פלסטיני מתפלל לצד אוהל מחאה בגבול עזה, רויטרס

האתגר של צה"ל ב"צעדת השיבה": לא לחזור על אירועי ה"מרמרה"

הצבא הכפיל את הכוחות בגבול ונערך להפגנות שיחלו בערב החג. צה"ל יצטרך לשמור על האיזון בו מחד ימנע חדירה של מפגינים, ומאידך לא יגרום לנזק אסטרטגי בפעילותו • פרשנות

לקראת "צעדת השיבה" שתיערך מחר (שישי) על גבול רצועת עזה, צה"ל נערך בכוחות מוגברים על הגדר. האתגר הגדול של ישראל יהיה מחד למנוע הפרת הריבונות הישראלית ומאידך לא לגרום לפגיעה קשה במפגינים שעלולה לגרום לישראל נזק אסטרטגי.

במשך השבועות הקרובים הכוחות יישארו בשטח, מה שיהווה אתגר לצה"ל לשמור על מתח מבצעי מצד אלפי החיילים שיתגברו את גבול הרצועה.

  פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה(רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

המשטרה ממליצה: הטיפים שימנעו משודדים לפרוץ לביתכם בליל הסדר

בתום סריקות בבאר שבע: נתפס אדם שנחשד בכוונתו לבצע פיגוע

השוחד בנמל אשדוד: ראש הוועד לשעבר אלון חסן זוכה מכל האישומים

מבחינת צה"ל לא מדובר בעוד הפגנה על הגדר, אלא באירוע אסטרטגי. האתגר של צה"ל הוא לראות כיצד תחת כסות ההפגנה חמאס לא יפתיע את ישראל באירוע טקטי של מנהרה או תקיפה כלשהי של העורף.

חשש נוסף הוא שלחמאס לא תהיה שליטה מלאה על האירוע שכן ייתכן ויתכנסו סמוך לגבול עשרות אלפי מפגינים שיבלו שם שבועות ארוכים. בצה"ל הזהירו את חמאס שאם תיפגע הריבונות הישראלית – יפעל בתוך הרצועה.

ישראל צריכה להיזהר מאירוע הדומה לתקרית ספינת המרמרה. במקרה ההוא עמד צה"ל במשימתו, למנוע מהמשט להיכנס לרצועת עזה, אך התוצאה בטווח הארוך הייתה רעה, הזיקה למעמד ישראל ושירתה את הצד השני. הסכנה היא שגם במקרה "צעדת השיבה" ישראל תשיג את המטרה המבצעית של למנוע חדירת מפגינים לתוך ישראל אך במחיר של נזק אסטרטגי.

כאמור, כוחות צה"ל נפרסו כבר היום לאורך הגבול כששיא הכוננות יהיה מחר. ע"פ הערכות בצה"ל, הפגנות "צעדת השיבה" יחלו מחר עם יציאת המתפללים מהמסגדים. בשלב זה לא ידוע אם יהיו מאות מפגינים, אלפים או יותר מכך. מתאם הפעולות בשטחים, יואב פולי מרדכי, הזהיר נהגי אוטובוסים בעזה שלא להסיע מפגינים לעבר הגדר. כמו כן, דובר צה"ל, רונן מנליס, הזהיר את העזתים שמדובר באזור לחימה ושעליהם לא להגיע לגדר המערכת.

 מאהל מחאה פלסטיני סמוך לגבול עם ישראל, חאן יונס
 

מאהל מחאה פלסטיני סמוך לגבול עם ישראל, חאן יונס( רויטרס)

 

יותר ממאה צלפי מג"ב, כוחות גולני, נח"ל, גבעתי, וטנקים של חטיבת 7 יתפרסו לכל אורך גבול הרצועה. ההנחייה לכוחות היא לא לאפשר לאף אחד לחדור לתוך שטח ישראל.

בצעדה ישתתפו ערב רב של מפגינים, פעילי חמאס מחד, ומנגד אזרחים שרוצים להשתתף בהפנינג בו יהיה אוכל, אינטרנט בחינם, ריקודים וכו'. לאזור בו יש אוהלים יגיעו בין 30-40 אלף איש כך מעריכים הפלסטינים, אך הפלסטינים צופים שלגדר עצמה יגיעו רק עשרות בודדות.

ההתרחשויות מחר הן למעשה רק יריית פתיחה לצעדות המוניות שיימשכו מדי שבוע עד ל-15 במאי, יום הנכבה.

החשש הוא כי הארגון ינסה לפוצץ את גדר המערכת כדי להקל על כניסת תושבי הרצועה לשטח ישראל, שם יהיה עליהם להתעמת עם חיילי צה"ל. מבנים ארעיים, שירותים, מקלחות, סוללות עפר להגנה ואף אזורי מנוחה כבר הוקמו בצד העזתי של גדר הגבול במטרה לקלוט את המוני תושבי הרצועה שאמורים להגיע למקום ומשם להתחיל בצעדה.

בחמאס גם איימו על ישראל פן תנסה למנוע הגעת פלסטינים לגבול. "הכיבוש לא יוכל לפגוע בצעדה במהלך בלתי אלים", אמר מחמוד א-זאהר, בכיר חמאס בגדה. "אם יפגע בה, אני סבור שבידנו התגובה המתאימה לכך". על מנת להצית גל אלימות רחב יותר חמאס פועל גם באינטרנט וברשתות החברתיות בתקווה להוביל להגעתם של יותר מפגינים, ולעודד יציאה לתהלוכות גם בגדה.