פירוק הגרעין ושיפור היחסים: נקבע מועד למפגש מנהיגי הקוריאות

לאחר שנציגי קוריאה הדרומית פגשו את קים ג'ונג און, סוכם על קיומה של הפסגה בינו לבין מון ג'יאה אין ב-27 באפריל. בשבוע הבא יתרחש מפגש הכנה: "חשיבות היסטורית"

מנהיגי קוריאה הצפונית וקוריאה הדרומית יערכו ב-27 באפריל מפגש פסגה ראשון זה עשור - כך דיווחו היום (חמישי) גורמים רשמיים מהמדינה הדרומית לאחר שיחות בדרגים הגבוהים בין הצדדים. מפגש הפסגה מתאפשר בזכות ההקלה במתיחות בין שתי היריבות הוותיקות, בין היתר לאחר הצהרתו של קים ג'ונג און כי הוא מחוייב להקפאת הניסויים הגרעיניים.
 

לפני מפגש המתוכנן, צפויה להתקיים פגישת עבודה בין הצדדים שמטרתה לתכנן את פרטי מפגש הפסגה לרבות סידורי הביטחון והעיסוק עם התקשורת. השר לענייני איחוד בממשל הדרום קוריאני, צ'ו מיונג ג'יון, אמר כי מפגש הפסגה יעסוק בעיקר בהתפרקות חצי האי הקוריאני מגרעין וביחסים בין המדינות. רי סון גוון, בכיר בממשל הצפון קוריאני, הוסיף כי "יש לנו עדיין הרבה עניינים לפתור לקראת המפגש, אבל אם שני הצדדים יבינו את חשיבותו ההיסטורית, כל הבעיות יפתרו במהירות".

>> עוד כתבות בחדשות 10:
השוחד בנמל אשדוד: ראש הוועד לשעבר אלון חסן זוכה מכל האישומים
שש שנים לאחר שנורתה בראשה: כלת פרס נובל שבה לפקיסטן
בצל המתיחות: בעוטף עזה מבקשים - התירו כניסת חקלאים פלס'

 

קים ג'ונג און בפגישה עם המשלחת מסיאול
 

קים ג'ונג און בפגישה עם המשלחת מסיאול (רויטרס )

 

שתי הקוריאות הסכימו כבר מוקדם יותר החודש לערוך את מפגש הפסגה המדובר בעיירת הגבול פנמונג'ון. הסיכום הראשוני התרחש כאשר נציגיו של הנשיא הדרומי מון גיא'ה אין נשלחו לפיונגיאנג ונפגשו עם קים ג'ונג און. על פי הדיווחים במהלך הפגישה היה נשיאה של המדינה המבודדת במצב רוח טוב, הרבה להתבדח עם אורחיו ולהגיש להם משקאות אלכוהוליים. על מנת לגרום להם להרגיש בנוח, אמר להם קים כי נשיאם יכול להירגע מאחר ובכוונתו להקפיא את ניסויי הטילים במדינתו.
 

רק אתמול אישרו סין וקוריאה הצפונית כי קים ביקר בבייג'ינג ונפגש לשיחות לא רשמיות עם נשיא סין שי ג'ינפינג. זאת, ככל הנראה, הייתה יציאתו הראשונה מגבולות מדינתו מאז החליף את אביו בשלטון, בשנת 2011. 
 

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ
 

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (רויטרס)

 


לאחר המפגש בין קים וג'ינפינג, צייץ נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי ייתכן שקים יסכים שמדינתו תתפרק מנשק גרעיני. בנוסף הוא הדגיש את ציפייתו לקראת מפגש אפשרי ביניהם: "במשך שנים רבים חשבו ששלום ופירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני איננו אפשרי. כעת ישנה אפשרות שקים ג'ונג און יעשה את מה שנכון עבור עמו ועבור האנושות. אני מצפה לפגישה בינינו". 

ההערכה במערב, היא שיציאתו של קים לסין שימשה כמפגש תיאום לקראת פגישתו הצפויה עם טראמפ. יש לציין כי ייתכן שתושבי קוריאה הצפונית לא מודעים לכך שצפויה להתקיים פגישה בין השניים שכן הדיווחים אודותיה לא פורסמו במדינה המבודדת.