רוסיה הודיעה רשמית: 119 דיפלומטים יגורשו

נציגים מ-23 מדינות התבשרו היום כי יסולקו משטח רוסיה. מוסקבה הוסיפה כי היא שומרת לעצמה הזכות לפעול נגד ארבע מדינות נוספות

המתיחות בין רוסיה והמערב נמשכת: משרד החוץ הרוסי הודיע היום (שישי) לדיפלומטים מ-23 מדינות על כוונת רוסיה לגרשם. בסך הכול גורשו 119 דיפלומטים - 60 מארה"ב ו-59 מהמדינות האחרות. עוד נמסר כי רוסיה שומרת לעצמה הזכות לפעול נגד ארבע מדינות נוספות.

המהלך הזה מגיע יום אחד בלבד אחרי הודעתה של רוסיה כי תסגור את הקונסוליה האמריקנית בסנט פטרבורג. משרד החוץ האמריקני הגיב אתמול להתפתחויות וטען כי "רוסיה אינה הקורבן" וכי הן מעידות על הידרדרות ביחסים בין המדינות.

אתמול נמסר כי מצבה של יוליה סקריפל, בתו של המרגל סרגיי סקריפל, שהורעלה יחד עם אביה בתחילת החודש בבריטניה, השתפר והיא אינה נמצאת בסכנת חיים. במקביל, נמסר כי מצבו של אביה קריטי אך יציב.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הפקקים החלו: צפו במפת עומסי התנועה בכבישים בדרך לארוחת החג

למרות ההשקעה בשיקומו - נחל הקישון יישאר סגור למבקרים בפסח

משפחות נרצחי הפיגוע בקפה מומנט מוחות נגד סגירתו

  תרזה מיי, דונלד טראמפ וולדימיר פוטין
 

תרזה מיי, דונלד טראמפ וולדימיר פוטין( רויטרס)

 

בתוך כך, משרד החוץ הרוסי טען אתמול כי בריטניה מזלזלת בחוק הבין-לאומי בכך שהיא מסרבת לספק מידע על יוליה סקריפל. ביום רביעי הודיעה משטרת בריטניה כי על פי הממצאים הראשונים של החקירה, ייתכן שסרגיי סקריפל ובתו יוליה הורעלו בפתח בביתם. זאת, לאחר שבדלת הכניסה נמצא הריכוז הגבוה ביותר של גז העצבים.

"בשלב זה של החקירה, אנחנו מאמינים כי המגע הראשוני של השניים עם גז העצבים הגיע מהדלת הקדמית", אמר דין הידון, העומד בראש המשטרה המקומית, "לכן, אנחנו מרכזים את מאמצי החקירה בתוך הבית ובסביבתו". המשטרה הבריטית הודיעה כי נעשות בדיקות בשכונת מגוריהם, לצורך חיפוש שאריות גז העצבים, אך ככל הנראה לא נשקפת סכנה לתושבי האזור.

בד בבד, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, וראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, שוחחו ביום רביעי בטלפון. השניים דנו בגירוש הדיפלומטים הרוסים הצפוי. כמו כן, הסכימו השניים על חשיבות פירוק רשתות הריגול של מוסקבה בבריטניה ובארה"ב.

 סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר
 

סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר( BBC)

 

כזכור, ביום שני הודיעו, כמעט במקביל, ארה"ב, קנדה, גרמניה, צרפת, אוקראינה, אוסטרליה ולמעלה מעשר מדינות נוספות רבות מכל קצוות אירופה, על גירושם של עשרות דיפלומטים רוסים משטחן. זאת, בעקבות ניסיון החיסול של המרגל הרוסי ובתו בבריטניה לפני מספר שבועות והפנייה הבריטית אל מועצת הביטחון של האו"ם לאחר האירוע.

ארצות הברית תגרש לא פחות מ-60 דיפלומטים רוסים בעקבות הפרשה, 12 מתוכם מכהנים בתפקידים שונים במשרדי האו"ם שבניו יורק. נוסף על כך, הקונסוליה הרוסית בסיאטל תיסגר, כך הכריע הנשיא טראמפ. השגריר הרוסי בארצות הברית הגיב למהלך. "ארה"ב מחרבת את המעט שנשאר מיחסיה איתנו ומבינה רק כוח", מסר השגריר בתגובתו החריפה. גורם בפרלמנט הרוסי הוסיף כי מדינתו תגרש 60 דיפלומטים ואנשי צוות מארה"ב בתגובה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית. לצד זאת, דובר הקרמלין מסר שפוטין טרם הכריע בנוגע לתגובה, אך היא תהיה מותאמת באופן דומה להחלטה של מדינות המערב.