ירי גז מדמיע לעבר משתתפי צעדת השיבה בעזה , רויטרס

אלפים בצעדה בעזה; דיווח על 7 הרוגים ומאות פצועים בעימותים

המונים ב"צעדת השיבה", בשישה מוקדים נזרקו בקבוקי תבערה ואבנים. הנייה נאם בהפגנה: "לא נוותר על ס"מ מאדמתנו המבורכת". צה"ל: "החזרנו בת 7 שחמאס שלח לגדר" • שידור חי

כ-20 אלף פלסטינים משתתפים היום (שישי) ב"צעדת השיבה" בסמוך לגדר הגבול ברצועת עזה. על פי הדיווחים ברצועה, שבעה אנשים נהרגו ו-550 נפצעו, מתוכם עשרות מירי חי, במהלך עימותים עם כוחות הביטחון. אחד ההרוגים נורה בבוקר לאחר שעל פי החשד ניסה להניח מטען על הגדר.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פקקי הסדר: אלה הכבישים בהם צפויים עומסים בערב החג

ליל סדר חורפי: שלג בחרמון; גשם מקומי מהצפון ועד צפון הנגב

משפחות נרצחי הפיגוע בקפה מומנט מוחות נגד סגירתו

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה
 

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה (רויטרס)

 

"אין פתרון אחר אלא שיבה לאדמותינו", אמר אסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, בנאום במקום, "לא נוותר על סנטימטר מאדמתנו המבורכת ולא נכיר בישות הציונית אפילו אם תהיה על חלק אחד מהאדמה שלנו. העם הפלסטיני מוסר היום מסר ברור לטראמפ: 'לא נוותר על ירושלים'". פאוזי ברהום, דובר חמאס, אמר כי "ההתאספות הגדולה לכיוון קו הגבול משקפת את רצונו של העם הפלסטיני לקבל את זכות השיבה ולשבור את המצור".

על פי דיווחים פלסטיניים, מפגינים נכנסו לאזור התעשייה "ארז", בצדה הפלסטיני של גדר המערכת, ושברו מצלמות אבטחה. צה"ל הכחיש את הדיווח. מפגינים שרפו שלטים ועליהם דיוקנם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. על השלטים נכתב "ירושלים בירת פלסטין". הצעדה עצמה אמורה להתחיל אחרי תפילת יום שישי, שתתרחש בשעה 12:45.

ילדה בת 7 נשלחה על ידי חמאס לעבר גדר הגבול. כוח צבאי זיהה שמדובר בילדה, קלט אותה ווידא שהיא חוזרת להוריה בצורה בטוחה. "ארגון הטרור חמאס משתמש באופן ציני בנשים וילדים", נמסר מדובר צה"ל, "שולח אותם אל הגדר ומסכן את חייהם".

בצה"ל העריכו כי מעל עשרת אלפים איש נאספו, בשישה מוקדים שונים. הכוחות בשטח ביצעו ירי באש חיה על מנת להרחיק  את המתפרעים. עם זאת, אין הנחיות מיוחדות לתושבי האזור, שעסוקים בהכנות לליל הסדר. כל המפקדים הבכירים, החל ממפקד האוגדה, תת אלוף יהודה פוקס, וכולל המח"טים הרלוונטיים, נמצאים בשטח. גם הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד ביקרו במקום.

בווידאו: דיווח חי מגבול הרצועה של כתבנו אלמוג בוקר

"ארגון הטרור חמאס מתעלם מזכויותיהם של נשים וילדים ושולח אותם לעבר הגדר כדי להשיג את מטרות הטרור של הארגון תוך כדי בריחה מאחריות על שלומם וחייהם",  צייץ בחשבון הטוויטר שלו בערבית דובר צה"ל, אביחי אדרעי,"נשים וילדים, אל תאפשרו לחמאס לנצל אתכם כדי לממש את האינטרסים של הארגון, זה רק יפגע בכם". לצד הכיתוב פרסם דובר צה"ל תמונה שבה נראה איש חמאס דוחף מאחור לעבר גדר הגבול אישה שמחזיקה בילד.

משרד הבריאות הפלסטיני ברצועת עזה דיווח הבוקר כי פלסטיני אחד נהרג ונוסף נפצע, מירי צה"ל במזרח הרצועה. דובר צה"ל אישר כי "כוח צה"ל ביצע ירי לעבר שני חשודים בצפון הרצועה אשר התעסקו עם תשתית ביטחונית של גדר המערכת. בנוסף, שני חשודים התקרבו הלילה לגדר המערכת בדרום הרצועה וביצעו פעילות חשודה בקרקע בסמוך לה. בתגובה, כוח צה"ל ביצע לעברם ירי באמצעות טנק".

שריפת תמונות נתניהו בצעדת השיבה
 

שריפת תמונות נתניהו וטראמפ בצעדת השיבה (רויטרס)

 

בהמשך דווח על פצועים נוספים מאש צה"ל בכמה מוקדים, כולל מירי טנקים, אולם טרם התברר מספרם המדויק או מצבם. משרד הבריאות הפלסטיני אישר כי יש לפחות שלושה פצועים נוספים, אולם בדיווחים בכלי התקשורת מצוינים מספרים גבוהים יותר. 

בצל המתיחות, צה"ל העביר מסר ברור לחמאס כי כל פעולה חשודה באזור הגדר תיענה בירי חי. אמש הזהיר דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, בטוויטר כי "בשבועיים האחרונים יחידת הכלבנים עוקץ נערכת להתמודד עם ההפגנות בעזה. ניסיונות לפרוץ את הגדר יטופלו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן פנה הבוקר לתושבי עזה בציוץ בטוויטר בשפה הערבית, בו כתב: "הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם. כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה. אני מציע לכם להמשיך בחייכם ולא להשתתף בפרובוקציה".

כוחות צה"ל נפרסו כבר מוקדם יותר השבוע לאורך הגבול. ע"פ הערכות בצה"ל, הפגנות "צעדת השיבה" יחלו היום עם יציאת המתפללים מהמסגדים. בשלב זה לא ידוע אם יהיו מאות מפגינים, אלפים או יותר מכך. מתאם הפעולות בשטחים, יואב פולי מרדכי, הזהיר נהגי אוטובוסים בעזה שלא להסיע מפגינים לעבר הגדר.

ירי גז מדמיע לעבר משתתפי צעדת השיבה בעזה
 

הכנות אחרונות לצעדת השיבה (סאפא)

 


כמו כן, דובר צה"ל, רונן מנליס, הזהיר את העזתים שמדובר באזור לחימה ושעליהם לא להגיע לגדר המערכת. יותר ממאה צלפי מג"ב, כוחות גולני, נח"ל, גבעתי, וטנקים של חטיבת 7 יתפרסו לכל אורך גבול הרצועה. ההנחיה לכוחות היא לא לאפשר לאף אחד לחדור לתוך שטח ישראל.

ההתרחשויות היום הן למעשה רק יריית פתיחה לצעדות המוניות שיימשכו מדי שבוע עד ל-15 במאי, יום הנכבה.

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה
 

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה (רויטרס)

 
  מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר
 

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר (ללא קרדיט)

 
אלפים בצעדת השיבה
 

אלפים בצעדת השיבה (ללא קרדיט)