משרדי חברת אורבוטק, חדשות עשר

מחוץ לחגיגה: מדוע כספים מההיי-טק לא יגיעו לקרן הפנסיה שלכם?

אנחנו מכנים את עצמינו "אומת הסטארט-אפ" אך מי שמנהל את הכסף שלנו מחרים את התעשיה המשגשגת. "מי שבחוץ בסופו של דבר זה הציבור הישראלי" • אנליסט

איך קרה שדווקא בישראל, מעצמת הסטארט-אפ המשגשגת, הכסף שלנו כמעט ולא מושקע במיזמי היי-טק?

תעשיית ההיי-טק הישראלית יכלה להפוך למקור הכנסה עבור קרנות הפנסיה שלנו, אך נתוני הדוח השנתי שמפרסם בנק ישראל מצביעים על "חרם" כמעט מוחלט שמטילים מנהלי הכספים על התעשייה המשגשגת שגרפה מאה מיליארד שקלים מאקזיטים בשנה האחרונה בלבד.

רק 5% מההון של חברות ההזנק הישראליות מגיע מהקרנות של הציבור הישראלי. ההשקעות מגיעות כמעט אך ורק מחו"ל - ולשם הכסף גם חוזר, לאחר שהוא מכפיל את עצמו עשרות ומאות פעמים. מתוך כטרליון וחצי שקלים של הציבור הישראלי, רק 5% מושקעים בתחומים הדורשים מומחיות מיוחדת כמו היי-טק או רפואה, השקעות בתחומים אלו נחשבות בקרב קרנות הפנסיה כהשקעות בסיכון גבוה יחסית, אך הממוצע העולמי בהשקעה באפיקים כאלו עומד על 30%, ודווקא אנחנו מדשדשים מאחור.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

גבר כבן 50 נהרג בשריפה שפרצה בלול ליד מושב גאולים שבשרון

טרגדיה בנתיבות: ילד בן ארבע נשכח ברכב במשך שלוש שעות - ומת

אישום: רצחו צעיר בגלל עסקת סמים, שרפו את גופתו - ויצאו לבלות

דוב מורן, יזם סדרתי, נזכר איך חיפש משקיעים עבור הדיסק און קי שהגה, ומנהלי ההשקעות לא הסכימו אפילו לדבר איתו. "הלכתי לגופים האלו וקיבלתי תשובות שליליות עם נימוקים שטחיים מאוד", אמר. בערוב הימים, מכר מורן את ההמצאה המהפכנית שלו לחברת "סאן דיסק" תמורת מליארד דולר ואנחנו נותרנו מחוץ לחגיגה: "הייתי באכזבה מאוד עמוקה, אבל מי שבחוץ בסופו של דבר זה הציבור הישראלי", הוסיף.

"מחוץ לחגיגה"
 

"מחוץ לחגיגה" (חדשות עשר)

 

המדינה החליטה לקחת חלק פעיל בניסיון לעודד את קרנות הפנסיה להשקיע בהיי-טק, והציעה לפרוס רשת ביטחון במקרה של הפסדים, אך הניסיון כשל. קרנות הפנסיה לא משתכנעות שהגופים החדשים שנפתחו יצליחו בגיוס, אך אין צורך לדאוג לסטארט-אפיסטים שבדרך - הוואקום שנותר מתמלא על ידי קרנות פרטיות ומשקיעים זרים.

יהודה בן אסייג, מנכ"ל "מנורה מבטחים פנסיה", חשף את זווית הראייה של קרנות הפנסיה הגדולות על הסוגייה: "בסופו של דבר אנחנו צריכים להבטיח את עתידו הפנסיוני של עם ישראל. נצטרך להתנהל באחריות ובאופן מחושב, זהו אפיק מסוכן וצריך להזהר בו".