הרוסי הוסיף כי מדינתו תגרש 60 דיפלומטים ואנשי צוות מארה"ב בתגובה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית. לצד זאת, דובר הקרמלין מסר שפוטין טרם הכריע בנוגע לתגובה, אך היא תהיה מותאמת באופן דומה להחלטה של מדינות המערב.