"הכה בפטיש באבחה אכזרית": עשר שנות מאסר לאוהד בית"ר י-ם

ביהמ"ש גזר עונש כבד על עומר גולן, התוקף בפרשת לה פמיליה, שפגע באופן קשה ביורי סדלצקי מארגון ה"אולטראס" של הקבוצה היריבה • גולן פרץ בבכי במהלך הדיון והתנצל

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (חמישי) עשר שנות מאסר על עומר גולן, אוהד קבוצת בית"ר ירושלים וחבר ארגון האוהדים הקיצוני "לה פמיליה", שתקף באוקטובר 2015 באמצעות פטיש את אוהד הפועל ת"א וחבר מועדון האוהדים "אולטראס הפועל", יורי סדלצקי. אוהד הפועל ת"א נפצע קשה בראשו ונזקק למספר ניתוחים. על שלושה נאשמים נוספים בפרשה, נגזרו 60-46 חודשי מאסר בפועל. בנוסף, גולן יפצה את סדלצקי במאה אלף שקלים.

במהלך המשפט ביקש גולן את סליחת נפגע העבירה, משפחתו וכל מי שפגע בו, והביע את צערו על מפח הנפש שגרם לאמו. גולן סיפר בדמעות כי בעבר היה גאה על מעשיו הרעים, אך עתה הבין שדבר אינו מצדיק את המעשים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פירוק הגרעין ושיפור היחסים: נקבע מועד למפגש מנהיגי הקוריאות

השוחד בנמל אשדוד: ראש הוועד לשעבר אלון חסן זוכה מכל האישומים

בשל מזג האוויר האביך: טיסות לדרום בוטלו, עצים קרסו

 הגשת כתבי אישום בפרשת לה פמיליה
 

הגשת כתבי אישום בפרשת לה פמיליה (חדשות עשר)

 

בגזר הדין נכתב כי גולן "גמר בדעתו בשל שהותקף קודם לכן על-ידי אוהד הפועל ת"א לפצוע אוהד של קבוצה זאת כנקמה". עוד כתבו השופטים: "הוא זה אשר הביא את הפטיש לזירה והוא זה אשר באבחה אכזרית הכה בפטיש בעוצמה בראשו של המתלונן, בעוצמה כזו שהפטיש ננעץ בראשו וגרם לו נזקים בלתי הפיכים וקשיים לכל חייו".

"העבירות בוצעו בצורה מאורגנת על רקע האידיאולוגיה האלימה של הארגון וכללו אירועי אלימות נוספים כלפי אוהדי קבוצות יריבות, ללא כל התגרות, ורק בשם אהדת הנאשמים לקבוצת ספורט", מסרו בתגובה לגזר הדין בפרקליטות. "העיסוק בספורט, אשר ביסודו ערכים חברתיים כהגינות וכבוד הדדי, הפך בידם לכלי לביטוי שנאה ופורקן אלימות", הוסיפו.

במנהלת הליגות בכדורגל הגיבו להרשעה: "העונש שהשיתו שופטי ביהמ"ש על מקרה התקיפה החמור של עברייני הספורט, הוא צעד בכיוון הנכון להרתעה של אלו המחבלים בספורט בכלל ובכדורגל בפרט. הניסיון הבינ"ל ממקומות אחרים בעולם מלמד כי הפעלה אפקטיבית משולבת של כל זרועות החוק, מפחיתה אלימות במגרש ומחוצה לו. מנהלת הליגות פועלת מתוך כוונה להבטיח סביבה בטוחה למשפחות שיוכלו להגיע למגרש ולהנות מהמשחק עצמו".

בכתב האישום שהוגש נגד גולן לאחר האירוע, נטען כי הוא הסתכסך עם אוהד הפועל תל אביב , לאחר שחשד כי מחק כתובות גרפיטי שצייר. בפרקליטות טענו שגולן הגיע עם חבריו למסעדת פלאפל בדרום תל אביב כשבידיהם אלות בייסבול, מקלות מעץ, אבנים, סכינים, בקבוקי זכוכית ומברגים וצינורות גומי שנגנבו מבסיס צבאי.

גולן נשא "פטיש תופסנים" מברזל אשר קצה אחד שלו שטוח והאחר בעל שיניים מחודדות. לפי כתב האישום, הקבוצה הבחינה ב-20 אוהדי הפועל מתקרבים לכיוונם והחלו לתקוף אותם, השליכו עליהם כסאות שהיו ברחוב והשליכו לעברם אבנים. אחד הנאשמים, מתן שמעון, חבט בעוצמה, באמצעות לבנה בראשו של אוהד הפועל ת"א, אלעד פינטו.

לאחר מכן רץ גולן לרכב הוציא את הפטיש מתחת לרכב, אחז בו, רץ בחזרה למקום התקיפה, וחבט בעצמה רבה באמצעות הפטיש, בחלקו בעל השיניים המשוננות, בראשו של אוהד הפועל בשם יורי סדלצקי בכוונה לגרום למותו. גולן ניסה לחלץ את הפטיש מראשו כדי להעלים את הפטיש, אולם מעוצמת המכה ננעץ הפטיש בראשו של סדלצקי וגולן נמלט מהמקום כששאר חבריו המשיכו לתקוף את קבוצת האוהדים עד שהבינו כי כוחות משטרה הוזעקו למקום.

בהקלטות שהגיעו לידי חדשות עשר לפני כשנתיים, ונחשפו במהדורה המרכזית, נשמעו שיחות בין עד המדינה בפרשה, לבין פעילים שונים בארגון, שהובילו להגשתם של כתבי האישום. באחת ההקלטות, נשמעת שיחה עם הנאשם המרכזי בתיק.

גולן נשמע אומר שרק הוא היה זה שהיכה את אותו אוהד עם פטיש ופצע אותו קשה בראשו. "עמוק אחי, זה נכנס", הוא מסביר בחיוך לעד המדינה מבלי לדעת שהוא מוקלט. "עשיתי את הדבר הכי משפיל, כמו של הנאצים, כשהוא כבר היה מת יענו, על הרצפה, דורך עליו אחי, משהו רע", הוא תיאר.

הקלטה אחרת תיעדה שיחה עם פעילים אחרים בארגון שנשמעים מתארים את אותה קטטה. "לקחתי סלע אחושרמוטה, דפקתי לו את זה בראש", נשמע אחד אומר. "מרוב שהיו כל כך הרבה אנשים אני ראיתי את יורי על הרצפה, לא ראיתי שיש לו פטיש בראש", תיאר פעיל אחר.