יולי אדלשטיין ומירי רגב, דובר ועדת הכלכלה, דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת נגד רגב: אם נתניהו ינאם - לא נשתתף בטקס המשואות

בצל כוונת השרה לאפשר לרה"מ לנאום באירוע, אדלשטיין שלח מכתב לח"כים: "לא נוכל לתת יד לליבוי המחלוקות בינינו". רגב לא מוותרת: "נאום ראש הממשלה יפגע בממלכתיות?"

בווידאו: אדלשטיין תוקף רגב

סערת טקס המשואות: יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, יוצא למתקפה חריפה נגד שרת התרבות וחברת מפלגתו, מירי רגב. במכתב ששלח היום (חמישי) לכלל חברי הכנסת ועובדיה, הודיע אדלשטיין כי לראשונה מאז קום המדינה, קיים סיכוי כי הכנסת לא תיקח חלק פעיל בטקס הממלכתי של הדלקת המשואות בהר הרצל, כחלק מפתיחת חגיגות יום העצמאות.

רגב משמשת כראש הוועדה לטקסים וסמלים מטעם הממשלה ואחראית על חגיגות ה-70 למדינה. כחלק מטקס המשואות, מבקשת רגב להביא לראשונה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להר הרצל בערב יום העצמאות על מנת שינאם באירוע. באופן מסורתי, מי שמובילה ומנהלת את הטקס החגיגי, היא הכנסת, והדמות הבכירה שעומדת בראש האירוע באופן קבוע היא יושב ראש הכנסת.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

השוחד בנמל אשדוד: ראש הוועד לשעבר אלון חסן זוכה מכל האישומים

שש שנים לאחר שנורתה בראשה: כלת פרס נובל שבה לפקיסטן

בן ה-4 שמת לאחר שנשכח ברכב בנתיבות במשך 3 שעות הובא למנוחות

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין
 

"לא נוכל לתת יד לליבוי המחלוקות בינינו". אדלשטיין (חדשות עשר)

 

"במידה והכנסת לא תהיה המייצגת היחידה בטקס, לצערי הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק", כתב היו"ר בפנייה. "גלוי וידוע לפניכם שלא לכבודי אעשה ולא לכבוד בית אבא אעשה, אלא לכבוד הכנסת – כדי שלא ירבו מחלוקות בישראל. בכוונת מכוון מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית. הכנסת, בה מתאספים נציגיהם של כל איש ואישה בישראל, בה מיוצגת החברה הישראלית על כל מגזריה, עדותיה וגווניה, היא זו שבאופן מסורתי הובילה את הטקס המיוחד הזה – באחדות, בכבוד ובממלכתיות", כתב אדלשטיין.

יושב ראש הכנסת, איש מפלגת הליכוד, ביקש להבהיר: "אין ספק בעיניי כי אם יימחק אופיו הלאומי, תצא האש מן המשואות ותלבה את המחלוקות בינינו, המשוועות למנוחה. לכך לא נוכל לתת יד".

השרה רגב הגיבה למכתבו של אדלשטיין, וטענה כי מדובר ב"מכבסת מילים שלא מצליחה להסיר את כתם ההתנגדות המוזרה של אדלשטיין לנאום נשיא המדינה וראש הממשלה בטקס חגיגות ה-70". לדבריה, "טקס המשואות מנוהל ומאורגן על ידי ממשלת ישראל. העובדה שהממשלה כיבדה את יו"ר הכנסת לאורך השנים, אינה הופכת את הטכס לאחד מהטכסים של הכנסת".


"אותה ממשלה, באמצעות ועדת שרים לענייני סמלים וטקסים בראשה אני עומדת, החליטה השנה - בה אנו מציינים 70 שנות עצמאות, כי יכבדו את המדינה בנאומיהם נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת והמנהיג של המדינה הבכירה ביותר מבין אלו שתגענה", הוסיפה רגב. "בניגוד לנכתב, לא יהיה כל שינוי מהותי ולא ייפגע בכהוא זה אופיו הלאומי של הטקס. להפך - טקס בו יופיעו נכבדים אלה מחזק את אופיו הממלכתי והלאומי".

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם
 

ח"כ מירי רגב (רויטרס)

 

רגב הבהירה בדבריה: "על איזה שינוי מהותי מלין אדלשטיין במכתבו? נאום ראש הממשלה יפגע בממלכתיות? הרי בכל שנה משודרת בסרטון ברכתו של ראש הממשלה. כנראה שליו"ר הכנסת מפריעה נוכחותו הפיזית של ראש הממשלה בטקס ולא נאומו. אני שומעת אזרחיות ואזרחים רבים בימים האחרונים - אף אחד לא מצליח להבין את ההתנגדות, ההתנהלות ומכבסת המילים הזו של אדלשטיין, הטוענת כי בהגעת נשיא המדינה וראש הממשלה יש פגיעה בממלכתיות ובאחדות הטקס".

כמה חברי כנסת הביעו תמיכה בעמדתו של אדלשטיין. ח"כ מירב בן ארי (כולנו) טענה כי "אין סיבה שאירוע ממלכתי וחשוב זה יהווה סלע מחלוקת, לצערי יש לנו מספיק כאלו בחברה הישראלית". ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני) הוסיף כי "אדלשטיין, במאמץ רב, מחזיק את עמודי הממלכתיות והדמוקרטיה המתפוררים לנגד עינינו. זאת ממש רגע לפני שנתניהו חוצה גבול שלא יוכל לחזור בו - פגיעה בטקס הכי חגיגי והכי ישראלי שלנו, בשל חשיבות עצמית ותחושת הכל-מגיע-לי מיותרת".

בתחילת השבוע, הסביר אדלשטיין כיצד מנע את התוכנית של שרת התרבות וראש ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים. "טיפש הוא לא, מישהו נתן לו עצת אחיתופל והציע לו להיות נואם בטקס", אמר יו"ר הכנסת, "הסברתי לו את המשמעות של העניין. לא בכדי הכנסת תופסת פיקוד על העניין, היא מייצגת את כולם. לא היה אף פעם בישראל ר"מ או ממשלה או קואליציה שייצגו את כולם".

רגב לא נשארה חייבת ותקפה בחריפות. "נשגב מבינתי מה מפריע ליו"ר הכנסת שבחגיגות ה-70 למדינה ינאמו נשיא המדינה וראש ממשלת ישראל?, אמרה, "לא זוכרת שיולי אדלשטיין קנה את הר הרצל או רכש את הזכויות של טקס הדלקת המשואות הממלכתי". ככל הנראה, למרות התעקשותה של רגב, נראה שנתניהו ישלח ברכה מצולמת ולא ינאם.

יולי אדלשטיין במכתב לחברי הכנסת על טקס הדלקת המשואות

יולי אדלשטיין במכתב לחברי הכנסת על טקס הדלקת המשואות( ללא קרדיט)