תיעוד: כך הבריח עובד הקונסוליה הצרפתית נשק מהרצועה לשטחים

סרטון ממצלמות האבטחה במעבר ארז הראה את רכבו של רומן פרנק בן ה-24, שניצל את מעמדו הדיפלומטי, עובר את המחסום בחופשיות, ללא צורך לעבור בידוק ביטחוני

תיעוד ממצלמות האבטחה במעבר ארז שנחשף (הערב) הראה כיצד רכבו של רומן פרנק, האזרח הצרפתי בן ה-24 שניצל את עבודתו בקונסוליה של מדינתו בירושלים כדי להבריח נשק מרצועת עזה לגדה המערבית, עובר את המחסום ללא צורך לעבור בידוק ביטחוני.

בשבוע שעבר הוגשו כתבי אישום נגד פרנק, האזרח הצרפתי בן ה-24 שעבד כנהג בקונסוליה של מדינתו בירושלים, וחמישה תושבי הגדה המערבית ומזרח ירושלים. לפי כתבי האישום, במספר הזדמנויות, ובתמורה לתשלום, פרנק הבריח כלי נשק רבים מעזה לגדה המערבית דרך ישראל, תוך ניצול המעמד הקונסולרי שניתן לו, שאפשר לו להימנע מבידוק ביטחוני במעבר ארז.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

בתום סריקות בבאר שבע: נתפס אדם שנחשד בכוונתו לבצע פיגוע

פירוק הגרעין ושיפור היחסים: נקבע מועד למפגש מנהיגי הקוריאות

נגד כל הסיכויים, דנה אינטרנשיונל כבשה את אירופה בסערה

 תיעוד מעבר רכבו של נהג הקונסוליה הצרפתית
 

תיעוד מעבר רכבו של נהג הקונסוליה הצרפתית (חדשות עשר)

 

במוקד העסקה עמד מניע פלילי ולאו דווקא אידאולוגי. חבריו של פרנק אמרו בשיחה עם חדשות עשר: "הוא אוהב את ישראל, אבל אוהב יותר כסף". לדבריהם, לפרנק לא היה קשר לאסלאם. עו"ד רוסלן מחג'נה, פרקליטו של אחד החשודים, אמר: "זו פרשה שנוטה יותר לכיוון הפלילי ולהפקת רווחים כספיים. אין לה היבט ביטחוני".

כתבי האישום מייחסים לנאשמים עבירות נשק שונות, שכוללות ייבוא, סחר, נשיאה הובלה והחזקת נשק, ולרומן פרנק יוחסו בנוסף עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. במסגרת תפקידו בקונסוליה, נהג פרנק ברכב בעל לוחית רישוי קונסולרית והסיע בו את נציגי הקונסוליה מישראל לעזה ובחזרה דרך מעבר ארז. בנוסף, היה ברשותו של פרנק רכב נוסף בעל לוחית רישוי קונסולרית, אשר בו השתמש לצרכיו האישיים, ונהג לנסוע בו מירושלים לרמאללה, דרך מחסום אל-ג'יב או מחסום קלנדיה.

לפי נהלי בדיקות במעברי גבול, רכב בעל לוחית רישוי דיפלומטית או קונסולרית, נהנה מהקלות משמעותיות בבדיקה הפיזית בתוך הרכב. פרנק ידע כי הרכבים בהם נהג ייהנו מאותן הקלות במעבר ארז ובמחסום. מכתבי האישום עולה כי בין פרנק לבין זוהיר, עובד מרכז התרבות הצרפתי בעזה, הייתה היכרות על רקע עבודתו של פרנק ונסיעותיו לעזה, ובתקופה זו, במספר הזדמנויות, העביר פרנק לבקשת זוהיר דברי ערך שונים מעזה לישראל, תוך ניצול המעבר החופשי דרך מעבר ארז ברכב הקונסולרי בו נהג, וזאת בתמורה לתשלום כספי.

 עובד הקונסוליה הצרפתית החשוד בהברחת נשק מעזה לגדה
 

עובד הקונסוליה הצרפתית החשוד בהברחת נשק מעזה לגדה (פייסבוק)

 

סמוך לנובמבר 2017 הציע זוהיר לפרנק להצטרף לקשר שקשר עם תושב עזה בשם מחמד ג'מאל אל-חאלדי, לסחור בנשק ולהעביר כלי נשק מרצועת עזה, דרך מעבר ארז לישראל, ומשם להעבירם לאחרים בגדה המערבית, הכול תמורת תשלום כספי, ופרנק הסכים לכך. בהמשך הצטרפו לקשר הנ"ל הנאשמים הנוספים: מופק אל-עג'לוני תושב הגדה המערבית, אחמד מג'די עראביד, תושב עזה המתגורר בגדה המערבית, מחמד כתות, תושב עזה שמתגורר בגדה המערבית, אנור ענאתי ונזאם מוהלווס, תושבי מזרח ירושלים ואחרים שזהות חלקם אינה ידועה.

לאחר הצטרפותו לקשר הציע פרנק למחמד סיאד, עובד הקונסוליה ותושב ישראל, להצטרף לקשר, ולסייע לו בכך שיתלווה אליו בחלק מנסיעותיו לגדה המערבית עם הנשק, וסיאד הסכים לכך. כתבי האישום מפרטים חמישה מקרים בהם העבירו הנאשמים נשק מרצועת עזה לגדה המערבית תמורת סכומי כסף שונים.

ברוב המקרים, פרנק נפגש עם זוהיר בעזה וקיבל ממנו כמות מסוימת של כלי נשק, כשהם עטופים בניילון וקיבל סכום כסף מסוים תמורת חלקו בקשר. פרנק, לפי כתב האישום, הכניס את החבילה לתיקו, הניח בתא המטען של הרכב הקונסולרי והגיע למעבר ארז עם הרכב. פרנק עבר את הבידוק הביטחוני לאחר שהצהיר בכזב כי כל התיקים אותם הוא מעביר ברכב הקונסולרי הם תיקים השייכים לו ולנוסע איתו, וכי אין לו נשק. כתוצאה מכך יצא פרנק מעזה ועבר את מעבר ארז ללא בדיקה פיזית בתוך הרכב הקונסולרי, וכך הביא את החבילה לישראל. לאחר שהביא את החבילה ובה כלי הנשק לישראל, נפגש פרנק עם אחד הנאשמים, העביר לידיו את החבילה, אשר הועברה בהמשך לנאשמים הנוספים.