כוחות צה"ל מול משתתפי צעדת השיבה בגבול עזה, רויטרס

צה"ל: סוכלו הנחות מטענים בחסות הצעדה; דיווח - 7 פלס' נהרגו

צלפי צה"ל מנעו גם ירי לעבר הכוחות, במהלך התגודדות כ-20 אלף פלסטינים בקרבת הגדר. משרד הבריאות העזתי דיווח על 550 פצועים מירי חי ושאיפת גז מדמיע שנורה על ידי הצבא

"צעדת השיבה" ברצועת עזה: צה"ל סיכל היום (שישי), באמצעות ירי צלפים, ניסיונות להניח מטעני חבלה על הגדר ולירות לעבר הכוחות. זאת, במהלך העימותים שמתרחשים בכמה מוקדים שונים סמוך לגדר הגבול.

"אנחנו מזהים ניסיונות לבצע פיגועים בחסות ההפגנות", אמר אלוף פיקוד דרום, אייל זמיר, "ממליצים לאזרחים שלא להתקרב ומזהירים את ארגון חמאס, שהוא אחראי לכל מה שקורה ברצועה, מההשלכות". באתר המקורב לחמאס, נכתב: "ציונים, אם הממשלה שלכם תעשה שטות נגד עזה, אתם תחוו כאבים שלא נכתבו בתורה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מלונדון ועד דרום אפריקה: ברחבי העולם מאחלים חג שמח

מי שבא ברוך הבא: צ'יטה הצטרפה לרכב תיירים בספארי

פקקי הסדר: אלה הכבישים בהם צפויים עומסים בערב החג

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה
 

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה (רויטרס)

 

על פי משרד הבריאות בעזה, שבעה פלסטינים נהרגו מירי כוחות צה"ל במהלך היום, ועוד 550 נפצעו, מתוכם עשרות מירי חי, במהלך עימותים עם כוחות הביטחון. אחד ההרוגים נורה בבוקר לאחר שעל פי החשד ניסה להניח מטען על הגדר. 

עד כה דווח על התקהלויות בשישה מוקדים בסמוך לגבול, שחלקן כוללות זריקת בקבוקי תבערה, הבערת צמיגים ויידוי אבנים. צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. כ-20 אלף פלסטינים משתתפים ב"צעדת השיבה" בסמוך לגדר הגבול ברצועת עזה. 

הפלסטינים מציינים במקום את "יום האדמה", אך מדובר רק ב"יריית פתיחה". הצעדה הזו היא אחת מני רבות בתקופה הקרובה, כשהאירועים צפויים להימשך בכל יום שישי עד יום הנכבה באמצע מאי. אין לדעת מתי חמאס יחליט לדחוף צעירים לעבר הגדר או לבצע פיגועים כדי להלהיט את הרוחות.

מפיקוד העורף נמסר כי אין הנחיות מיוחדות לתושבי עוטף עזה בעקבות האירועים על הגדר. מספר כבישים בצד הישראלי, שנמצאים בקרבת הגבול, נחסמו בצו אלוף. עם זאת בצד הישראלי נשמרת השגרה.

בווידאו: דיווח חי מגבול הרצועה של כתבנו אלמוג בוקר

מוקדם יותר דייוח צה"ל על ילדה בת 7 שנשלחה על ידי חמאס לעבר גדר הגבול. כוח צבאי זיהה שמדובר בילדה, קלט אותה ווידא שהיא חוזרת להוריה בצורה בטוחה. "ארגון הטרור חמאס משתמש באופן ציני בנשים וילדים", נמסר מדובר צה"ל, "שולח אותם אל הגדר ומסכן את חייהם".

"ארגון הטרור חמאס מתעלם מזכויותיהם של נשים וילדים ושולח אותם לעבר הגדר כדי להשיג את מטרות הטרור של הארגון תוך כדי בריחה מאחריות על שלומם וחייהם", צייץ בחשבון הטוויטר שלו בערבית דובר צה"ל, אביחי אדרעי, "נשים וילדים, אל תאפשרו לחמאס לנצל אתכם כדי לממש את האינטרסים של הארגון, זה רק יפגע בכם". לצד הכיתוב פרסם דובר צה"ל תמונה שבה נראה איש חמאס דוחף מאחור לעבר גדר הגבול אישה שמחזיקה בילד.

שר הביטחון אביגדור ליברמן פנה הבוקר לתושבי עזה בציוץ בטוויטר בשפה הערבית, בו כתב: "הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם. כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה. אני מציע לכם להמשיך בחייכם ולא להשתתף בפרובוקציה".

الى سكان قطاع غزة :
قيادة حماس تغامر في حياتكم. كل من يقترب من الجدار يعرض حياته للخطر. انصحكم مواصلة حياتكم العادية والطبيعية وعدم المشاركة في الاستفزاز.

— אביגדור ליברמן (@AvigdorLiberman) 30 mars 2018