חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה, דובר צה"ל

טורקיה גינתה התנהלות צה"ל ברצועה; זנדברג: זכות הפלס' להפגין

גינויים בעולם הערבי ובחלק ממפלגות האופוזיציה לתגובה הישראלית ל"צעדת השיבה". "ישראל חייבת להפסיק את השימוש בכוח שמוסיף למתיחות באזור", נמסר מאנקרה

העולם מגיב ל"צעדת השיבה": משרד החוץ הטורקי גינה הערב (שישי) את התנהלות צה"ל בצפון הרצועה. ממשרד החוץ הטורקי נמסר: "אנו מגנים בחריפות את השימוש הלא פרופורציונלי בכוח על ידי ישראל נגד הפלסטינים שהשתתפו במחאה השלווה בעזה. אנו מאוד מודאגים מהדיווחים על הנפגעים כתוצאה מפעילות כוחות הביטחון הישראלי. ישראל חייבת להפסיק את השימוש בכוח שמוסיף למתיחות באזור. אנו קוראים לקהילה הבין-לאומית לפעול להפסקת הגישה האגרסיבית של ישראל". בתוך כך, דובר ממשלת ירדן האשים את ישראל באחריות להסלמה במצב וקרא לקהילה הבין-לאומית להפעיל לחץ על מנת לסיים את המשבר ההומניטרי ברצועת עזה.

בקרב חלק ממפלגות האופוזיציה נמתחה ביקורת גם כן על אירועי היום. יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "עוקבים בדאגה אחר האירועים בעזה וקוראים להפסקת אש. זכותם של הפלסטינים להפגין, זכות הצבא להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות כדי למנוע חדירה ופגיעה בגדר. אסור לגלוש לשימוש באש חיה כלפי מפגינים לא חמושים ולהרג של חפים מפשע".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

רוסיה הודיעה רשמית: 119 דיפלומטים יגורשו

מלונדון ועד דרום אפריקה: ברחבי העולם מאחלים חג שמח

רוצה לשחק, בלי פוליטיקה: האם קפטנית קבוצת הבנים תיאלץ לעזוב?

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה
 

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה( רויטרס)

 

חבר הכנסת אחמד טיבי צעד היום בצפון הארץ בצעדה לרגל "יום האדמה" ואמר: "המסר מהתהלוכה של עראבה הוא הערכה לתושבי עזה ולאלה ששילמו את המחיר בנפש מול צלפי הכיבוש שביצעו פשעי מלחמה. התהלוכה בעזה היא סטירה לעסקת המאה".

חברת הכנסת חנין זועבי מסרה בעקבות אירועי היום: "אכן, אין בצה"ל מדיניות רצח מכוון, הצלפים רק 'מתאמנים'. המוני אנשי עזה בתהלוכת השיבה הבלתי אלימה מאיימים על המדינה יותר מכל. צלפי הצבא רצחו עד עכשיו 5 מאותם צועדים לא אלימים. מספיק להתקרב לגדר. 5 נרצחים הנם תוצאה של מדיניות פושעת. כי עזה היא כלא וסוהרים חופש לפתוח באש, מתי שהם רוצים, על כל צועד/ת. אנשי עזה, אותם פלסטינים הסובלים מדיכוי בלתי פוסק, אכזרי ולא אנושי, בשל החיים תחת סגר, מראים לעולם כולו את צדקתם: המדינה היא האלימה. המדינה היא הפושעת, המדינה היא הרוצחת. מאבק עממי לצד מאבק פוליטי הם הדרך אל הניצחון הצודק. דווקא בחג הפסח, חג החירות מהדיכוי המצרי, ראיו היה להפסיק את הסגר. המדינה בחרה בהמשך הדיכוי, הסגר והרצח של חפים מכל פשע. ועל כן אין ברירה: יש להילחם נגד הדיכוי והסגר".

התהלוכה השנתית לציון יום האדמה בעראבה
 

התהלוכה השנתית לציון יום האדמה בעראבה (ללא קרדיט)

 

בתום שעות של מחאה, נערכו הערב חילופי אש בצפון הרצועה. שני מחבלים התקרבו אל הגדר וירו לעבר חיילי צה"ל, שהגיבו בירי משולב של נשק קל וטנקים לעבר המחבלים ועמדות חמאס בקרבת מקום. כמו כן, בוצע ירי באמצעות כלי טיס לעבר הזירה באירוע לא היו נפגעים מקרב כוחות הביטחון. ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הכריז יום אבל בעקבות מות 15 פלסטינים במהלך היום.

על פי משרד הבריאות בעזה, 15 פלסטינים נהרגו מירי כוחות צה"ל במהלך היום, ועוד 1,416 נפצעו, מתוכם עשרות מירי חי, במהלך עימותים עם כוחות הביטחון. אחד ההרוגים נורה בבוקר לאחר שעל פי החשד ניסה להניח מטען על הגדר. לפי עדויות, אחר הצהריים ביצע טנק של צה"ל ירי פגזים לעבר מפגינים.

דובר צה"ל, תא"ל מנליס, מסר כי  30 אלף פלסטינים השתתפו ב"הפגנת הטרור האלימה", וקבע כי שניים מההרוגים הפלסטינים הם פעילים בכוחות המיוחדים של חמאס. מנליס הזהיר שבמקרה של "אירוע טרור משמעותי, התגובה שלנו לא תתוחם לגדר", וכי נלקח בחשבון תרחיש של ירי רקטות לעבר ישראל.