תרזה מיי, דונלד טראמפ וולדימיר פוטין, רויטרס

תגובתו של פוטין הגיעה: רוסיה תגרש עשרות דיפלומטים

שר החוץ לברוב הודיע כי הקונסוליה האמריקנית בסנט פטרבורג תיסגר. בית החולים שבו מאושפזת יוליה סקריפל, שהורעלה יחד עם אביה, מסר כי היא איננה נמצאת בסכנת חיים

סערת המרגל הרוסי שהורעל: מצבה של יוליה סקריפל, בתו של המרגל סרגיי סקריפל, שהורעלה יחד עם אביה בתחילת החודש בבריטניה, השתפר והיא אינה נמצאת בסכנת חיים. כך מסר היום (חמישי) בית החולים הבריטי שבו היא מאושפזת. במקביל, נמסר כי מצבו של אביה קריטי אך יציב.

בתוך כך, משרד החוץ הרוסי טען היום כי בריטניה מזלזלת בחוק הבין-לאומי בכך שהיא מסרבת לספק מידע על יוליה סקריפל. מאוחר יותר, הודיע שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי הקונסוליה האמריקנית בסנט פטרבורג תיסגר. ממוסקבה הוסיפו עוד כי יגרשו כמות דיפלומטים זהה לכמות הדיפלומטים הרוסים שיגורשו מהמדינות השונות. כך למשל, במקרה של ארה"ב, יגורשו 60 דיפלומטים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בתום סריקות בבאר שבע: נתפס אדם שנחשד בכוונתו לבצע פיגוע

שש שנים לאחר שנורתה בראשה: כלת פרס נובל שבה לפקיסטן

התחזית: גשם ברוב אזורי הארץ; בליל הסדר יהיה קר

 סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר
 

סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר (BBC)

 

אמש הודיעה משטרת בריטניה כי על פי הממצאים הראשונים של החקירה, ייתכן שסרגיי סקריפל ובתו יוליה הורעלו בפתח בביתם. זאת, לאחר שבדלת הכניסה נמצא הריכוז הגבוה ביותר של גז העצבים.

"בשלב זה של החקירה, אנחנו מאמינים כי המגע הראשוני של השניים עם גז העצבים הגיע מהדלת הקדמית", אמר דין הידון, העומד בראש המשטרה המקומית, "לכן, אנחנו מרכזים את מאמצי החקירה בתוך הבית ובסביבתו". המשטרה הבריטית הודיעה כי נעשות בדיקות בשכונת מגוריהם, לצורך חיפוש שאריות גז העצבים, אך ככל הנראה לא נשקפת סכנה לתושבי האזור.

בד בבד, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, וראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, שוחחו אתמול בטלפון. השניים דנו בגירוש הדיפלומטים הרוסים הצפוי. כמו כן, הסכימו השניים על חשיבות פירוק רשתות הריגול של מוסקבה בבריטניה ובארה"ב.

 תרזה מיי, דונלד טראמפ וולדימיר פוטין
 

תרזה מיי, דונלד טראמפ וולדימיר פוטין(רויטרס )

 

כזכור, ביום שני הודיעו, כמעט במקביל, ארה"ב, קנדה, גרמניה, צרפת, אוקראינה, אוסטרליה ולמעלה מעשר מדינות נוספות רבות מכל קצוות אירופה, על גירושם של עשרות דיפלומטים רוסים משטחן. זאת, בעקבות ניסיון החיסול של המרגל הרוסי ובתו בבריטניה לפני מספר שבועות והפנייה הבריטית אל מועצת הביטחון של האו"ם לאחר האירוע.

ארצות הברית תגרש לא פחות מ-60 דיפלומטים רוסים בעקבות הפרשה, 12 מתוכם מכהנים בתפקידים שונים במשרדי האו"ם שבניו יורק. נוסף על כך, הקונסוליה הרוסית בסיאטל תיסגר, כך הכריע הנשיא טראמפ. השגריר הרוסי בארצות הברית הגיב למהלך. "ארה"ב מחרבת את המעט שנשאר מיחסיה איתנו ומבינה רק כוח", מסר השגריר בתגובתו החריפה. גורם בפרלמנט הרוסי הוסיף כי מדינתו תגרש 60 דיפלומטים ואנשי צוות מארה"ב בתגובה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית. לצד זאת, דובר הקרמלין מסר שפוטין טרם הכריע בנוגע לתגובה, אך היא תהיה מותאמת באופן דומה להחלטה של מדינות המערב.