מפגין עם דגל פלסטין בסמוך לגדר המערכת בגבול עזה, רויטרס

הכוננות גבוהה - אך "צעדת השיבה" תגיע לשיאה רק ביום העצמאות

בצה"ל נערכים באופן מוגבר להפגנות בגבול עזה, ומאות חיילים הגיעו לגזרה. עם זאת, הצעדה בשישי היא רק קדימון למחאה מתמשכת של חודש וחצי, שתגיע לשיאה במאי • פרשנות

בפיקוד דרום החלו בנוהל קרב לקראת "צעדת השיבה" שתיערך ביום שישי. במסגרת ההכנות, אמצעים רבים לפיזור הפגנות הופנו לגזרת עזה, ובעיקר - מאות חיילים הגיעו לתגבר. מדובר גם במבצע לוגיסטי לא קטן, כשחלק מהחיילים לא ישוכנו בבסיסים אלא במאהלים בשטח. כמו כן, במטבח הצה"לי נערכים להכין עוד מאות ארוחות ליל הסדר לכוחות התגבור.

אולם למרות הכוננות הגבוהה, התכנסות המפגינים ביום שישי היא רק "טקס הפתיחה" של אירוע שאמור להתקיים לאורך החודש וחצי הקרובים. יתרה מכך – כלל לא בטוח שהתהלוכה הגדולה לה כולם נערכים תיערך בשישי. כך או אחרת, המחאה צפויה להגיע לשיאה לא בסוף השבוע הקרוב, אלא ביום העצמאות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מחוץ לחגיגה: מדוע כספים מההיי-טק לא יגיעו לקרן הפנסיה שלכם?

צעדה נגד האנטישמיות: אלפים מוחים בפריז על רצח הקשישה היהודיה

בצל המתיחות: בעוטף עזה מבקשים - התירו כניסת חקלאים פלס'

בתוך כך, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, הזהיר אתמול (רביעי) את חמאס כי פעולות צה"ל מול "צעדת השיבה" לא יעצרו בגדר. "תגובת ישראל תהיה נוקשה לא רק כלפי המפגינים, והיא תהיה רחבת היקף", אמר, "כל האמצעים על השולחן".

 מפגין עם דגל פלסטין בסמוך לגדר המערכת בגבול עזה
 

אוהלים שהוקמו בסמוך לגדר המערכת בדרום רצועת עזה (רויטרס)

 

בד בבד, הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום כדי לדון בהיערכות לצעדה, ושר בכיר שהשתתף בישיבה אמר לחדשות עשר כי ההערכה בצבא היא שאכן יגיעו פלסטינים רבים להפגנות, אך צה"ל יצליח להכיל את האירוע והוא לא יגלוש לאובדן שליטה.

מוקדם יותר מסר דובר צה"ל כי בהתאם להערכת המצב הביטחונית ולאישור הדרג המדיני, יסגרו ביום חמישי בחצות המעברים ברצועת עזה ויוטל סגר כללי על אזור יהודה ושומרון. המעברים יפתחו שוב ביום שבת בחצות.

במקביל, אתר המקורב לחמאס דיווח הערב שהארגון עצר מרגל מטעם ישראל ברצועת עזה. על פי הדיווח, מדובר בפלסטיני בן 37 שהתבקש על ידי המודיעין הישראלי להסית את אנשי הרצועה נגד הצעדה, כמו גם להפיץ שמועות שימנעו מהציבור בעזה להשתתף בהפגנת הענק. עוד נאמר כי במהלך חקירתו האדם הודה במעשים המיוחסים לו. 

.