ניצחון לפרקליטות: השייח ראאד סלאח יישאר במעצר ב"יום האדמה"

ביהמ"ש המחוזי בחיפה שחרר אתמול את סלאח למעצר בית, אך הפרקליטות ערערה ונשיא המחוזי החליט להשאירו במאסר: "בעבירות שבסיסן אידיאולוגי קשה להסתפק בפיקוח אלקטרוני"

שייח ראאד סלאח יישאר במעצר: נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, רון שפירא, קיבל היום (חמישי) את ערעורה של הפרקליטות שדרשה לבטל את ההחלטה שנתקבלה אתמול לשחרר את סלאח למעצר בית לאחר שבעה חודשים במאסר. קבלת הערעור מהווה הישג משמעותי לפרקליטות, שמגיע רגע לפני "יום האדמה".
 

בהחלטתו לקבל את ערר הפרקליטות כתב הנשיא שפירא כי בתחילת החודש קבע בית המשפט שאין עילה לעיון חוזר בתנאי מעצרו של סלאח, אולם למרות זאת אתמול הוחלט על שחרורו. שפירא הפך את ההחלטה וציין כי "הקפיצה מעל המשוכה של עילה לעיון חוזר לשלב בדיקת חלופה למעצר במתקן כליאה לא הוסברה, ולמעשה לא נטענה, ובשים לב לטיב העבירות המיוחסות למשיב לא פורטו גם טעמים מיוחדים להסבת המעצר ממתקן כליאה למעצר בפיקוח אלקטרוני, כנרדש בהתאם להוראות החוק. די בכך כדי שהערר יתקבל". על דברים אלו הוסיף כי "בעבירות שבסיסן אידיאולוגי קיים קושי להסתפק בפיקוח אלקטרוני, ובמיוחד בנוגע לאדם שמוגדר כמנהיג ציבור ושהשפעתו על ציבור רחב - רבה".

>> עוד כתבות בחדשות 10:
בתום סריקות בבאר שבע: נתפס אדם שנחשד בכוונתו לבצע פיגוע
השוחד בנמל אשדוד: ראש הוועד לשעבר אלון חסן זוכה מכל האישומים
בן ה-4 שמת לאחר שנשכח ברכב בנתיבות במשך 3 שעות הובא למנוחות
 

 השייח' ראאד סלאח
 

השייח' ראאד סלאח (ללא קרדיט)

 

עורך דינו של סלאח, אביגדור פלדמן, מסר: "השב"כ רודף את השייח' והוא יעד מספר אחד שלו. תראו לי מסית יהודי אחד שנעצר. לא מיוחס לו קשר למעשה טרור אלא דברי הסתה. נדהמנו, כי מי שתרגם את הנאומים הסתמך על תרגום של שירות הביטחון הכללי".

עוד הוסיף עורך דינו: "המשיב הוא אדם שומר חוק. אין תוכן מסית בנאומים שלו מתבססים על תפילה מסורתית של האיסלאם לאדם המת. יש צורך בטחוני לשחרר את המשיב בכדי להפעיל את השפעתו על גורמים קיצוניים בחברה הערבית ולמתן אותם".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס בטוויטר להחלטה: "‏מברך על החלטת בית המשפט המחוזי להשאיר את ראאד סאלח במעצר עד תום ההליכים. מקומו של הטרוריסט המסית ראאד סאלח מאחורי סורג ובריח ואני מקווה שהפעם זה יהיה לשנים רבות. השקרים וההסתה שהוא מפיץ כבר גרמה לאלימות ומעשי רצח והוא חייב לשלם על מעשיו".

ח״כ לשעבר, שכיב שאנן, שבנו השוטר נרצח בפיגוע במסגד אל אקצה שלאחריו הסית לכאורה סלאח, מגיב להחלטת המחוזי בחיפה לא לשחררו: ״אני מודה לפרקליטות שערערה על החלטת השחרור, מקומו של סאלח בבית המעצר. אני מקווה שיבוא על עונשו ומקווה שהצדק יינצח״. 

כאמור, אתמול אישר בית המשפט את שחרורו של סלאח למעצר בית בתנאים הכוללים פיקוח אלקטרוני ותשלום דמי ערבות בסך 20 אלף שקלים. כמו כן, במהלך מעצר הבית נדרש כי סלאח ינותק מאינטרנט ומטלפון סלולרי, ונאסר עליו להתראיין, לקיים הרצאות או לשאת דרישות. נוסף על כך, נאסר עליו לצאת מהארץ.


לפני כחצי שנה הוגש כתב אישום נגד סלאח בגין שלוש עבירות של הסתה לטרור וכן שלוש עבירות של תמיכה בהתאחדות בלתי מותרת. מכתב האישום עולה כי סלאח פרסם במספר הזדמנויות דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה טרור. במקרה אחד, במהלך הלוויית המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית, נשא סלאח נאום שבו אמר בין השאר "יא שהיד, אנחנו נמשיך את המאבק". עוד אמר סלאח "ברוח, בדם, נפדה אותך יא שהיד".


סלאח הוא מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שבשנת 2015 הוצאה על ידי ממשלת ישראל מחוץ לחוק בטענה להסתה מצדו ומצד התנועה.