השוחד בנמל אשדוד: ראש הוועד לשעבר אלון חסן זוכה מכל האישומים

ביהמ"ש קבע כי יו"ר ארגון העובדים אינו אשם בשוחד ובעבירות הנוספות שייחסו לו המשטרה והפרקליטות. גם הנאשמים הנוספים זוכו. השופט: "עבירות השוחד התבררו כעסקאות אמת"

בווידאו: התיעוד הבלעדי בחדשות עשר - הקלטות פישר-חסן

פרשת השוחד בנמל אשדוד: בית המשפט זיכה היום (חמישי) את יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר מכלל האישומים נגדו, שכללו אישומי קבלת שוחד. "יש לזכות את כל הנאשמים מכל האשמות", אמר השופט יואל עדן בדיון בהתייחסו לחסן, לאחיו דוד ולמנכ"ל הנמל לשעבר, שוקי סגיס. "נערכו בדיקות מקיפות בנמל באשר לחלק מהאישומים ונעשתה גם בדיקה ע"י מבקר פנים שקבעה כי לא הוכח ניגוד עניינים ולא הפרת אמונים", אמר עדן.

השופט עדן מתח ביקורת חריפה על העובדות שהציגו בפני בית המשפט המשטרה והפרקליטות. "האופן שבו התבצעו העסקאות שנטען כלפיהן כי מדובר בעבירות שוחד התבררו כעסקאות אמת כעסקאות כלכליות שנעשו לאחר התייעצות עם גורמים רלוונטיים", כתב בהחלטתו. "התצהירים שנטען כי הם תצהירי שקר, הוכח כי הם תצהירי אמת", הוסיף וקבע: "מצאתי בטענות שהועלו בהליך זה פרשנות יתר. טענות אשר מתמקדות באווירה אין מקומן בהליך המשפטי - חוש הריח אינו חלק מההליך".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

נגד כל הסיכויים, דנה אינטרנשיונל כבשה את אירופה בסערה

בן ה-4 שמת לאחר שנשכח ברכב בנתיבות במשך 3 שעות הובא למנוחות

שש שנים לאחר שנורתה בראשה: כלת פרס נובל שבה לפקיסטן

אלון חסן חגג את הזיכוי. "יש בית משפט בבאר שבע!", אמר יו"ר הוועד לשעבר, "מהיום הראשון אמרתי שאני חף מפשע. אני שמח, התרגשתי. מודה לקב"ה, לשופט, לבית המשפט, למשפחה שלי שתמכה בי". לגבי העתיד אמר חסן: "נירגע, ננוח, הכול יהיה בסדר".

צפו בחגיגות בבית המשפט ובחסן מדבר עם חדשות עשר

לפני כארבע שנים נחשפה בחדשות עשר פרשת רונאל פישר: עורך הדין, שיחד עם קצין המשטרה ערן מלכה, פעל לכאורה לסגירת תיקים של לקוחותיו – בתמורה לשוחד. בין לקוחותיו של פישר היה גם אלון חסן. חשיפה של חדשות עשר הביאה את תיעוד הקלטות בהן נראו הפגישות בין השניים, שם הציע פישר לחסן את האפשרות לסגירת התיקים נגדו, בתמורה לשוחד של מאות אלפי שקלים.

יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט
 

יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט( חדשות עשר)

 

חשיפת ההקלטות עמדה במרכז קו ההגנה המשפטי של חסן, כשסנגוריו טענו שעל בסיסן, ועל בסיס הסדר הטיעון עם קצין המשטרה ערן מלכה - שהיה איש הקשר של עו"ד פישר במשטרה - כל ההליך המשפטי נגד יו"ר הוועד לשעבר, היה מזוהם. גם השופט שניהל את התיק, רמז לכך לא פעם במהלך המשפט והיום כאמור - הכריע על זיכויים של הנאשמים.

האישום שהוגש נגד חסן טען: יו"ר הוועד קיבל שוחד

בכתב האישום שהגישה הפרקליטות נגד חסן, יחד עם מנכ"ל הנמל לשעבר שוקי סגיס ונאשמים נוספים – שהודו במיוחס להם במסגרת הסדר טיעון, נטען כי הקבוצה פעלה על מנת להפיק טובות הנאה אסורות ליו"ר הוועד ולמקורביו. היקף המעשים נעמד במיליוני שקלים. לפי האישום, מקור הכספים הייתה מפעילות תפעולית שהתנהלה בתחומי נמל אשדוד במהלך השנים 2013-2010. זאת, בין היתר, על ידי ניצול מעמדו של חסן להשגת התקשרויות כספיות פסולות לחברת דנה לוגיסטיקה, שבעליה היו קשורים אליו קשר הדוק, כך נטען בכתב האישום. העבירות שיוחסו ליו"ר ועד העובדים לשעבר הן לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים, ועוד.

  יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט
 

יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט (חדשות עשר)

 
 יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט
 

יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, לאחר זיכויו בבית המשפט (חדשות עשר)

 

בכתב האישום נטען, כי אלון חסן ושוקי סגיס פעלו לכאורה בניגוד עניינים חריף לתפקידם הציבורי ובדרכי מרמה, כדי שחברת דנה לוגיסטיקה תקבל חוזים ועבודות מלקוחות מובילים בנמל. על פי כתב האישום, כל החשודים ניצלו את תלותם הכלכלית של אותם לקוחות בנמל ובוועד העובדים, והציגו בכזב את חברת דנה כגורם ששכירת שירותיו הכרחית לפתרון בעיותיהם של לקוחות הנמל מול הנמל וועד העובדים שלו. התקשרויות אלה, שהלקוחות נאלצו להתקשר בהן עם חברת דנה לוגיסטיקה, הזרימו לקופתה של חברת דנה עשרות מיליוני שקלים, שהועברו בחלקם כשוחד לאלון חסן באמצעות עסקיו הפרטיים, ואף שימשו חלק מהחשודים לעסקאות בין-לאומיות של סחר בדלק גנוב והלבנת הון, כך נטען.

 נמל אשדוד
 

נמל אשדוד (חדשות עשר)

 

בית המשפט דן כאמור גם בעניינם של שלושה נאשמים נוספים בפרשה - אורי ויניב בלטר וחברת דנה לוגיסטיקה - ואישר הסדרי טיעון שגובשו עימם. לפי ההסדר, אורי וניב בלטר, וכן החברה, היו שותפיו לעסקים של אלון חסן. הם הודו והורשעו בעבירות שונות. בין הצדדים סוכם שיניב בלטר ירצה 18 חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 600 אלף שקלים. על אורי בלטר הושתו שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות וקנס בסך חצי מיליון שקלים. על חברת "דנה לוגיסטיקה" הוטל קנס בסך מאה אלף שקלים וחילוט בסך 600 אלף שקלים.