פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה, רויטרס

צה"ל: פתחנו באש לעבר חשודים בעזה; דיווח: פלסטיני נהרג

מתיחות לקראת "צעדת השיבה": לפי החשד, ההרוג ניסה להניח מטענים ליד הגדר. ליברמן פנה לתושבי עזה: "הנהגת חמאס משחקת בחייכם, מי שיתקרב לגדר - מסתכן" • שידור חי

משרד הבריאות הפלסטיני ברצועת עזה דיווח הבוקר (שישי) כי פלסטיני אחד נהרג ונוסף נפצע מירי צה"ל במזרח הרצועה. זאת, על רקע המתיחות בדרום לקראת "צעדת השיבה" שצפויה להיפתח היום, בו מציינים הפלסטינים והערבים אזרחי ישראל את "יום האדמה".

דובר צה"ל אישר כי "כוח צה"ל ביצע ירי לעבר שני חשודים בצפון הרצועה אשר התעסקו עם תשתית ביטחונית של גדר המערכת. בנוסף, שני חשודים התקרבו הלילה לגדר המערכת בדרום הרצועה וביצעו פעילות חשודה בקרקע בסמוך לה. בתגובה, כוח צה"ל ביצע לעברם ירי באמצעות טנק". עם זאת, בצה"ל לא אישרו את הדיווחים הפלסטיניים על הרוג ופצוע. על פי החשד, ההרוג ניסה להניח מטעני חבלה בסמוך לגדר המערכת. 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

למרות ההשקעה בשיקומו - נחל הקישון יישאר סגור למבקרים בפסח

אחד מכל חמישה פולנים: לא מעוניין ביהודים כאזרחים או כשכנים

צעדה נגד האנטישמיות: אלפים מחו בפריז על רצח הקשישה היהודיה

עוד דווח בכלי תקשורת פלסטיניים כי כוחות צה"ל פתחו בירי לעבר מפגינים שהתקרבו לגדר המערכת, וכי כמה צעירים נפצעו.

שר הביטחון אביגדור ליברמן פנה לתושבי עזה בציוץ בטוויטר בשפה הערבית, בו כתב: "הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם. כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה. אני מציע לכם להמשיך בחייכם ולא להשתתף בפרובוקציה".

בצל המתיחות, צה"ל העביר מסר ברור לחמאס כי כל פעולה חשודה באזור הגדר תיענה בירי חי. אמש הזהיר דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, בטוויטר כי "בשבועיים האחרונים יחידת הכלבנים עוקץ נערכת להתמודד עם ההפגנות בעזה. ניסיונות לפרוץ את הגדר יטופלו".

 הכנות אחרונות לצעדת השיבה
 

הכנות אחרונות לצעדת השיבה (סאפא)

 

כוחות צה"ל, כולל צלפים רבים, נפרסו כבר מוקדם יותר השבוע לאורך הגבול. ע"פ הערכות בצה"ל, הפגנות "צעדת השיבה" יחלו היום עם יציאת המתפללים מהמסגדים. בשלב זה לא ידוע אם יהיו מאות מפגינים, אלפים או יותר מכך. מתאם הפעולות בשטחים, יואב פולי מרדכי, הזהיר נהגי אוטובוסים בעזה שלא להסיע מפגינים לעבר הגדר.

כמו כן, דובר צה"ל, רונן מנליס, הזהיר את העזתים שמדובר באזור לחימה ושעליהם לא להגיע לגדר המערכת. יותר ממאה צלפי מג"ב, כוחות גולני, נח"ל, גבעתי, וטנקים של חטיבת 7 יתפרסו לכל אורך גבול הרצועה. ההנחיה לכוחות היא לא לאפשר לאף אחד לחדור לתוך שטח ישראל.

בצעדה ישתתפו ערב רב של מפגינים, פעילי חמאס מחד, ומנגד אזרחים שרוצים להשתתף בהפנינג בו יהיה אוכל, אינטרנט בחינם, ריקודים וכו'. לאזור בו יש אוהלים יגיעו בין 30-40 אלף איש כך מעריכים הפלסטינים, אך הפלסטינים צופים שלגדר עצמה יגיעו רק עשרות בודדות.

ההתרחשויות היום הן למעשה רק יריית פתיחה לצעדות המוניות שיימשכו מדי שבוע עד ל-15 במאי, יום הנכבה.