פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה, רויטרס

דובר צה"ל: "הכפלנו את הכוחות בעוטף עזה לקראת 'צעדת השיבה'"

בריאיון לחדשות עשר הסביר תא"ל רונן מנליס על הכוננות המוגברת של צה"ל לקראת ההפגנות שיתרחשו על גדר המערכת ברצועת עזה בערב ליל הסדר ואמר שהרמטכ"ל יפקד על האירוע

ההכנות ל"צעדת השיבה" בשיאן: בריאיון לחדשות עשר, הסביר דובר צה"ל, רונן מנליס, כי לקראת "צעדת השיבה" הצפויה להתקיים מחר בערב ליל הסדר, צה"ל הכפיל את כוחותיו בעוטף עזה. עוד אמר כי הרמטכ"ל גדי איזנקוט יפקד על האירוע. "אנחנו באים עם הרבה ביטחון, דרוכים ורגועים כדי לבצע את המשימה ולהבטיח ביטחון לעוטף בערב החג ובמהלך החג כולו", אמר דובר צה"ל.

מנליס התייחס לחדירה האחרונה של פלסטינים מעזה לתוך ישראל: "התופעה שבה פלסטינים מנסים לחצות את גדר המערכת ולהיכנס לישראל ידועה. אנחנו מכירים אותה שנים. כל שבוע יש מספר מקרים כאלה. הם מעדיפים להיות בכלא הישראלי ולא תחת שלטון חמאס. רובם נעצרים בשלב החצייה ומובאים לחקירה. יש אירוע אחד שבו מספר פלסטינים הגיעו לצאלים. הוא לא היה צריך לקרות".

 דובר צה"ל, רונן מנליס
 

דובר צה"ל, רונן מנליס( חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בתום סריקות בבאר שבע: נתפס אדם שנחשד בכוונתו לבצע פיגוע

פירוק הגרעין ושיפור היחסים: נקבע מועד למפגש מנהיגי הקוריאות

השוחד בנמל אשדוד: ראש הוועד לשעבר אלון חסן זוכה מכל האישומים

על מעורבות איזנקוט סיפר מנליס: "המשימה שלנו היא למנוע חדירה המונית לשטח ישראל ולמנוע פגיעה בתשתיות ביטחוניות. ההנחיות לכוחות הן ברורות. הרטמכ"ל היה שלוש פעמים בשטח וזו לא הפעם האחרונה. הוא רוצה להבטיח שאנחנו מוכנים וערוכים. בכל מקרה לא נאפשר חצייה המונית ופגיעה בתשתיות".

דובר צה"ל הדגיש כי למרות שעדיין מוקדם להעריך איך תיגמר התהלוכה, צה"ל נערך ולא יאפשר בשום אופן חצייה של הגדר.

על חמאס אמר כי הוא נמצא במשבר פנימי גדול. "הוא מאבד את הנכסים הצבאיים שלו בגלל הפעילות של ישראל נגד המנהרות. הוא מתקשה למשול באזרחים, לכן הוא מנסה להטות את כל האנרגיה כלפי הגדר. הוא מנסה להביא נשים וילדים כשהמפקדים שלו מתחבאים בתוך הרצועה. הגדר היא לא מרחב של מחנה קיץ או קייטנה - אלא מרחב צבאי.

בתוך כך, במסיבת עיתונאים אמרו מארגני הצעדה כי היא תתנהל בדרכי שלום, אך קראו לערביי ישראל, לתושבי מזרח ירושלים ולפלסטינים בגדה המערבית לקיים מחר יום זעם.

כוחות צה"ל נפרסו כבר היום לאורך הגבול כששיא הכוננות יהיה מחר. ע"פ הערכות בצה"ל, הפגנות "צעדת השיבה" יחלו מחר עם יציאת המתפללים מהמסגדים. בשלב זה לא ידוע אם יהיו מאות מפגינים, אלפים או יותר מכך. מתאם הפעולות בשטחים, יואב פולי מרדכי, הזהיר נהגי אוטובוסים בעזה שלא להסיע מפגינים לעבר הגדר. כמו כן, דובר צה"ל, רונן מנליס, הזהיר את העזתים שמדובר באזור לחימה ושעליהם לא להגיע לגדר המערכת.

יותר ממאה צלפי מג"ב, כוחות גולני, נח"ל, גבעתי, וטנקים של חטיבת 7 יתפרסו לכל אורך גבול הרצועה. ההנחייה לכוחות היא לא לאפשר לאף אחד לחדור לתוך שטח ישראל.

בצעדה ישתתפו ערב רב של מפגינים, פעילי חמאס מחד, ומנגד אזרחים שרוצים להשתתף בהפנינג בו יהיה אוכל, אינטרנט בחינם, ריקודים וכו'. לאזור בו יש אוהלים יגיעו בין 30-40 אלף איש כך מעריכים הפלסטינים, אך הפלסטינים צופים שלגדר עצמה יגיעו רק עשרות בודדות.

  פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה(רויטרס)

 

ההתרחשויות מחר הן למעשה רק יריית פתיחה לצעדות המוניות שיימשכו מדי שבוע עד ל-15 במאי, יום הנכבה.

החשש הוא כי הארגון ינסה לפוצץ את גדר המערכת כדי להקל על כניסת תושבי הרצועה לשטח ישראל, שם יהיה עליהם להתעמת עם חיילי צה"ל. מבנים ארעיים, שירותים, מקלחות, סוללות עפר להגנה ואף אזורי מנוחה כבר הוקמו בצד העזתי של גדר הגבול במטרה לקלוט את המוני תושבי הרצועה שאמורים להגיע למקום ומשם להתחיל בצעדה.

בחמאס גם איימו על ישראל פן תנסה למנוע הגעת פלסטינים לגבול. "הכיבוש לא יוכל לפגוע בצעדה במהלך בלתי אלים", אמר מחמוד א-זאהר, בכיר חמאס בגדה. "אם יפגע בה, אני סבור שבידנו התגובה המתאימה לכך". על מנת להצית גל אלימות רחב יותר חמאס פועל גם באינטרנט וברשתות החברתיות בתקווה להוביל להגעתם של יותר מפגינים, ולעודד יציאה לתהלוכות גם בגדה.

בימים האחרונים התרחבו האירועים הביטחוניים סביב גבול הרצועה, והחל מיום שישי המצב עלול אף להחמיר, עם תחילת אירועי "צעדת השיבה" של חמאס. כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים כי משרד הבריאות ברצועת עזה העלה את רמת המוכנות לקראת התקרבות אזרחי עזה לאורך גדר הגבול, והניסיונות הצפויים לחצייה המונית. 

אתמול נעצר פלסטיני לא חמוש שחצה את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. הוא נעצר סמוך לנקודת החצייה והועבר לתחקור כוחות הביטחון. בתוך כך, אתמול התרחש אירוע ביטחוני נוסף כששני פלסטינים הגיעו למעבר קרני הישן, בסמוך לגדר המערכת, והציתו שם משטח הגבהה. שלשום חדרו שלושה פלסטינים לשטח ישראל, ונעצרו בסמוך לבסיס צאלים, כ-20 ק"מ מהגדר וחמש שעות לאחר שחצו, כשעליהם רימונים וסכין. הם חלפו בדרכם על פני ישובים אך לא תקפו, כך שייתכן שהתכוונו להיאסר בישראל בשל המצב הכלכלי הקשה ברצועה.

ביום ראשון בערב נשמע גל אזעקות ביישובי עוטף עזה ומערכת כיפת ברזל שיגרה מספר גדול של טילים מיירטים, לאחר שירי מקלעים בתוך שטח הרצועה גרם להתרעות. בתגובה לירי צה"ל תקף באמצעות טנק שתי עמדות תצפית בצפון רצועת עזה. באותו יום ערך חמאס תמרון צבאי נרחב, במסגרתו גם נורו רקטות לעבר הים, ייתכן שהירי שהפעיל את האזעקות היה חלק מהתרגיל.

ביום שבת חדרו ארבעה פלסטינים לשטח ישראל דרך חור בגדר המערכת. הם ניסו להצית כלי הנדסי שהיה בקרבת מקום לצורך בניית המכשול התת-קרקעי. באותו זמן לא הכלי לא פעל, משום שהיה יום שבת. בתוך זמן קצר הגיע כוח שריון של צה"ל למקום והמסתננים ברחו בחזרה לשטח עזה.